Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a Linuxról?

Mi a véleményetek a Linuxról?

Figyelt kérdés
Csak az írjon, aki Linuxot használ. Köszönöm.
2020. jan. 14. 11:25
1 2 3 4
 31/35 anonim ***** válasza:

Utolsó, igen én elismerem hogy a "pro" felhasználóknak a linux "kényelmesebb"

De még mindig a buta windows a népszerű kb 99%-ban.


Azt meg nem kell hozzá számolni hogy az android is csak egy linux, meg hogy azt is lehet parancs sorból irányítani.

Mert az átlag felhasználónak még a google play is túl bonyolult...

2020. jan. 15. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/35 anonim ***** válasza:

"De még mindig a buta windows a népszerű kb 99%-ban."


A népszerűségéhez hozzá tartozik, vagy pontosabban ezen alapul, hogy az ember habituális, nem szívesen lép ki a megszokottból. Részben ezért volt lassú a Windows 10 adaptációja is, pedig ott Windowson belül maradtunk. Na most ehhez képest a Linux ég és föld még akkor is, ha a parancssortól eltekintünk (amihez az átlag felhasználóknak amúgy kb soha nem kellene amúgy sem hozzányúlni).

2020. jan. 16. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 2*Sü ***** válasza:
100%

> De még mindig a buta windows a népszerű kb 99%-ban.


A Windows nem nevezném butának. Elég jó kis operációs rendszerré nőtte ki az is magát, az igazán minőségi ugrás az NT vonallal való összevonás volt, ami az XP-nél kezdődött. Nota bene a Windows alatt is van egy nagyon ütőképes parancssori eszköz, a PowerShell, ami van annyira hatékony eszköz, mint a Linux parancssor. Persze teljesen más a szemlélete. Komolyabb belenyúlást is lehetővé tesz a rendszerbe, csak ehhez megint eléggé ki kell ismerni a rendszert, a mélyére kell nyúlni, ami viszont sok esetben sokkal komplikáltabb, mint Linux esetén.


> Mert az átlag felhasználónak még a google play is túl bonyolult


És itt van szemléletbeli különbség, amiben egyik szemlélet sem jobb a másiknál, csak emiatt igaz az, hogy mindenkinek a maga tudása és igénye szerint érdemes választania.


A Linux azzal a múlttal indult el, hogy a felhasználónak vannak komolyabb ismeretei a számítógép működéséről. Az Apple szemlélete meg az volt, hogy a felhasználó nem akarja tudni, hogy hogyan működik a számítógép, hanem használni akarja azt. A Microsoft meg inkább az Apple szemléletét követte, de nem annyira kifinomultan.


Egy analógiában kicsit olyan, mintha a Linux egy kézi váltós autó lenne, a Windows egy automata váltós autó, a Mac meg egy taxi. A fizikai törvényszerűségek miatt a hatékony működéshez kell egy fordulatszám váltó az autókba. A kézi váltós autó szemlélete az, hogy ennek a működési sajátosságait ismered, és magad választod meg, hogy milyen helyzetben milyen sebességbe kapcsolsz. Ez nyilván extra tudást, tapasztalatot igényel, viszont speciális esetben olyan lehetőséget ad a kezedbe, ami egy automata váltós autónál nincs. Az automata váltós autó szemlélete meg az, hogy bár létezik a fordulatszám váltás mechanizmusa, neked ezzel nem kell törődnöd, nem kell megtanulnod, neked csak a gázt, meg a féket kell tudnod kezelni. Ez nyilván kényelmesebb, viszont bizonyos használati módokat kizár. A taxinak meg aztán végképp az a szemlélete, hogy ha te A pontból B pontba akarsz eljutni, akkor ahhoz ne kelljen tudnod vezetni, hanem a legkényelmesebben el tudj jutni A pontból B pontba, anélkül, hogy ismerned kellene a pedálokat, a kormányt, a sebességváltót, az úthálózatot, a Kresz szabályait.


És van, aki az automata váltós autó mellett dönt, mert ő nem vezetni akar, hanem eljutni A pontból B pontba, ő nem akar a sebességváltóval vacakolni. Van, aki meg vezetni szeret, ő meg hülyét kap az automata váltótól, mert ő akarja vezetni az autót, ő akarja kontrollálni, hogy mi történik azzal az autóval, amiben ül.


