Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Túlmelegedés? De miért?

Túlmelegedés? De miért?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy "Gamer" PC-m, az alábbi setuppal:

CPU: AMD FX-8320 3.5GHz (8 mag, 8 szál) + Freezer 13 CPU hűtő

RAM: 16GB (4×4) DDR3

Motherboard: Gigabyte 970A-DS3P

VGA: MSI Radeon RX 580 8GB Gaming-X

SSD: 120GB

HDD: 500GB

Táp: CHIEFTEC Element 700W (Új!)


A story annyi lenne, hogy most lett cserélve a CPU-m és az alaplapom is. A proci ugyan úgy egy FX-8320 lett, mivel az kifüstölt az alaplapommal együtt. Az alaplap pedig egy "AsRock 970 Pro 3" lap volt. A maga kategóriájában szerintem verhetetlenek voltak, még az AM3+-os időkből. Ezeket már úgymond lehet mondani "csúcskategóriás", vagy legalábbis nagyobb teljesítményt bíró és leadó alaplapoknak.


A Gigabyte-ot találtam megfelelő alternatívának, hogy bele menjenek a memóriák, a CPU és a VGA is. A RAM nekem ugye 4×4GB, tehát kellett a 4 slot, mert nem akartam vissza fele fejlődni, hogy veszek egy olyan lapot, amin csak 2 RAM slot van, mert az hülyeség.


Tünetek:


Korábban a régi AsRock lappal és CPU-val nem egészen úgy vitte a játékokat a gép, mint ahogy azt szerintem kellene és kellett volna neki. Nagyon kevés, ilyen 20-60 közötti (Max 60 tényleg) FPS számok lehettek a játékok közben.


Most ezzel a lappal (Gigabyte) és szintén egy ugyan olyan másik CPU-val egész szépen megy a GTA 5 és jobban fut a Far Cry 4 is (mást nem próbáltam, 2-3 napja lett készen a gépem), viszont gondol egyet, és kifagy. Nem reagál a gép sem az Alt+F4-re, sem a Feladatkezelőre. Lekapcsolom a tápot (nem a főkapcsolóval, bár azzal is ugyan úgy megy illetve le lehetne kapcsolni), újra bekapcsolom, és szépen megy minden. Egy Zalman S1-es házba van egyébként a config, pár kisebb ventivel, amik egyébként jól funkcionálnak, és RGB-sek, bár csak narancssárgán világítanak. Talán az elmúlt egy évben is mikor megvettem a gépet előfordult egy-két kisebb kifagyás, de csak hosszú-hosszú órákon át tartó játéknál. Amikor például nem dolgoztam nyáron a COVID miatt, és itthon voltam heteket, és toltam az ipart mondjuk 8-10-12 órán keresztül.


Amikor kifagy a játék, akkor picit hangosabb a gép, de nem zajos, tehát nem csörög. És meleg a gépház oldala is. Gondolom, az első dolog illetve probléma a hűtéssel lesz, mert hogy AMD és a többi. De nem gyári hűtő van rajta, hanem elvileg jó minőségű Freezer 13-as.


Az alábbi játékokkal játszom, vagy legalábbis játszanék:


- CS:GO (Elég rosszul vitte, mindent max beállítások mellett kb 1 éve, mikor vettem a gépet. Tehát nem akadásmentesen ment, még talán teljesen low beállítások mellett. Azóta nem próbáltam.)

- Grand Theft Auto V (Előző lappal és CPU-val néha szaggatott, illetve inkább kevesebb volt az FPS, most elég szépen megy, de kifagy.)

- Outlast 2 (Erre is talán mondhatom azt, hogy szépen futott és fut.)

- Far Cry 4 (Előző lappal és CPU-val szaggatott, most elég szépen megy, de kifagy.)

- Battlefield 4 (Ez elég szépen ment, pár óra alatt (pár nap alatt) ki is játszottam. Itt talán még FPS drop sem volt.)

- Assassin's Creed Origins (Ingadozó FPS, szintén LOW, max MEDIUM grafon.)

- Assassin's Creed Odyssey (Nagyon rosszul futott, még FULL LOW grafon is. Már letöröltem.)

- Far Cry New Dawn (Ez aránylag elég szépen futott, jobban mint a 4, pedig két évvel frissdebb nála. Nem értem.)

- Hitman (Nem a legújabb, hanem az eggyel előtti. Ez is ment, de szintén kevés FPS-el. Már letöröltem.)



Szóval kövezzetek meg, de szerintem egyáltalán nem gyenge setupom van ahhoz képest!


Tudom, hogy már 10 éves gyártás a CPU, meg a Gigabyte alaplap is legalább 3-4 éves stb stb... De nehogy ne vigye már ezekkel a hardverekkel még a 3-4-5 éves játékokat is. Ezek szerint gondolom én, hogy valószínűleg túlmelegedés okozza ezt. A Proci. De hát akkor milyen hűtőt vegyek hozzá, vagy mekkora egyéb ventiket szereljek be a házba? Más nem melegszik, érdekes módon. Korábban is voltak AMD procijaink, például Athlon II X2 250-es 3GHz-es órajellel. Jó, azon anno nem is nagyon játszottunk, csak esetleg az NFS Hot Pursuit 2, NFS U2 meg NFS MW 2005-ös játékokkal. Meg a MineCraft. Talán az volt az egyedüli élvezhető játék rajta. :"D


Jó tudom majd jönnek a kommentek, hogy de ha tudod hogy melegedés és melegszik a géped, akkor minek írod ki?!


