Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a Linuxról?

Mi a véleményetek a Linuxról?

Figyelt kérdés
Csak az írjon, aki Linuxot használ. Köszönöm.
2020. jan. 14. 11:25
1 2 3 4
 11/35 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:

"Aki felrakta, megpróbálta Windowsként kezelni"


Hónapokig használtam, szóval ennyit az állításodról. :)

2020. jan. 14. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
100%

2016 január óta használok otthon főrendszerként Linuxot (munkahelyen klienseken Windows, szervereken vegyes).

Nekem nagyon kézreáll a Linux. Kell egy ssh szerver? apt install openssh-server. Kell egy konzol gyorsan? Ctrl+Alt+F1. Kell egy fájlkezelő a konzolra? apt install mc (vagy zypper in mc, attól függően, milyen disztró előtt ülök). Fel kell csatolni egy ISO-t? mkdir /mnt/iso && mount -o loop file.iso /mnt/iso. ISO-t kell csinálni valamiből? genisoimage. Le akarom frissíteni a rendszert? apt update && apt upgrade. Fényerőt, gammát akarok állítani? xgamma (vagy xcalib)., stb.

A Linux is felhasználóbarát, csak el kell jutni arra szintre, amikor már hajlandó veled barátkozni :)

Vannak törekvések arra, hogy az átlagfelhasználó is barátságosnak érezze a Linuxot, vegyes eredményekkel.

Én sok esetben a Windowst érzem anti-felhasználóbarátnak, amikor kattintás hegyek árán jutok el oda, ahova Linuxnál fél pillanat alatt odatalálok, meg amikor külön kérvényt kell benyújtani neki egyszerű műveletekhez.

Meg amikor a teljesen átlagos 2,5"-os külső házban lévő laptopmerevlemezt rádugom, kiírja hogy az illesztőprogram telepítése nem sikerült, és ezt eljátssza kétszer, majd harmadik feldugásnál teljesen jól megy...


A legtöbb gépen gyorsabb is a Linux, mint a Windows. Otthon egy MX Linux alatt pöfög egy közel 20 éves laptop, de játékszervernek jó (gyerekek azon tolják a Minecraftot meg egyéb játékaikat LANban).


Hátrányok is vannak természetesen. Linuxéknál gyorsan változnak a dolgok, ami tegnap ajánlott volt, az ma már elavultnak számít. A visszafelé kompatibilitás sokszor nagyon nem megy.

Viszonylag kevés a minőségi program, a professzionális pedig még kevesebb. Viszont bug van bőven.

2020. jan. 14. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
0%

Utolsó pont ezért hulladék a linux. Bármit akarsz csinálni mindenhez valami parancs kell. Nincs mindenkinek kedve parancsokat írogatni, keresgetni meg fejben tartani.

Menyivel bonyolultabb az hogy beírod a böngészőbe pl "chrome letöltés" Aztán 3 click és megy.

Játszani se lehet rajta mert minden játékot windowsra írnak.

Átlag felhasználásra teljesen alkalmatlan.

2020. jan. 14. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 2*Sü ***** válasza:
88%

Használtam mindkettőt aktívan. Mindegyiknek vannak erényei és hiányosságai is. Hogy valakinek melyik jobb, azt az dönti el, hogy mik az elvárásai, mire akarja használni, milyen mély tudása van az operációs rendszerről, illetve a számítógépről, és mennyit hajlandó tanulni egy másik rendszer megismeréséhez.


Van akinek, van amire a Linux a jó választás. Van akinek, van amire meg a Windows a jobb választás. Mások véleményére azt gondolom, nem sokra fogsz menni. Néhány óra, néhány nap tapasztalattal jóval többre mész. Ehhez meg nem is kell feltétlenül feltelepítened egy Linuxot, vannak live CD-k (nyilván pendrive-ról is be lehet bootolni), ezek többek között arra is jók, hogy közvetlen tapasztalatokat, benyomást szerezz.


