Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Melyik harcművészetben van...

Melyik harcművészetben van hogy bottal való küzdést is tanítanak?

Figyelt kérdés
bocsi a hülye fogalmazásért, de asszem az aikido-ban de javítsatok ki, ha nem. meg lécci jutíyubos linket is ha meg van hogy mire gondolok, thx.
2011. jan. 17. 14:26
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

" A kérdező kommentje:

ja és még vmi második válaszoló: arról tudsz vmit hogy tényleg olyann hosszú ideig tart elsajátítani ezt a mharcművészetet, tényleg 10 év kell hozzá minimum?; meg hogy azalatt az egy év alatt mennyi mindent és milyen szinten tudtál elsajátitani?"


Bocs, hogy válaszolok az előttem szóló helyett de én is aikdoztam 4 évet és most is tenném ha lenne rá lehetőségem.


A 10 év azért erős túlzás. Persze ha heti 1x edzel egy órát akkor igen. De ha 2-3 alkalommal 1,5-2 órát tudsz gyakorolni és emellett otthon is gyakorolsz (nem sok mindent tudsz egyedül csinálni, de pl. botgyakorlatokat tudsz egyedül is részben, kardot is és mozgást is) akkor gyors a fejlődés. Én 1,5 év után kerültem utcán olyan helyzetbe, hogy nem volt kibúvó az önvédelem alól és sikeresen megvédtem magam. Nagy mákom is volt, mert a támadó feje kb 2 centire koppant egy járdaszegélytől. Ha azt eltalálja még mindig a csillagban ülnék.... Úgyhogy a verekedéssel csak óvatosan.


De visszatérve az eredeti témához, a linkelt videó egy kicsit vérszegény, kis gyakorlás után azért a botvívás így néz ki:


http://www.youtube.com/watch?v=fBp4KI94CPw


Rögtön az elején vannak bot technikák.

2011. jan. 18. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

kösz ez is jó, akkor hozzád is elnne pár kérdésem ha lehet: milyen rendszerességgel jártálé és ez alatt a naégy év alatt mennyire sikerült elsajátítani a művészetét a pusztakezes, botos, fakardos és fatőrösvformában? meg bocs a hülye fogalmazásért, de megéri-e ezt választani önvédelem céljából, mert had idézzek egy ilyen aikido-s kérdésből: ez volt a kérdés: "Az Aikido technikái hatékonyak az utcán?" és két válasz: -"Sőt, nagyon kell vele vigyázni mert nagyon könnyen lehet "túl" hatékony.De természetesen ez nem célja az Aikidónak." -"Meg (legalábbis ha nem 3 hét után várod az eredményt, hanem pár évig keményen gyakorolsz).


Viszont rettentően veszélyesek. Mert amíg egy sportszerű harcművészet technikájával pl. betöröd az orrát / lesz két monoklija, addig ha egy aikido-technikát helyesen megcsinálsz a támadódon (pl. csak egy kotagai-ashit) akkor annak garantáltan szilánkosra törik a karja több helyen + mikor puffan a betonon szétloccsan az agya... Úgyhogy csak óvatosan az ilyesmivel, mert hiába támadnak meg ha utána téged csuknak le..." és téged is idézve majdnem rossz vége lett. tehát megéri-e, mert ha mondjuk már olyan szinten megy az aikido, hogy már reflexből jönnek a mozdulatok és belekeveredek egy helyzetbe hogy nem tudok menekülni és nekem jön egy őrült, hogy ő most végez velem és akkor egy mozdulattal véletlenül betöröm a fejét és akkor amilyen ügyvédek vannak manapság, én fogok ezekután börtönbe kerülni, szóval érted mire akarok kilyukadni, tehát így megéri-e?

2011. jan. 18. 19:49
 13/13 anonim ***** válasza:

Nézd én földre vittem az embert és úgy csattant a feje a járdasziget mellett. De ugyan ez megtörténhetett volna egy jobbegyenestől is, elájul és puff.

Tehát azon azért nem szabad stresszelni, hogy úr isten mivan ha megölök valakit. Puszta kézzel - akár véletlen - is meg lehet ölni valakit, nem is olyan nehéz, mint ahogy azt sokat állítják.

