Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Miért hanyatlik a PC videójáté...

Miért hanyatlik a PC videójáték piac? (egyjátékos főleg)

Figyelt kérdés

2000-es években volt a videójátékok fénykora, szinte hetente jelentek meg akkoriban AAA-kategóriásnak nevezhető játékok, csakúgy kapkodtuk a fejünket és azt se tudtuk mivel játszunk.

2010-es évek után már rendesen megcsappantak a minőségi játékok de azért volt bőven miből választani és részemről úgy 2015 után kezdődött meg a hanyatlás és az utóbbi években alig van 1-2 játék ami megérné az árát.


Idei év top játékai:

Disco Elysium Final Cut, Chicory: A Colorful tale, Wildermyth, Streets of Rage 4, It Takes Two... kemény lista!


2020-as év legjobbnak értékelt játékai:

Half life alyx, Hades, Microsoft flight simulator, Factorio, Crusader Kings 3, Spelunky 2, TING: Wrong dimension... lol, hát mik ezek?


2007-ben tudjátok mik voltak?

Bioshock, Cod 4, Team fortress 2, Crysis, Portal, Gears of War...


2010-ben:

Mass Effect 2, Starcraft 2, Civ 4, Bioshock 2, Super Meat Boy, Assassins Creed 2, stb.


Ezt ne fogjuk a koronára. Egyre kevesebb játék jön amik nagyrésze csak feldolgozás vagy másolás (ubisoft játékok, fifa)


Videókártyák 5-700 ezer ft de minek? ma már olyan grafikának kéne lenni, hogy az embernek leesik az álla, de ma már a grafika sem szempont. 10 éve azért még abban legalább volt verseny, CryEngine/Frostbite/Unreal stb. azért még próbált versengeni egymással



2021. aug. 2. 16:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A videójátékpiac masszív üzletté változott. Már nem szenvedélyből és megszállottságból íródnak baromi nagy nevű játékok, hanem kő kemény üzleti terv részeként készül egy program egy stratégia köré, ami eladja a kiadók szarjait. Lásd GTA 5 online a kaszinójával, és a millió mikrotranzakciójával. Mikrotranzakciók, belső fizetések, pénz, fizetőeszköz, dlc hegyek.


Nemhogy hanyatlik, már el is bukott a MINŐSÉGI tartalom. Játékok jönni fognak, de szökőévente lesz valami jó, és nem úgy mint régen, hogy egy évben kiadnak egyszerre több olyan játékot, amik legendáváva váltak:


2002: Gothic 2, TES III: Morrowind, GTA Vice City, Deus Ex: The Conspiracy, SW Jedi Knight II: Jedi Outcast

2003: Max Payne 2, SW: KOTOR, COD


Legendák, mesterművek, és a negyedük se lett megemlítve. Hol vannak ezek az idők??

2021. aug. 2. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Na igen, és a legjobb, hogy a régi játék ott van a polcon CD-n, beteszem egy korabeli gépbe és megy, nem kell regisztrálni, letölteni órákig, félni hogy ne menjen el a net a single player játék közepén, mert megszakad a játék és kezdheted előröl. Nem kellett megvenni minden gépre a játékot, egy lemezről be lehetett indítani minden gépen a helyi hálózaton multizni (az indítás után ki lehetett venni, max nem szólt a zene). Most még ha meg is van véve minden gépre, kimegy a netre, ezért akkor is van ping, amikor ott ül melletted az ellenfél (belső hálón játszva max 1-2 ms a ping). Úgyhogy nagyon nem jó ez az irány.
2021. aug. 2. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

#1 Sajnos igaz amit írsz, én is így látom.


Amúgy már tavaly akartam gépet fejleszteni, a pénzt megspóroltam de elgondolkozok; minek költsek több százezret gépfejlesztésre ha úgyis többnyire 10+ éves játékokkal játszom?

2021. aug. 2. 17:00
 4/12 anonim ***** válasza:
65%

A videojáték már a 80-as években is kő kemény üzlet volt. Ami megváltozott az elmúlt ~15 évben, hogy elterjedt a nagy sávszélességű internet. Már általában kis falvakban is stabilan megvan a 30Mbit.