A felhasználói felület csak egy része az operációs rendszernek, de nyilván ez a legszembetűnőbb. Itt azért azt kell mondanom, hogy számomra egy Windows 10 felülete sokkal átgondoltabb, letisztultabb, egységesebb, mint kvázi bármelyik Linux asztali környezeté. Bár ez azért ízlés dolga is részben. De Linux esetén eleve válogathatsz, hogy milyen asztali környezetet akarsz használni, milyen témával, milyen a te igényeidet kielégítő testreszabásokkal. Itt a lehetőségek nagyobbak, de néha bonyolultabbak is. Windows esetén azt gondolom, hogy jól be van lőve egy átlag felhasználó számára tetszetősre, kézenfekvőre a felület. Néhány testreszabási lehetőség sokkal kézenfekvőbb és egyszerűbb, mint Linux esetén, néhány viszont kvázi szinte lehetetlen Windows esetén, amire meg a Linuxon viszonylag könnyen elérhető.


Aztán lehet, hogy valakinek a biztonság számít. Van, akinek a gondtalanság (nem akar bajlódni az operációs rendszerrel, csak használni a gépet.) Van, akinek egy speciális program futtathatósága. Van, akinek az a fontos, hogy egy szoftverbázisból ki tudja választani, hogy ezt a programot akarja telepíteni. Van, akinek az erőforrás hatékony kihasználása. Mindegyik eset más, és ahogy írtam, van, amire a helyes választás a Windows, van, amire a Linux.

2020. jan. 14. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
100%

"Bármit akarsz csinálni mindenhez valami parancs kell."


Nagyon ritkán KELL parancsot írni bármihez is. Én azért paranccsorozok, mert nekem sokszor kényelmesebb.


"Menyivel bonyolultabb az hogy beírod a böngészőbe pl "chrome letöltés" Aztán 3 click és megy."


Konkrétan a Google Chrome-nak van .deb és .rpm telepítője is, tehát ugyanúgy működik a letöltés, mint Windows alatt.


"Játszani se lehet rajta mert minden játékot windowsra írnak."


Játékból nincs túl sok Linuxra, ez igaz, de a Steam, és a Lutris által egyre több van.


"Átlag felhasználásra teljesen alkalmatlan."


Kinek mi az átlagfelhasználás. Játékra és professzionális felhasználásra korlátozottan alkalmas, de másra szinte teljes mértékben.

2020. jan. 14. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
88%

Használom napi szinten (desktop) kb. kicsit több mint fél éve, már 2012 környékén is próbálgattam, meg azóta folyamatosan, csak megvolt kötve a kezem (suli miatt pár microsoft cucc + pár játék akkoriban).

Én nem riadok vissza a parancssortól, sőt inkább azt kedvelem.

Szeretem mert:

- 1-2 parancsal frissítem a rendszert, meg a szoftvereket, kiválaszthatom azt, hogy én mit akarok és mikor

(pár kivétel, amihez AppImage-et használok)

- van pár linuxos alkalmazás (parancssoros), amit imádok, noha ritkábban használom, de akkor nagyon jól jön

- imádom a terminált, windows-os parancssorhoz képest ég és föld

- az a pár játék ami érdekel manapság, annak van natív linuxos portja (1 kivétel (kísérleti): arma 3)

- én döntöm el, hogy hogyan nézzen ki (már amennyire beletudok nyúlkálni, megválasztani) (gnome, xfce, kde stb.)


