Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Japán, európai vagy kínai...

Japán, európai vagy kínai kardvívás?

Figyelt kérdés
Mi a legfőbb különbség közöttük? Most nem igazán a különféle kardtípusok közötti különbség érdekel, hanem inkább maga a vívás része.

2013. ápr. 25. 08:12
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az európai ugye lehet hagyományörző és modern sportvívás is (rapier).

Előbbit fegyvertől függően egy vagy két kézzel forgatják, sok taktikai és technikai elemmel, korhű fegyverekkel. Utóbbit meg ugye kivétel nélkül egy kézzel használják, inkább szúrások vannak benne, mintsem vágások. Persze itt is más szabályrendszerek és kardfajták vannak, mint tőr, párbajtőr, kard stb.

Itthon ugye evidens, hogy hol tudsz sportvívást tanulni, a hagyományörző lovagi vívás pedig az Ars Ensis és társai (ebben nem vagyok tájékozott, nézz utána).

És persze majdnem elfelejtettem a szablyavívást, ami ugye szintén európai. Egykezes szablyával gyakorolják, főleg vágásokból áll. A szablyának is jobb volna, ha utánakeresnél, mert én magam nem vagyok túlzottan jártas.


A Japán kardvívás három nagyobb csoportra osztható. Ezek a Kendo, Kenjutsu, Iaido.

A Kenjutsu a tradicionális szamuráj kardvívás, a Kendo őse. Jellemzően harci technikákat, páros formagyakorlatokat tartalmaznak, és általában fakardot (bokken) használnak. Számos kenjutsu iskolát tartanak számon, ezeket "ryu" névvel jelölik. Magyarországon (főleg Pécsett) Jikishinkage-ryu, Budapesten pedig Katori Shinto-ryu és (egyedülállóan kétkardos technikákat is oktató) Niten Ichi-ryu.

A Kendo a mai japán sportvívás. Három vágásból és egy szúrásból áll. Speciaális bambuszkarddal (shinai) valamint szamuráj páncélzatra hasonlító védőruhában (bogu) gyakorolják. Mivel a kenjutsu-ból fejlődött ki, a Kendo tartalmaz néhány Kenjutsu formagyakorlatot, ezeket azonban csak vizsgák alkalmával kérik számon. Jelentős különbség, hogy míg a Kendo-ban a verseny megnyerésére, addig a Kenjutsu-ban az ellenség megölésére koncentrálnak. Ez jelentősen megváltoztatja a kardkezelés módját.

Az Iaido agyjából a Kenjutsu-val egyidős Iaijutsu-ból alakult ki. Az Iaido pedig a modern, letisztult formája. Jelentős különbség, a Kenjutsu és Iaijutsu/Iaido között, hogy míg az előbbiben már eleve kivont karddal való harcot oktatják, addig az Iai technikák inkább "önvédelmi" jellegűek, Itt az elsődleges a kard minél gyorsabb kirántása a hüvelyből (saya) és az első megelőző (lehetőleg halálos) vágás végrehajtása. Jellemzően egyéni formagyakorlatok vannak, és életlen gyakorló karddal (iaito) vagy valódi katana-val (másnéven shinken) gyakorolják. Éppen ezért a páros gyakorlatok elképesztően ritkák.


A kínai kardnak alapvetően két fajtája van. Az egyenes, vékony és rugalmas, kétélű Chien (vagy jian) amit szúrásra fejlesztettek ki, és a hajlított, kemény egyélű szablya a Dao (vagy tao) amit főleg vágásra használnak. Ezeket különböző kung fu edzéseken lehet elsajátítani. A Chien főleg a Tai Chi, Wudang edzéseken fordul elő, míg a Dao leginkább a Shaolin iskolákban. Persze tévedhetek, hiszen ebben sem vagyok különösen szakértő.

2013. ápr. 25. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Előttem íróhoz:

Katori is oktat kétkardos vívást, négy formagyakorlata van erre. Niten ichi ryunak öt.


Kenjutsunál nem említetted, hogy iaijutsu is oktatva lesz. Ez az iaido eredeti formája (nagyjából, mint kendo és kenjutsu közötti kapcsolat).

2013. ápr. 25. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Említettem az Iaijutsu-t. A Katory Shinto Ryu-val pedig nem igazán vagyok tisztában, sajnálom.

Azonban én úgy tudtam, hogy a Niten az egyetlen, ami kifejezetten a kétkardos technikákat helyezi előtérbe. Hogy őszinte legyek (és most tuti le leszek szólva) én a magam részéről megkérdőjelezném a ennek a Katori-nak a hitelességét...

2013. ápr. 25. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom minek kérdőjelezed meg. 1400-as években alapították, azóta az egyik legjobban fennmaradt tananyaggal rendelkező ryu. Niten bár oktatja két kardot, de ott is csak pár forma van erre, a hangsúlyt nem erre fekteti.


Rosszul fogalmaztam; iaijutsu és kenjutsu együtt alkotják a hagyományos ryu-k tananyagát, nincs értelme külön beszélni róluk.

2013. ápr. 26. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Félreértesz. Nem magát a Katori Shinto Ryu-t kérdőjelezem meg, hanem a magyarországi oktatás minőségét.

Hiszen voltak itt már Aikijujutsu-sok is, akik életükben nem láttak japán embert, hogy Bujutsu Kai Kenshin Ryu-t ne is említsem...

2013. ápr. 27. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Továbbra sem értem miért kérdőjelezed meg anélkül, hogy először tájékozódsz. Tudtommal 2-3 helyen oktatják Katorit Magyarországon, ebből Budapesten, Somogyvári Szabolcs által vezetett iskoláról tudok nyilatkozni. De inkább olvassad el a saját leírásukat: [link]
2013. ápr. 27. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!