Ez egyszerűvé tett három dolgot:


1. Lényegesen olcsóbban gyártható multiplayer fókuszú játékok előtérbe tolását a minőségi single player játékmód helyett.


2. Javítások terjesztését, így nyugodtan előállhatnak a fejlesztők egy néha alig beta állapotú játékkal, amit kiadás után fél-egy évig még toldoznak-foltoznak.


3. A játék szolgáltatásként történő üzemeltetését. A játék már nem a játékosé. Addig működik, amíg a kiadó akarja és ha levette róla a kezét, akkor reszeltek neki. Emellett rengeteg pénzért vásárolható post-launch tartalmat tudnak hozzá kiadni, amik rosszabb esetben a játék egyensúlyra is hatással vannak (ptw).


Emellett még nagyon fontos, hogy megváltozott a játékos közösség. Mert attól függetlenül, hogy a játékipar az elmúlt 40 évben MINDIG üzlet volt, a játékosok egy kicsi, speciális réteg voltak. Ma a játékosközösség gyakorlatilag mindenki. Ha a kiadók nagyot akarnak szakítani, már nem az asztali D&D-t is játszó nerdeknek kell imponálnia, aki megszólja őket, ha az új Fallout köszönőviszonyban sincs az RPG fogalmával, hanem a játékfogyasztók 95%-át kitevő Call of Duty-n nevelkedett random pistikének ennek már a negyede is meghaladja az értelmi képességeit:

[link]

2021. aug. 2. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
74%

4 - tökéletesen egyetértek.


A csatolt képed margójára: én ugyan ezt a gondolatot ezzel a képpel szoktam illusztrálni:


[link]


Ezeken nevelkedtünk, ez volt a minimum. Manapság minden konzolra van tervezve, eltűntek a "bonyolult" menük, felváltották őket az "átlátható" menük. Szerintem pont fordítva történt minden... nem látok semmit, mindig új képernyőre kell ugranom, vagy új slidera kell mennem... de így kell, mert a vérpistike nem érti már ezeket.

2021. aug. 2. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
93%

#5

A konzolokat nem szeretem hibáztatni az ilyesmiért. A kontroller nyilván máshogy irányítja a játékot, mint egy egér és billentyűzet, de a Morrowind például pont az Xbox egyik húzócíme volt a megjelenésekor. A Fallout 1-2-t viszont alapjaitól PC-re írták, másra meg sem jelent és ez inventory kezelés köpedelem. Mondjuk a KOTOR-ban sem sokkal jobb, de az is egy elég komplex RPG és szintén az eredeti Xbox egyik húzócíme volt.

2021. aug. 2. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
51%

"2000-es években volt a videójátékok fénykora"

Érdekes. Azokban az években is mindenki azért sopánkodott, hogy mennyire haldoklik a PC-s játékpiac, és hogy már csak pár év van hátra, mielőtt teljesen összeomolna.


"szinte hetente jelentek meg akkoriban AAA-kategóriásnak nevezhető játékok"

Kíváncsian várom, hogy melyik volt az a kb. 500 AAA-s játék, ami ilyen formán megjelent. ;) De nekem az is elég, ha mondjuk konkrétan a 2004-ben megjelent 50 darab AAA-s címet valaki megemlíti.

Igen, költői túlzás ez, és nem is kevéssé.

Egyébként az egész kérdés, és a köré font érvrendszer azon a bizonyos "AAA" jelzőn csúszik el. Persze, értem én, hogy ez egy dollármilliárdos üzletté nőtte ki magát, meg már azon versengnek a marketingesek, hogy hány darab "A"-t zsúfoljanak a játék kategóriájába, de egy játék nem ettől lesz jó. Ha viszont neked kimondottan csak az "AAAAAAA" játékok jöhetnek számításba, akkor ne csodálkozz, ha úgy látod, hogy "hanyatlik" a piac, ugyanis egy gyártó sem fogja meggondolatlanul a milliárdokat szórni csak azért, hogy mennyiségre a neked kedvező számú játékot előállítsa.

