Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit árthat az örökösöknek az...

Mit árthat az örökösöknek az egykori élettárs, aki nem hajlandó kiköltözni, átadni az iratokat az örökösöknek, stb?

Figyelt kérdés
Mármint a valószínűsíthető örökösöknek, az elhunyt gyerekeinek. Az élettárs amúgy be se volt oda jelentve.

2018. nov. 2. 07:07
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
"Az örökhagyó a vagyonáról halála esetére végrendelettel rendelkezhet. Ahhoz, hogy egy okirat végrendeletnek minősüljön, két alapvető feltételt kell teljesítenie: egyrészt az örökhagyó halála esetére szóló vagyoni rendelkezést kell tartalmaznia, másrészt külsőleg az örökhagyótól származónak kell lennie. A végrendelet alapvető célja az örökhagyó végakaratának érvényre juttatása."
2018. nov. 3. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

Érdekes lenne, ha az elhunyt gyerekei vagy mondjuk házastársa nem lennének örökösök. Van egy köteles rész, amit megkapnak az utódok, ha a végrendeletben másra is hagyott mindent. Az önkormányzattól pedig kijönnek felbecsülni az ingatlant. Az élettárs legfeljebb haszonélvezeti jogot kaphat, ha ilyene már volt, egyébként azonnal ki kellene költöznie az ingatlanból, semmi köze hozzá.

Kérdés, hogy mennyire számít élettársnak az, aki nincs oda bejelentve, ill. nincs élettársi kapcsolatként bejegyezve, vagy ilyenkor elég pár tanú (szomszédok). Bár bejegyzett élettárssággal se menne sokra.

Ilyenkor végülis mi gyerekek minek számítunk? Mi vagyunk már most a tulajdonosok, vagy mi se mehetünk be a házba? Úgy érzem, van valami jogunk a házra, ha hivatalosan nem is vagyunk tulajdonosok. Ő biztos nem maradhatott volna ott. Sajnos a törvények a bűnözők jogait védik. Ott marad, ellopja, ami kell neki, nem tudjuk bizonyítani, nem tudjuk kitenni, akár évekig ott maradhat illegális lakásfoglalóként, nekünk meg ilyenkor nincs jogunk a házba menni, mert valaki illegálisan lakja...

Kérhetünk, követelhetünk tőle lakbért, ha már ott van?

2018. nov. 3. 08:38
 13/23 anonim ***** válasza:

"Érdekes lenne, ha az elhunyt gyerekei vagy mondjuk házastársa nem lennének örökösök. Van egy köteles rész, amit megkapnak az utódok, ha a végrendeletben másra is hagyott mindent. Az önkormányzattól pedig kijönnek felbecsülni az ingatlant. Az élettárs legfeljebb haszonélvezeti jogot kaphat, ha ilyene már volt, egyébként azonnal ki kellene költöznie az ingatlanból, semmi köze hozzá.


Kérdés, hogy mennyire számít élettársnak az, aki nincs oda bejelentve, ill. nincs élettársi kapcsolatként bejegyezve,"


Örökösnek az számít, aki az örökhagyó vagyonára jogosult.


Ez sorrendben:

1. A szerződéses örökös.

2. A végrendeleti örökös.

3. A törvényes örökös.


A szerződéses örökös tulajdonképpen nem örököl, hanem a szerződésben biztosított ellenértéket kapja meg. Ebben az esetben olyan, hogy kötelesrész, nem jár, mert nincs is. Ez az eset lényegében az örökség értékesítése valamiért (jobbára élethosszig történő tartásért, tartásdíjért) cserébe.

A végrendeleti örökös kötelezett a törvényes örökös részére biztosítani a kötelesrészt (egy harmadrész), ha utóbbi nincs kitagadva.


Amióta nem adóköteles az örökség, azóta nincs vagyonleltár, csak olyan esetekben, amikor az ingó vagyon értéke is nagyon magas lehet, pl. értékes festmények, antik műtárgyak is részei a hagyatéknak.

Az ingatlan értékbecslése úgy történik ahogy azt már írtam.

Az élettársat egészen biztos, hogy nem lehet csak úgy az utcára tenni. De majd ezt te megtudod, alkalomadtán.

Azt már írtam, hogy a bejelentés jogot nem keletkeztet.

Magyarországon nincs olyan, hogy bejegyzett élettársi státusz, ez csak azonneműek között opció.

Élettársnak tekinti a jog azokat, akik öt évig együtt élnek vagy éltek egyikük haláláig. Ekkor az élettárs bizonyos jogviszonylatokban a házastárssal azonos státuszt élvez.

2018. nov. 3. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

Közjegyzők vezetnek egy olyat, hogy Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartása.

Az újabb szabályozás már eléggé megnyirbálja az élettársi jogokat. Hacsak nem kötöttek vagyonjogi szerződést, és végrendelet sincs a javukra, akkor a személyes tárgyakon kívül, ill. a bizonyított befektetéseken (ingatlan fenntartására) túl az élettársnak nem nagyon van joga az örökségre.

2018. nov. 3. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

Kérdező, először azt tisztázd, hogy az ingatlan része-e az örökségnek. Ahogy már írtam, azt akár életében el is ajándékozhatta, vagy más is helyesen írtam hogy akár eltartási szerződés tárgyát is képezhette.

A találgatások helyett nézz rá a tulajdoni lapra neten, ha van ügyfélkapud, ha nem, akkor kérj hozzáférést kormányablaknál.

2018. nov. 3. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
...vagy más is helyesen írta,...
2018. nov. 3. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
Vagy akár egy további lehetőség, hogy az ingatlanon ott egy betdőlt jelzálog hitel, ami mára kamatokkal több, mint amit az ingatlan ér.
2018. nov. 3. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

#10.:


"Itt TE okoskodsz, nem én. Csak nem tudom, miért teszed?"


Tudsz olvasni? Leírtam: végigcsináltam egy ilyen procedúrát, KIJÖTTEK az önkormányzattól. Olvasd újra, és értelmezd.

2018. nov. 3. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

"Leírtam: végigcsináltam egy ilyen procedúrát, KIJÖTTEK az önkormányzattól."


Mikor, 1820-ban?

2018. nov. 3. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

A belföldön maradt ingóságokat csak akkor kell leltározni, ha azok értéke a háromszázezer forintot

meghaladja, és


a) a hagyatékban szülői felügyelet alatt nem álló kiskorú, cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett vagy ismeretlen helyen távollevő személy érdekelt, és ezek a körülmények a halottvizsgálati bizonyítványból megállapíthatók, vagy

b) nincs ismert örökös, vagy

d) a leltározást az örökösként érdekelt személy, a végrendeleti végrehajtó, a hagyatéki hitelező vagy a

gyámhatóság kéri, továbbá, ha a bejelentett hagyatéki teher várhatóan meghaladja a hagyatéki vagyon értékét.

2018. nov. 3. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!