Nem szeretem mert:

- ha valami komolyabb probléma van, akkor nehezebb esetleg megoldani/rájönni mit kéne (még nem volt), persze ott a reddit meg még pár hely ilyen célra

- ha valami nem elérhető a hivatalos tárolon keresztül, akkor szívás felrakni külön (kerülöm), pl. régebbi java vagy python2-re épülő cuccok (kezdik gyomlálni kifele)


Átlag usernak lehet megfelel, de megkell tanulni használni (meg hogy épp melyik disztró felel meg melyik felülettel), ami idő és sokan nem fognak ennyit szenvedni érte. (linux mint talán az ami arra törekszik, hogy instant olyan legyen, ami használható)


(Egyébként: Fedora 31 (30-al tettem fel a gépre akkoriban) workstation edition, gnome 3-al, dash-to-panel kiegészítővel)

2020. jan. 14. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
100%

A Linux klasszisokkal jobb, mint a Windows. Az én szememben legalább is az.

Én 10 éve használok otthon Linuxot, még ugyan van Windows is a gépen, de évente kétszer ha elindítom.

Minden működik rajta és minden ésszerűbben, mint Windowson. Telepíteni pofonegyszerű, beállítások pofonegyszerűek. Más, mint a Windows, meg kell szokni, de utána kezesbárány.

Feleségem is Linuxot használ. Korábban próbálkozott Windowsal, megutálta. Pl. nyomtató Windows alatt folyton vacakolt, Linuxon meg feltettem az univerzális drivert és megy a printelés is, scannelés is Wifin keresztül...


Játékra meg ott a Steam.


Az átlagfelhasználók 90%-át kiszolgálná egy Linux, semmi szükségük nem lenne a Windowsra.

2020. jan. 14. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk itthon az összes gépen linux van. Miért? Mert kb. minden igényünket kielégíti (a gamer korból már kinőttünk, bár ugye ott lenne a Steam, ha... ;) ). Ahogy a legutolsó válaszoló is írta, az átlag userek nagy részének teljesen megfelelne valamelyik népszerűbb disztribúció, csak ugye ott van a pakliban, hogy az embereket (kezdve az általános iskolától) windows-hoz szoktatják, így sokan egyáltalán nem is ismernek más alternatívát.

A linux NEM windows!

Aki azt keresi benne, az könnyen lehet, hogy csalódni fog. Más szemléletmódot követ.

Nem jobbat, nem rosszabbat, egyszerűen mást.

Az aktuális disztribúciók többsége felhasználóbarát és ha nem akar valaki terminált használni, 99%-ban nem is kell neki (Bár egy igen hasznos PLUSZ dolog ez. Én használom és nem kényszerből, hanem mert sok minden gyorsabb így).

Ha valaki gamer, annak valószínűleg nem felel meg 100%-ban és azoknak sem, akik professzionális (pl. CAD) szoftvereket használnak a munkájukhoz, de mindenki másnak jó alternatíva lehet, HA nem esik kívül a komfortzónáján az, hogy valami másképp működik.

Én se lebeszélni nem akarok senkit, se rábeszélni, nem vagyok elvakult pingvinmániás, az én igényeimnek a Linux Mint egyszerűen jobban megfelel, mint a win 10...

2020. jan. 14. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:

Én konkrétan Windows-on nőttem fel, körülöttem mindenki ezt használt, ezáltal én is. A Windows-on sokkal jobban tudom, hogy hol mi van, fejből tudom majdnem az összes parancsot, emiatt nekem felhasználóbarátabb, mint a Linux.

Linuxot is használok (pl. a NAS-omon az fut), de nekem szenvedés, mert egy sokkal logikusabban és összetettebben felépített rendszer, én meg mindent hasonlóan akarok benne megoldani, mint Windows-on (szóval gányolunk valamit oszt jóvan).

És én játszogatok olyan játékokkal meg használok olyan programokat, amik mondjuk Linuxon egyáltalán nem mennek, két OS-t váltogatni meg baromság.

2020. jan. 14. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:

Windowson mi a gányolás? Felrakod ami kell, elindítod, megy.

Azon is mindent meg tudsz csinálni.


Egyetlen hátránya hogy sok benne a felesleges szolgáltatás, de azokat ki lehet kapcsolni.

2020. jan. 15. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!