Emellett azt is érdemes megnézni, hogy mennyibe került 20 éve, és mennyibe kerül most egy felső kategóriás játék előállítása. Sem időben, sem pénzben nem ugyanaz a kategória, és nem mindenki fogja bevállalni, hogy milliárdokat költsön azért, hogy aztán vagy bejön nekik az üzlet, vagy nem.

Emellett azt is érdemes észrevenni, hogy ma már jóval kevesebb fejlesztő cég van, amelyik ezt a szegmenst célozza meg. A többség megszűnt, feloszlott, vagy más felvásárolta őket. Újak pedig nem érkeztek a helyükre, egész egyszerűen azért, mert senki nem akar milliárdokat befektetni egy játékstúdió alapításába.


"lol, hát mik ezek?"

Játékok, ha nem tudnád.

"Microsoft flight simulator" -- Végső soron jah, csak a világ első számú repülőgépszimulátora, de hát ugye "lol, mi ez?"

"Factorio" -- Egy olyan játék, amit 98%-ban pozitívra értékeltek Steamen. Talán ez azért jelent valamit.

"Spelunky 2" -- Ez pedig egy olyan klasszikus platformer, amit 92%-ban értékeltek pozitívra. Azért ez is mond valamit.

Jah igen, hogy ezek nem azok az "AAAAAAAAA+++++++" címek, amikre szeretnéd a nyálad csorgatni? Valóban nem. De nagyon jól mutatja azt, hogy nem csak az lehet élvezetes és szórakoztató, ami mögött milliárdos ráfordítás van, és amihez erőművet kell vásárolnod otthonra.

A PC-s játékpiac egyáltalán nem hanyatlik, hanem átalakulóban van. És talán nem is baj. Végre nem csak arról szól a PC-s játékszféra, hogy a fizetésed felét költsd folyamatosan a gépedre, és a játékok sem arról szólnak, hogy a főszereplő tökén a szőrszál is realisztikusan verje vissza a hajnali napsugár fényét, hanem egyszerűen arról, hogy játssz egy jót. Akkor is, ha nem akarsz hozzá jelzáloghitelt felvenni.

Alapvetően kezd kettéválni a PC-játékok piaca. Kialakult egy réteg, aminek fő jellemzője, hogy hatalmas nagy pénzek forognak benne, hatalmas nagy befektetéseket, és komoly elhivatottságot igényel a játékosok részéről, és többségük inkább már egyfajta szimuláció, mint a klasszikus értelemben vett játék. És van az a kategória, ahol nem is akarnak komplett filmsorozatot a játékba integrálni, és felismerik azt, hogy nem attól lesz valamivel jó játszani, hogy még a szereplő kezén a verejtékcsepp is minden tekintetben tökéletesen valós fizika szerint cseppen le. Igen, lesz, akinek ez nem tetszik. Másnak meg az nem tetszik, hogy egy játék 100+ GB, és vehetsz hozzá menten új videokártyát.


"Videókártyák 5-700 ezer ft de minek?"

Nem tudom, tényleg, minek? Akik ennyiért megveszik, azok bitzos tudják, hogy minek.


"ma már olyan grafikának kéne lenni, hogy az embernek leesik az álla, de ma már a grafika sem szempont."

Hát nem tudom... én azért a Codemasters-féle F1 2020 grafikájára nem mernék rosszat mondani. Már ha ez az elsődleges szempont. Ja, hogy ahhoz meg drága hardver kell? Igen. Sajnos ez van. Ha folyamatosan a felső kategóriát akarod elérni, akkor ahhoz bizony áldozni kell. Vagy felismered azt, hogy rengeteg játék van, ami nem igényel egy erőművet, és mégis jó vele játszani.


A leginkább nyereségorientált része a piacnak pedig minden lehetőséget meg fog ragadni a profit maximalizálására. Az egyjátékos mód ezért van kiveszőben ezen játékokból. Abból nem lehet játulékos pénzeket beszedni.


#4 "A videojáték már a 80-as években is kő kemény üzlet volt."

