Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Most akkor Linux alá inkább...

Most akkor Linux alá inkább Nvidia vagy inkább AMD videokártya a jobb?

Figyelt kérdés
Nekem régi Nvidia kártyákkal (pl GeForce GTX 550 Ti) volt bajom, nincs driver, viszont hallottam, hogy az ATI/AMD kártyák jobban működnek az opensource driverrel. Igen ám, csak hogy újabban hallottam pont fordított esetet is, hogy az Nvidia jól működik, az AMD-vel pedig vannak gondok. Most akkor mi az igazság? Jó, tudom, a legjobb az integrált Intel grafika, de az csak addig elég, amíg nem akarod komolyabb dolgokra használni. Egyébként Linux alatt konkrétan a Fedorát értem, ami eleve nem preferálja a zárt programokat/drivereket.

2023. ápr. 17. 20:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Linuxhoz én az AMD-t javaslom. Persze már az NVIDIA-hoz is van nyílt forráskódú driver, de ha jól tudom csak az újabbakhoz.

A zárt driver Linux alatt többnyire jól működik, de elő szoktak jönni problémák, pl. a screen tearing (ez inkább KDE alatt).

Az AMD már sokkal régebb óta a kernel része, érettebb is úgymond. Általában nincsenek vele gondok, egyszerűen csak működik.

Nem akarlak egyik irányba se terelni, ha NVIDIA -t választasz, azzal sem fogsz mellé és az is jól működik. A screen tearing is elhárítható, de nekem eddig ez a tapasztalatom NVIDIA userként. AMD kártyák egyszerűen csak mennek, semmit sem kell csinálni szinte. NIVIDA-hoz meg lehet be kell szerezni a zárt drivert a teljesítmény kihasználása érdekében.

2023. ápr. 18. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Világ életemben Intel/Nvidia párti voltam, AMD cuccom utoljára egy K5-ös procis gép volt valamikor 98 körül.

14 éve Linux az elsődleges rendszerem és az NVIDIA a zárt driverekkel egész jól működik, de azért akadtak problémák. Most egy Kubuntu 20.04-el előfordul, hogy vibrálni kezd a kép egy része, mintha egy fantom ablak lenne, bevillan feketére. Érdekes módon ez mindig a másik monitoron történik, mint amin éppen az egér van, általában akkor, ha elmozdítok egy ablakot.

Aztán korábban egy Mint 17 rendszerrel volt, hogy játékból kilépés után nem állította vissza a képernyő felbontást, sőt, restart után sem, de ez nem feltétlen NVIDIA hiba.

Mostanában szokott még az előfordulni, hogy ha pl egy kernelfrissítés után a boot partíció megtelik, akkor utána az NVIDIA driver nem tud elindulni és gyönyörűséges 800x600 felbontásba pakolja desktopot. Ilyenkor a régi kernel törlése és apt cleanup után újra jó minden. Ez sem feltétlen NVIDA hiba, inkább én rontottam el, hogy szűkre vettem anno a boot partíciót.


Egyéb tekintetben nem tapasztaltam gondokat az NVIDIA-val, bár én nem is vagyok nagy gamer.

2023. ápr. 18. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Egy nagy klasszikus a kérdéshez:


[link]

2023. ápr. 18. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 KDani14 ***** válasza:
Az nvidia egyébként most hogy ál a wayland-val?
2023. ápr. 18. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

10+ éve kizárólag NVIDIA kártyával használom a Linuxot, Laptopon integrált Intel (Leginkább Mint), soha semmilyen gondom nem volt vele/velük.


Volt viszont gondom AMD kártyával, kipróbálás miatt volt nálam, nem sikerült grafikus telepítőt indítanom vele.

2023. ápr. 19. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 SIDLER22 ***** válasza:

Én kb 1 éve használok linuxot. Egy GTX 1080 kártyám van. alapjában évve jól működik, de sok mindent nem tudok kipróbálni benne. Wayland pl nem megy. A kernel és driver kompatibilitással is volt már problémám...

Szóval használni lehet vele, de fullosan nem működik.

2023. ápr. 23. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A nagy gépet AMD kártyával használom a Linux nyílt driverével. Semmi gond nincs vele. Viszont még annyi hogy a régi AMD-s laptopon valamiért nem szabályozza vissza a videókártya teljesítményt amikor kilépek játékból. Legalábbis nem azonnal. De lehet hogy azóta javult a helyzet csak nem frissitettem jó ideje semmit sem.
2023. ápr. 24. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!