Azért, hogy hátha valakinek vannak esetleg egyéb tippjei. Érdemes-e valamilyen diagnosztikát lefuttatni a gépen, vagy csak szimplán vegyek egy erősebb CPU hűtőt?


Nem szeretném egyenlőre lecserélni a gépet, bár jó lenne már az újabb platformra váltani, ami az AM4-es, és a DDR4-es generáció lesz. De az majd talán 1-2 év múlva ilyenkor, mivel másra is költeni kell.


Sok minden lehetséges, tudom, bár sanszos, hogy először a hűtés lesz. Több mindennek utána néztem már, hogy mi egyéb lehetőség lehetne még... De azért írok ide is, hát hogyha egy tapasztalt laikus, esetleg szaki rá talál a kérdésemre és tudja a részletesebb választ a megfejtéssel esetleg, hogy mi tévő legyek, és mi a teendő.


Értelmes, építő jellegű hozzászólásokat várnék és várok, 23 éves dolgozó éppeszű ember vagyok, nem 10 éves, így trollkodást, és egyéb negatív tényezőkkel kérlek ne is gyöngyözzétek a topicomat, mert jelenteni fogom az oldal moderátorainak. Köszönöm szépen előre is, és szép napot, hétvégét mindenkinek!



2021. szept. 5. 16:00
A kérdező szavazást indított:
Túlmelegedés...
CPU nem bírja, túl melegszik...
Nem passzolnak a hardverek...
Valamelyik hardver hibás, túlhúzott, gyenge...
RAM probléma... Hibás, esetleg gyenge...
Szar a Win 10 Pro x64bit....
Egyéb! Kérlek fejtsd ki részletesen!
3 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:
90%

Leirtal 2 oldalnyi tokeletesen irrelevans betuhalmazt, tok jo hogy tudjuk mivel szeretsz jatszni es hogy mire vagysz amit most nem lehet de talan egyszer de meg nem tudod es talan mas majd tudja es... es..., csak a megoldashoz nem visz kozelebb. ​


Ami nem derul ki:

- ellenorizted-e, hogy a procin jol felfekszik-e a hutoborda

- ellenorizted-e hogy a pasztazas jol sikerult-e

- naplozod-e barmivel a CPU es/vagy GPU homersekletet, vagy csak ugy 'erzesre' tippelsz h. tulmelegszik

- a windows naploit nezted-e hogy mit panaszkodik, ugyanis a modern processzorok nem egyszeruen lekapcsolnak ha meleguk van, hanem lejjebb veszik a teljesitmenyt

- probaltad-e a memoriamodulokat tesztelni


Meg kb. egymillio dolog...

2021. szept. 5. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

60-70 fok környékére is simán felmegy a CPU hőfoka, de csak játék közben, és egy idő után. Körülbelül 1-2 óra közötti játék idő után már lefagy az egész, és meleg az egész gépház oldala is. Nyilván nem tűzforró, de azért érezhető a meleg és a hőleadás a gépben és közvetlen körülötte. Egyéb tevékenységek a gépen, mint hobbi programozás, filmnézés, Youtube stb. stb. minden más tevékenység megy, csak a játék(ok) nem. Gondolom valami valamiért nem bírja a terhelést, csak én nem jövök rá, hogy mi okból kifolyólag.


A játékokat csak példaképp írtam le, hátha a Gamereknek mond valamit, vagy segíthet, tudja a franc.


RAM-ok jók.


Semmi egyéb hibaüzenetet nem dob a Windows, visszamenőleg sincsen egyéb panasz a gép szerint. Azért már modernnek nem mondanám ezeket a CPU-kat, mert ezek olyan 2011-es kiadások, tehát alsóhangon is 10 évesek. De magát a teljesítményt tudja, mint egy újabb Ryzen vagy hasonló régebbi Intel i5 széria, csak a Ryzen például már újabb technológia, ami AM4 Socket-es, és ezzel jár hogy AM4-es alaplap is kell hozzá. Ezekhez a részéhez nem értek, hogy az újabb technika miben más, és mennyivel újabb, modernebb és hogy mit tud.


Hűtőborda jó, pasztázás jó.

2021. szept. 5. 22:58
 3/4 anonim ***** válasza:
Uh nem tudtam végigolvasni, bocsánat, de lenne egy tippem. Valami + feszkót add a lapod a procinak így megnő az alap órajel és a hőmérséklet is. Amd turbo technology is lehet, ez lehet automatan van és ki be kapcsolgatja a bios, uefi.
2021. szept. 6. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszi szépen a tippet, utána nézek.

2021. szept. 6. 14:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!