Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Jó összeállítás lenne így ez...

Jó összeállítás lenne így ez a PC? Elsődleges célok: videóvágás és képszerkesztés, Streamelés és Rögzítés

Figyelt kérdés

A számítógépet PremierPro-ra, Photoshoppolásra, streamelésre, és OBS rögzítésre, valamint játékokra építeném. Gamelés terén 1080p, magas felbontás lenne a cél, de hangsúlyozom, elsősorban FULL HD videók szerkesztésére használnám.


- Proci :Intel Core i5-13600K (127.000)

+ Hűtő: Cooler Master Ml240l V2 RGB (30.000)

- Alaplap: ASUS TUF GAMING B660M-E D4 (43.000)

- GPU : ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3060 Ti OC Edition 8GB (164.000?)

- RAM : Corsair Vengeance RGB Pro 32 GB (2 x 16 GB) DDR4-3200 CL16 (22.000)

- SSD : Kingston KC3000 2.048 TB M.2-2280 PCIe 4.0 X4 NVME (52.000)

- Táp : Gigabyte AORUS P GM 750 W 80+ Gold (41.000)


Ehhez még gépház és extra hűtők kellenének, de így is 479.000 Forint az összköltség. Lélektani határ 500.000 körül lenne, de ha muszáj még kicsit át tudom lépni.

Szerintetek megfelelne az említett felhasználásra? Változtatnátok rajta bármit?

Előre is nagyon szépen köszönök minden hozzászólást!



2023. jún. 27. 20:36
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Most 1080p vagy magas felbontás? :D :D


A robbanós Gigabyte tápok óta én kerülném a Gigabyteot ( mondjuk nekem is az van xD ).


Amit az elején megemlítenék: DDR4 használata mellett néhány esetben nem tudod kihasználni a processzorban lévő összes teljesítményt, bár ez leginkább ennél jóval komolyabb videókártyáknál jön majd elő, azaz később ha fejlesztenél. A DDR5 drágább, nem kicsit viszont tény hogy sok esetben a magasabb sávszélességnek van előnye.


Én a a 3200CL16 helyett inkább 3600CL16-ot keresnék - vagy akár gyorsabbat, intelnél Gear1-ben majdnem 4000-ig gond nélkül elmennek a RAMok - de ha tényleg ennyiért meg tudod fenni a fenti kit-et akkor az ajándék.


A 13600K teljesen korrekt, több mint elég. EBben is hardveres enkóder, van a videokártyában is. Ha bevállalós vagy akkor 170 000-ért kapsz használt RTX3070-et, RTX3070Ti-t és RTX3080-at is akár. Egy még kisker garis RTX3070Ti ugyanannyiért szerintem jobb vétel.


A 240-es AIO nem tudom mennyire fogja bírni a 13600K-t :)


Amúgy korrekt konfig.

2023. jún. 27. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszi a tippeket!

Gondolkodtam DDR5-ön, de akkor nem csak a RAM, hanem az Alaplap is drágul, így összességében vagy 50.000-rel több lenne a konfig, viszont tesztek alapján elhanyagolható(?), vagy legalábbis nem megérős az upgrade.

Az viszont jogos, hogy 3600-ra érdemes menni 3200 helyett DDR4 ramnál, ezen változtatok.

Azt mondod kevés ez a vízhűtés procinak? Amin gondolkodtam még az a be quiet! DARK ROCK PRO 4, vagy a Noctua NH-D15, de úgy éreztem a vízhűtés jobban szerepelne. Tévednék ezzel?

2023. jún. 28. 11:31
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább léghűtés párti vagyok, meg VGA-ból sem vennék ennyi pénzért 8 GB-os típust, még ha ma még épp elég is, holnap már nem biztos. Emiatt inkább Radeont választanék.

Tápból talán az Asus ROG Strix jobb lenne, bár drágább is kicsivel. Elvileg a Gigával sem kéne problémának lennie, mert nem

ez a szériájuk volt az eldurranós.

Ja, processzorból a "KF" jelzésűt javaslom, 10 ezret spórolnál vele.

2023. jún. 28. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Az a vízhűtés biztosan kevés a procinak. Alap esetben turbo-modeban 183W a procira engedett package power ami bios függvényében belekarcol néha a 200Wattba. 360-as vízhűtéssel full terhelésen egy percen belül eléri a 100-fokot. Játékoknál nyilván nem fog bekérni 180 Wattot de ezt azért már nem bíznám egy 240-es AIOra.


A másfél kilós léghűtők baromi jók, de ha egy 125 000Ft-os processzorra 50 000-ért kell hűtőt venni akkor ott nagyon el van bszva valami szerintem.

Összehasonlításként: a 84 000Ft-os Ryzen 5 7600 kb ugyanúgy teljesít játékok alatt, mint a 13600K ( hajszállal lassabb, ha RTX3080Ti feletti kártyával méred ) és azt a gyári hűtője is képes lehűteni - igaz maradandó halláskárosodás mellett :D

Ha raksz rá egy 15 000-res hűtőt akkor is 25 000-ret spórolsz a processzoron és 48 000-ret a másfél kilós hűtőn. Igen a DDR5 és az alaplap valóban drágább lesz és videóvágás renderidőből is vesztesz pár százalékot, de cserébe később tudsz még váltani két generációval újabb processzorokra is.


