Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linux telepítése Windows-os...

Linux telepítése Windows-os laptora?

Figyelt kérdés

Van egy laptopom, amin előtelepített Win 8.1 van, plusz van egy recovery partíció, amiről egy gombnyomással újra lehet telepíteni a Wint. Én erre a laptopra pár éve telepítettem egy Linux Mint-et, ami nagyon komplikált volt, mert az UEFI nem engedte, és nem is egyszerű bejutni a BIOS-ba, mert csak a Win 8.1 gépházából lehet egy útvesztőn át elérni, amit meg is tettem, be is állítottam, hogy "elfogadja" a Linux telepítőt. Pár éve tökéletesen működött is a Linux, ám pár napja egy frissítést követően eltünt a GRUB, és a Linux elérhetetlenné vált, csak a Win bootolt be. Betettem egy Linux live cd-t, de az se indult el, megint csak a Win. Utána készítettem egy Linux USB telepítőt, de az se bootolt be. Akkor irány megint a gépház, és annak a legmélyebb bugyraiból a BIOS, ott a megfelelő beállításokkal újraindítás. Ekkor már bootolt az USB-ről a Linux, és live módban próbáltam javítani a GRUB-ot, de sajnos sokadik próbálkozásra se sikerült. Utána gondoltam, hogy lementem a fontos fájlokat a telepített Linuxról egy külső vincsire, de nem engedte. Mindent megtudtam nézni, a képeket, videókat, dokumentumokat, de kimásolni nem engedte. Jó, akkor nincs más lehetőségem, mint egy új Linux feltelepítése úgy, hogy a home mappát nem formázom, csak csatolom az új rendszerhez. A telepítés sikeres is volt, minden fájl és beállítás megmaradt. Nagy örömöre a GRUB is megjelent indításkor, a listában ott volt a Win is, de hiába mentem rá, a Win nem volt hajlandó elindulni, csak a gép fekete alapon fehér betűkkel kiírt pár sor valamit.

Én már nem akarok a Win miatt szenvedni, és arra gondoltam, hogy úgy telepítem fel a Linuxot, hogy az egész laptopon csak az legyen. Most ugye van egy működő Linux a gépen, így a /home partíciót letudom menteni egy külső merevlemezre. A kérdésem az, ha újratelepítem a Linuxot úgy, hogy formázom a /home partíciót is, és utólag kicserélem a lementett home fájlokkal, akkor ugyanúgy megmaradnak a beállítások, mintha a /home formázása nélkül telepíteném újra? Sajnos így tudnám megoldani, mivel a Win partíciót törölném, és az egész merevlemezt újra kellene partícionálni és méretezni. A másik kérdésem: ha nem lesz Win 8.1 a gépen, akkor hogy tudok majd a BIOS-ba eljutni? Nem működik az f2, és semmi, kizárólag a gépházból lehetett bejutni.



2018. dec. 24. 10:39
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
Azt is megpróbálhatod, hogy indításnál a Del-t nyomogatod, egyes esetekben az is előhozza a BIOS-t.
2018. dec. 24. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!