Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha kiveszik a feleségem...

Ha kiveszik a feleségem kezéből a táskát, van jogom a tolvaj után futni és leütni, hogy visszaszerezzem?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a rablás pillanatában üthetek, hiszen az egyértelműen jogos védelem.

Azonban nézzünk 2 másik nagyon ideális esetet, ami leggyakrabban történik:


1.; Elveszi a táskát, én pedig utánafutok, pár utcán át üldözöm, utolérem, és leütöm, vagy eltöröm a kezét, hogy visszaszerezzem a táskát. Ez jogos védelem?


2.; Elveszi a táskát, de valamilyen okból nem fut el a tolvaj, a helyszínen marad. (Pl csak áll ott és vigyorog...) Én felszólítom mondjuk 3-szor, hogy most adja vissza, és ő mindháromszor megtagadja. Erre leütöm, vagy eltöröm a kezét. Ez jogos védelem?



2019. júl. 5. 20:23
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó válaszoló szerintem tökéletesen egyszerűen érthetően megfogalmazta a lényeget. Visszatarthatod az elkövetőt, mert a rablás bűncselekmény. Ugyanakkor semmilyen módon nem okozhatsz neki sérülést,ha ő nem kezd el erőszakoskodni. A jogos védelem akkor áll fennt, ha elkezd támadni, támadóan viselkedni, esetleg kést/fegyvert vesz elő. Az utóbbi már kicsit komplexebb dolog. Azt is érdemes tudni, hogy az erőszakkal elvett dolog számít rablásnak, amíg nem történt semmi ilyesmi, csak például felkapja a padról,az csak lopásnak minősül, ami 50 ezer forintos határ alatt csak szabálysértés.

Ezt azért írtam le, mert egy tulajdon elleni szabálysértést teljesen máshogy kezelnek mint egy "erőszakkal" elvett dolgot, ami már bűncselekmény értéktől függetlenül. (Pl ha visszakéred a táskát, de az illető megüt, vagy lökdösni kezd.)

Üdv

2019. júl. 7. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
27%
#11 ilyenkor én azt mondanám a rendőrnek, hogy kaptam két pofont is a rablótól és féltem tőle. aztán kiderül, nekem hisz-e jobban, vagy egy rajtakapott köztörvényesnek, akit valszeg ismer is már...
2019. júl. 7. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!