Akármennyire is jó processzor a 13600K, 50 000-ért venni rá egy darab "vasat", hogy csendben ki tudd hajtani az...


A KF-es procit csak nvidia kártya mellé javaslom, AMD Radeon mellé inkább K. A 7000-res sorozatig a Radeonok enkódere nem volt olyan jó, mint az intelé vagy az nvidiáé, erről streamelve a képminőség picit elmarad az intel és az nvidia mögött.A 13600K iGPUjában lévő Quick Sync Video enkóder ki tudja váltani az AMD kártyáin lévőt.

2023. jún. 28. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszi újra mindenkinek a segítséget!

#3 Radeonból néztem tesztet például a 6700xt-re, ami árban és teljesítményben közel azonos és 12Gb Vramot ad 8 helyett. Amitől megijedtem az, hogy ezen az oldalon összehasonlításban még csak fel sem jutott a listára a 6700xt Premier Pro pontozás alapján: [link]

A drágábbik 6900 xt szerepel a listán, amit a 3060 TI elvert. Ráadásul Ray Tracinget és DLSS-t bekapcsolva játékok esetén is legalább 10 fps-el jobban teljesített az Nvidia 36060 ti szemben a 6900 xt-vel az alapján amit én láttam a Vram hátrányával együtt is. Nem kötekedni akarok, csupán laikusként úgy érzem a 3060ti jobb, és "csak" 20.000-el drágább. Esetleg valamit rosszul logikáztam?

A KF-es prociról pedig azt hallottam, hogy mivel nincsen benne integrált videókártya, így videóvágásban gyengébb, ami nekem a fő szempont. Jól értesültem, hogy az integrált videókártya CPU esetén előnyös attól függetlenül is, ha dedikált videókártyám is van (pl. 3060 ti), mert a terhelést át tudja adni az iGPU részére, ezáltal gyorsabb lesz?

A léghűtést fennakadások nélkül megfogadom és a tápos meglátásnak is örülök! :)

2023. jún. 28. 20:42
 6/14 A kérdező kommentje:

#4

Nos igen, akkor a vízhűtésről leteszek. :)

Azt sajnos nem írtam, de szempont lenne az is, hogy ne egy repülőgép hajtómű hangerejét produkálja a gépem. Azt mondod ezt a problémát egy 15 ezres hűtő megoldaná Ryzen proci esetén, de ezek szerint ugyanaz a 15 ezres hűtő nem lenne megfelelő az Intel i5 13600k-hoz? Sosem overclockoltam még procit, se videókártyát, így ezzel nem rizikóznék most se, nem tudom ez változtat-e a válaszon...

Ezt én is hallottam, hogy a Quick Sync miatt mondhatni Intel-re van optimalizálva a Premier Pro, és mivel eddig világ életemben csak Intelem volt, emiatt hajlok jobban e felé. Nézek még teszteket azért az említett Ryzenről, de addig is ha bármi eszetekbe jut még nagyon hálásan fogadom azt is!

Egyébként tényleg fájó 50.000-et kiadni egy léghűtőért...

2023. jún. 28. 20:50
 7/14 A kérdező kommentje:

Illetve felmerült még egy kérdésem: Lehetséges, hogy ez a táp overkill lenne?

Ez az oldal: [link] azt írta a teljes configra, hogy 487 Wattot használna, és emiatt 537Wattot javasolnak hozzá. Elég lehet akkor a 650W 80+ Gold táp is, ami olcsóbb lenne?

Pl.: CHIEFTEC A-90 650W (33.000 Forint) Ez 8 ezer spórolás az eredetihez képest

2023. jún. 28. 21:14
 8/14 anonim ***** válasza:

Abban a tesztben épp nincs benne, de ez csak annyit jelent hogy nem volt idejük 5000 kártyát leteszteni. Itt kapsz róla egy eredményt:

[link]


GPU score alapján az RTX3060Ti alatt van, de ez önmagában nem mérvadó. Az AMD kártyák is teljesen jól mennek Premiere alatt és ez a GPU score csak azokat a műveleteket jellemzi amiket a GPU hajt végre, pl:

[link]


Ha ezeket mondjuk nem használod akkor nagyjából mindegy milyen kártya van a gépben. A komolyabb formátumok még nem rendelkeznek semmilyen GPU támogatással, profibb 4:4:4 10bit RAW videókat úgy is a proci fogja lejátszani. Ha az egyik kártya bizonyos GPU műveletekben lassabb mondjuk 10 százaslékkal az annyi jelent, hogy egy 2 perces render 2 perc 12 másodperc lesz.


Ha csak mezei anyagokkal dolgozol akkor igazából teljesen mindegy milyen kártya van a Premiere Pro mellett, a 6700XT is támogatott, ezen a téren lesz talán a legkevésbé érzékelhető a különbség a kártyák között.