Az aikidoba ugyan vannak halálos fogások és technikák, de ezeket egyrészt teljesen kezdőnek nem tanítják (nem véletlen), másrészt az igazán veszélyes része az, hogy a képzetlen vagy más jellegű küzdősportot űző támadó nem biztos, hogy tud esni. Márpedig az aikidoban rengeteg dobás / földrevitel van. És ha rosszul esik a beton nagyon kemény. De ez benne van a pakliban minden harcnál. Nem gondolom, hogy az aikidoval "nem szándékosan" nagyobb lenne a rizikója annak, hogy megölsz valakit, mint BÁRMILYEN másik harcművészettel. Borda vagy kartörés befigyelhet, de őszintén, ha engem vagy a családom megtámadják akkor az utolsó dolog, ami érdekel, hogy a támadónak törik valamije...


Azért jó szerintem - többek között - az aikido, mert ha egy technikát meg tudsz csinálni (márpedig mielőtt valaki idejön és elmondja neked, hogy húú az ilyen olyan kick-thai-akármilyen box mekkora király az utcán a leggyakoribb támadás a LEFOGÁS, a RÁNCIGÁLÁS, a LÖKDÖSÉS, a RUHA ÉS HAJTÉPÉS, ezek ellen viszont összehasonlíthatatlanul hatékonyabb az aikido a legtöbb harcnál) EGY technikát - akár félig jól - akkor azzal ártalmatlanítottad a támadót. Egy 80 kilós embert nem biztos, hogy úgy orrba tudsz vágni ütésből, hogy megszédüljön. Viszont egy ügyes mozdulattal ha kimozdítod az egyensúlyából, kirúgod a lábát, a golyóira lépsz és ELSZALADSZ.


Visszatérve a kérdésed első felére:

Én először heti 2x 2 órát edzettem egy kisebb csoportban (6 fő). Ez kb fél évig ment így, barátias hangulat, de kemény edzés mind fizikálisan megterhelő volt mind szellemileg kifárasztott, nem volt benne 1 perc leállás sem. Utána e mellé kb 2-3 hetente, ahogy voltak mentünk hétvégén edzőtáborokba. Akkor anno egy edzőtábor általában péntek eset 1 edzés, szombat 3x2 óra és vasárnap 2x2 óra + 1 óra vizsgarészből állt (ha nem vizsgáztál nézted vagy hazamentél, de általában mindenki nézte).

Később ez a hely bezárt kb. 1,5 év után, utána egy új, nagyobb helyre mentünk (kb 20-25 fővel), de ott már csak 2x1,5 óra edzés volt. Velük már kevesebbet jártam edzőtáborozni, de 2 havonta egyszer azért voltam. + nyáron minden évben volt egy egyhetes intenzív edzőtábor, napi 3x2 óra pusztakezes + 1 óra fegyveres edzés. Az fárasztó volt nagyon de megérte :)


Aztán mikor kijártam az iskolát a munka mellett nemigen volt időm már lejárni, úgyhogy 4 évig nem is aikidoztam. Mostanában hol heti 1-2x lejártam helybe egy kezdőbb csoportba edzeni, de volt, hogy 2 hétig nem tudtam elmenni. De november óta nem is voltam sajnos, mert izomszakadásom volt a jobb karomban, fel se bírtam emelni (cipekedünk, nem harci sérülés).


Én ugyan 2x voltam a mesterem unszolására vizsgázni, soha többet, mert nem érdekeltek a "plecsnik", csak maga az aikido, de azért jópár dolgot megtanultam.


Pusztakezes technikákból nagyon sokat és nagyon sok támadási formából. Ahol utoljára voltam edzeni volt 2M 5 centis ember is, 140 kiló masszív izom, olyan erős mint a bivaly, vele is tudtam dolgozni. Nem hazudom, hogy ment mint az ágybakaki, de meg tudtam rajta csinálni a technikát akkor is ha nagyon igyekezett betartani, pedig csak 75 kiló vagyok.

Kard technikákat nagyon sokat gyakoroltam. Az aikido alapja amúgy is a szamuráj kardvíváshoz köthető, így rengeteg mozdulat a kardvívásból van. Rengeteget kardoztam élesbe (védőfelszerelésben!) iaidosokkal és kendosokkal, volt, hogy eltángáltak, volt, hogy pariba voltunk, kezdőbbeket eltángáltam én :)


A botos technikákat nem szerettem annyira, azt ritkán gyakoroltam. De a kés és a rövidbot ellen gyakoroltam sokat, mert az reális veszélyforrás utcán (ugye kés az triviális, a 30-40-50 centis vasrudak - viperák is előfordulnak..)


Ha kérdésed van még írjál aztán megbeszéljük

2011. jan. 18. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!