Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Amikor a PC-t kikapcsoljuk,...

Amikor a PC-t kikapcsoljuk, de nem áramtalanítjuk (pl. az egér érzékelője világít, tehát nincs teljesen áramtalanítva) olyankor a bios beállítások honnan kapják az áramot?

Figyelt kérdés
Ugye van az a CR 2032-es típusú gombelem, ilyenkor is ez biztosítja a Bios beállítások tárolását vagy csak, ha teljesen áramtalanítjuk a gépet? Csak azért merült fel bennem a kérdés, mert 5-6 éve alig használom a gépet, heti egy két alkalommal van bekapcsolva 1/2 - 1 órára, amikor viszont nincs használatban, mindig áramtalanítom is környezettudatos megfontolásból. Ha gyakran áramtalanítom, hamarabb fog lemerülni az alaplapi elem? A gyári 15 és fél évet tartott. A tegnap cseréltem. Gondolom, ennyi idő után nem szégyen.

2023. jún. 28. 09:19
 1/6 anonim ***** válasza:
80%
A gombelem akkor lép működésbe, amikor ki van kapcsolva a számítógép teljesen. De ki is próbálhatod: vedd ki a gombelemet, vagy tegyél be egy lemerültet, állítsd be a BIOS-ban a pontos időt. Amíg teljesen le nem állítod a gépet, addig akárhány újraindítás vagy alvó módból ébresztés után a pontos időt fogja mutatni.
2023. jún. 28. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Régen amikor még teljesen leállt a tápegység, mert egy fizikai kapcsoló volt a gomb ami megszakította a táp áramellátását, mindig az elemet használta. Az ATX szabvány óta a táp kikapcsolt állapotban is juttat valamennyi áramot a gépnek, amit az óra is használ, meg a bekapcsolást végző áramkör (nem csak a gomb indíthatja a gépet, más eszköz is megteheti, azért tartja áram alatt őket, meg időzíteni is lehet). Ilyenkor az elem csak minimálisan merül a belső ellenállása miatt és akár 20 évig is elvan. Az elem akkor lép működésbe ha teljesen megszűnik az áramellátás, az járatja az órát és régen a DRAM-ot használó CMOS chip tartalmát is védte. Manapság már NVRAM van az alaplapokon amik megőrzik az állapotuk teljes áramkimaradás esetén is, így ma már az elem csak az órának kell. Azért törlődik mégis minden ha kiveszed, mert a BIOS szándékosan törli ha azt érzékeli, hogy megszűnt az áramellátás, mert az emberek megszokták, hogy az elem kivételével resetelik a beállításokat.
2023. jún. 28. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Értem. Akkor amit nyertem a vámon az energiaspórlással áramtalanított állapotban, azt elvesztettem a réven elemvásárlás címen. Akkor ezután nem kapcsolom ki a tápot.
2023. jún. 28. 12:08
 4/6 Szirty ***** válasza:

"régen a DRAM-ot használó CMOS chip tartalmát is védte"


Ennek így nincs értelme.

A BIOS beállítások a CMOS SRAM-ban voltak régen ami egy chip-ben volt az óra áramkörrel (néha még az elemmel is lásd DALLAS chip).

Ezt hívták CMOS CHIP-nek is, de a DRAM-hoz a semmi köze nincs.


(Mivel a téma nem érinti, azt hogy "semmi köze" értsük úgy hogy eltekintünk attól, hogy a CMOS chip-ben lévő háttértelepes táplálású SRAM memória által őrzött BIOS setup beállítások tartalmaznak DRAM időzítésre vonatkozó beállításokat is!)

2023. jún. 28. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Értem. Akkor amit nyertem a vámon az energiaspórlással áramtalanított állapotban, azt elvesztettem a réven elemvásárlás címen. Akkor ezután nem kapcsolom ki a tápot."

Annyival hamarabb nem fog lemerülni.Nyugodtam kihúzhatod ezután is.

2023. jún. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
ezzel kb semmit nem sporoltal meg az elem se megy hamarabb tonkre jo sok evet kibirnak
2023. jún. 29. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!