A Premiere Pro nincs QuickSyncre optimalizálva, egyszerűen csak kapott pár éve normális támogatást a GPU hardveres gyorsítás és most már teljesen jól ki tudja használni a QuickSync, NVENC,CUDA, OpenCL, UVD, VCN stb képességeket.


A KF proci videóvágás szempontjából nem túl lényeges, mert lesz dedikált videókártya a gépben és ezek a videókártyák mindent ( sőt többet ) tudnak, mint az intel integrált videója.


A VRAM és a Ray Tracing az egy másik dolog. Ray Tracingben egyértelműen jobbak az nvidia kártyái, amíg ki nem futnak a VRAMból. Nemrég lett nagyon felkapott ez a téma, mivel kijöttek olyan játékok, ahol már fullHDban ki tudsz futni HQ textúrákkal a 8GB VRAMból. Erre itt egy jó szemléltetés a 8 vs 16GB-os RTX3070-től:


[link]


Erre válaszul a játékfejlesztők is módosításokba kezdtek, hogy optimalizálják az allokált és felhasznált VRAM mennyiségét,amivel sok esetben bele lehet férni a 8GB-ba. Nyilván ez nem probléma nem ultra grafikán akarszt RT-vel játszani. A kérdés az, hogy fél milliós gépnél akarsz-e ilyen kompromisszumot?


Ray Tracingnél valóban ott az előny az nvidiánál, de csak addig amíg ki nem futsz a VRAMból. Itt egy másik összehasonlítás a VRAM problémáról RTX3070 vs RX6800:

https://www.youtube.com/watch?v=Rh7kFgHe21k


Ahogy kifutsz a VRAMból onnantól diavetítés. Ezekben az esetekben a 3060Ti-nek semmi esélye sincs 12-16GB VRAM-os kártyákkal szemben, itt már nem tudod párba állítani egy 6900XT-vel :D

Ez nem ilyen AMD vs Nvidia dolog, egyszeráen csak fejlesztői hanyagság és VRAM korlát. Ha jó minőségben akarsz játszani és streamelni is szeretnél akkor egyik gyártótól se vegyél 8GB-os kártyát. Vagy köss egy kompromisszumot az igényeid és a kártyák között, engedd el Ultra Qualitynál a RT-t stb..


A hűtésnél egy lényeges dolog van: a processzor áramfelvétele. A non-x Ryzen 5 7600 esetében a max socket power 88W, ez a legtöbb amit all-core munkánál az alaplap ráenged a processzorra, játéknál ez némileg alacsonyabb mert nincs annyira megterhelve a processzor, 40-65W között alakul a tényleges fogyasztása.

A 13600K PL2-je ( turbo alatti socket power ) 181W és az alaplapgyártók ezt nagyon rugalmasan kezelik, mert a jobb lapoknál automatikusan elengedik ezt 200W környékére.


Itt egy techpowerup teszt, ahol látszik hogy a Ryzen 5 7600X beéri átlag 45Wattal játék közben, míg a 13600K már 75Wattot kér. Ezzel nincs gond, ezt bármivel le tudod hűteni. De ha elkezdesz játék közben streamelni, akkor ez már kúszik szépen felfelé, videóvágásnál illetve egy-két komolyabb melónál simán elmegy 150Watt fölé és a gondok itt kezdődnek majd. Ha teljesen megküldöd all-core melóval, akkor minimum 360-as AIO vagy az említett brutális léghűtők kellenek rá. Rárakhatsz kisebb,olcsóbb hűtőt is, csak játék alatt valszeg azzal sem lesz semmi gond, mert olyankor nem fogyaszt a processzor rettenetesen sokat. De ha munka alatt nincs rajta nagy hűtő akkor ennél már beüt a thermal throttling és nem tud a processzor elmenni a gyári specifikáiók szerinti max órajelig. 200-400-600MHz-esek simán buksz egy kisebb hűtővel. Ha az 5GHz körüli turbód a hűtőd miatt nem lesz 4,6GHz akkor gyakorlatilag a hűtővel csináltál egy 13400-at a 13600K-ból :D


Nem tudom ez a videó mennyire hiteles, a bal oldalon találod a 13600K-t, a processzor adatoknál van egy C.PWR sor, ez a core power:

https://www.youtube.com/watch?v=7-MFKndQrDo

Spiderman valamint a Cyberpunk alatt láthatod, hogy gond nélkül bekér 110-120 Wattot játék közben is. A konkurencia akkor sem tud 88 Wattnál többet felvenni, ha agyonvered :D


Ezért van az, hogy amíg az egyikre elég egy olcsóbb hűtő, addig a másikra már nem elég.

2023. jún. 28. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Ha még nem késő:

az előbb láttam egy streamet, úgy tűnik ez a hűtő:


[link]


85 fokon elviszi a 13600K-t, all-core Cinebench R23 alatt. A hasonló cuccoknak bírnia kell a procival, és ezek nem kerülnek 40-50 000-be.

2023. júl. 2. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

#9 Ahogy én tudom, a simához külön kell beszerezni az LGA 1700 lefogatót:

[link]


Múltkor emiatt ajánlottam valamelyik kérdésnél az Advanced verziót, ahhoz már jár alapból.

[link]

2023. júl. 2. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!