Igen. Amikor párezres eladásnál már pezsgőt bontottak a fejlesztők, és lelkes amatőrökkel kellett versengni, az tényleg ugyanolyan üzlet, mint most milliókat, milliárdokat invesztálni egy-egy készülő játékba. Mennyit is kellett befektetni például a Super Mario Bros. fejlesztésébe? Annyit, hogy fizetni kellett Miyamotot, meg a csapat többi tagját, meg kellett venni a ROM-chipeket, és ennyi. És az egyik legsikeresebb játékról beszélünk. Mennyibe került a Donkey Kong fejlesztése? Vagy a Pac-Mané? Hány dollárt kellett befektetnie az Activisionnek, hogy a Pitfall elkészüljön? Hasonlítsuk már össze mondjuk a GTA 5 kiadásaival! Jaj, elnézést, hiszen ezek nem is számítógépes játékok voltak, hanem mind konzolra készült. Melyik játékok is voltak azok a '80-as években, amiket kifejezetten számítógépekre készítettek, és mennyibe is került a fejlesztésük?


A konzolok pedig mindig egyfajta belső konkurenciát jelentettek (olyannyira, hogy sokáig a számítógépes játékok csak jócskán lemaradva kullogtak utánuk), pont, hogy mostanság érkeztünk el oda, hogy a Pc beérte a konzolokat. Nem mellékesen: a két terület elég sok dologban különbözik. Vannak átfedések, de alapvetően más mind a célközönség, mind a technikai háttér.


"a legjobb, hogy a régi játék ott van a polcon CD-n, beteszem egy korabeli gépbe és megy, nem kell regisztrálni, letölteni órákig, félni hogy ne menjen el a net a single player játék közepén, mert megszakad a játék és kezdheted előröl. Nem kellett megvenni minden gépre a játékot, egy lemezről be lehetett indítani minden gépen a helyi hálózaton multizni (az indítás után ki lehetett venni, max nem szólt a zene)"

Azért a nosztalgia mindent megszépít. ;)

Ettől függetlenül: ma is vannak ilyen játékok. Nyilván nem az EA termékei között kell keresni, de ettől függetlenül rendszeresen jelennek meg újabb és újabb játékok, amik nem kerülnek egy vagyonba, nem kell hozzájuk új PC-t venni, és nem kell össze-vissza aktiválgatni.

2021. aug. 3. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
28%
7 - arra sem vagy méltó, hogy válaszoljak neked. Buta, provokatőr troll fsz vagy. A 8. sornál abbahagytam az olvasást, mert rájöttem, hogy csak mérgezni akarsz.
2021. aug. 3. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

#8

Én már az első mondatnál rájöttem, hogy buta f-sz és annyit sem érdemel, hogy tovább olvassam :D

2021. aug. 3. 13:02
 10/12 Hintalow ***** válasza:
52%

Hát nem tudom, valahogy én nem látom azt a nagy hanyatlást :)

Jó és emlékezetes játékok most is jelennek meg minden évben, persze új stílusokat egyre nehezebb teremteni.

Amik fel lettek sorolva 2007-re, azok is nagyrészt folytatások, ráadásul nagyrészt ilyen kazuár lövöldék, sehol egy oldschool keményvonalas rpg :D

Pont most olvasgattam neten az 576 kbyte-okat kb 95-től nosztaligából, és elég jól példázzák azt, hogy már akkor is az igazzzy aranykorban, a 90' évek második felében is havonta volt a lapban 2 db emlékezetes játék, a többi meg sorozatgyártott klón/gatyi/instant feledésbe merülő cucc volt.

Én a mostani megjelenések között is rengeteg jó cuccot látok, pedig 20 éve "asztali D&D-t is játszó nerd" vagyok, 99-ben egy nyár alatt angolszótárral az ölemben, orrvérzésig szótárazva toltam végig a Planescape Tormentet, mert érteni akartam a benne lévő 2-3 regénnyi sztorit is.

Szummázva 10 éve is, 20 éve is, és régebben is a megjelenő játékok 5%-a volt jó, a maradék fele a legjobb esetben is "elmegy" kategória, és a másik fele a "reménytelen f#s" szintű volt, azzal a különbséggel, hogy akkoriban a nagy részéről nem szereztél tudomást, és nem volt összehasonlítási alapja az embernek.

2021. aug. 3. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!