Az Apple személete változatlan. Nem véletlen a harver és a szoftver összeforrása. MacOS operációs rendszert akarsz használni? Akkor vegyék egy Mac-et. És neked kb. annyit kell tudnod a gépről, hogy hol kell bekapcsolni, meg mit kell megnyomni, hogy elinduljon egy program. A telepítés kvázi nem létezik, nagyjából kimerül abban, hogy húzd ezt az ikont a másikra, és onnantól használhatod a programot.


A Windows személete is ilyen irányt akart venni, csak nagyon bénán sikerült. Kitalálták a Plug and Play-t, ami elvi szinten tök jól hangzik, csak a gyakorlatban meg a legtöbb hardver esetén kimerült abban, hogy „Nem található illesztőprogram”. Onnan meg ment az agyrém, hogy honnan vadászd le az illesztőprogramot, ami abban a korban, mikor még nem volt minden lakásban net, kissé problémás volt. Sokszor a CD-n mellékelt illesztőprogram vagy túl volt terhelve felesleges segédprogramokkal, vagy inkompatibilis volt az újabb operációs rendszerrel, vagy egyszerűen csak egy bug gyűjtemény volt. Az illesztőprogram telepítése macerás, körülményes volt, de néha egy-egy szoftver telepítése is az volt. De ma már azért sikerült ebből működőképes rendszert csinálni, azért a legtöbb hardver tényleg kimerül abban, hogy bedugod, esetleg végigmész egy telepítő varázslón, vagy még azon sem, és működik. De közben a Windows tett lépést a Linux szemléletének irányába, megnyitotta a lehetőséget, hogy mélyebben bele lehessen nyúlni a rendszer működésébe. Pl. ott a PowerShell, ott egy agyonszabályozható jogosultsági rendszer, ott van egy komplex ütemező, ott egy komplex házirend rendszer. Persze a legtöbb felhasználónak erre nincs szüksége, de mikor szükség van rá, mondjuk egy vállalati, irodai környezetben, akkor a rendszergazdának nem a regisztrációs adatbázist kell hackelgetnie, hanem vannak hivatalos, dokumentált, karbantartott eszközök a kezébe.


A Linux meg egy ideig követte azt a szemléletet, ami a sajátja – a felhasználó értsen ahhoz az eszközhöz, amit használ –, de ahogy egyre több magánszemély, az informatikában laikus használt számítógépet, nyitott az Apple és Microsoft szemlélete felé. Régen egy új hardver esetén lehet, hogy új kernelt – rendszermagot – kellett fordítanod, millió és egy paramétert testre szabva. Magának a rendszernek a telepítése is komolyabb tudást igényelt, és általában karakteres felületen zajlott. Ma már a Linux is eljutott odáig, hogy telepíteni nem nehezebb, mint egy Windowst – grafikus felületen történik, és nem neked kell kvázi kézzel beparaméterezni a partíciós táblát, hanem olyan kérdéseket tesz fel, hogy milyen nyelvű legyen a rendszer – egy új hardver beüzemelése is a legtöbbször kimerül abban, hogy bedugod és használod. Alapesetben egy Linuxt telepíteni és általános dolgokra használni nem nehezebb, mint egy Windowst. Máshol vannak dolgok, más a felület és a rendszer logikája, más a működés, de nem nehezebb kezelni, nem igényel a használata informatikai szakismeretet.

2020. jan. 16. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 Alain Delon ***** válasza:
10 éve használok openSUSE-t. Amire nekem kell, arra mindig is jó volt.
2020. jan. 18. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 anonim ***** válasza:
45%

"a legtöbb hardver tényleg kimerül abban, hogy bedugod, esetleg végigmész egy telepítő varázslón, vagy még azon sem, és működik"

Igen, a Windows is elég jó már ebben, viszont azon még mindig fogom a fejem, hogy pl. egy billentyűzet vagy egér csatlakoztatásakor is képes drivert keresgélni és fél percig "telepíteni" mielőtt használni tudod. Sőt, ezt még olyankor is megcsinálja, ha az adott eszköz már volt használva a gépen, csak most másik USB-be dugtad. Linuxon meg bedugod és 1mp múlva már működik.


"Windows tett lépést a Linux szemléletének irányába, megnyitotta a lehetőséget, hogy mélyebben bele lehessen nyúlni a rendszer működésébe"

Igen, de még mindig nagyon kevéssé a Linuxhoz képest. Pl. GUI-t nem nagyon tudod módosítani, témázni, nincs egy normális sudo-hoz hasonló parancs, hanem az egész konzolt muszáj rendszergazdaként indítani, stb. Apró, de idegesítő hiányosságok vannak, amik Linuxban kezdettől fogva alapból működnek.

2020. jan. 20. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!