Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Egy WD Elements 1,5TB külső...

Egy WD Elements 1,5TB külső HDD-t hogyan kell első alkalommal használatba venni?

Figyelt kérdés
Kérdezném azért, mert némileg ellentmondásos infokat kaptam erről. Valaki váltig állítja hogy formázni kell és particionálni érdemes, van aki meg azt mondja, hogy csatlakoztatom egy hátsó USB portba és felismeri magától, semmit nem kell tenni. Formatted NTFS for WinXP, ez van a doboza oldalán.
2011. máj. 12. 00:15
 1/6 anonim ***** válasza:
Rá van írva hogy NTFS módban formattálni kell az XP alatt.Csak akkor lehet bármit ráírni ha formattálva van.
2011. máj. 12. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Bocs, de a leírás alapján az van ráírva, hogy "Formázott NTFS,Windows Xp-re."


Szerintem nem kell vele csinálnod semmit, alapból NTFSre van formázva. Az meg hogy azt írja h For WinXP, nem jelent semmit, Vistán vagy 7-en is jó. Tulajdonképpen azok is azt használják.

2011. máj. 12. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem muszáj vele csinálnod semmit, ha már meg van formázva. Akkor kell partícionálni, ha azt akarod, hogy ne egyben legyen az egész, hanem kettő vagy több részre legyen osztva.


Megformáznod akkor kellhet, ha valamilyen más fájlrendszert akarsz rá, nem NTFS-t. Például aki linux alatt akarja használni, mert a linux nem írja az NTFS-t, úgy általában.

Akkor is újra kell formázni esetleg, ha mondjuk médialejátszóba akarod dugni, ami az NTFS-t nem tudja olvasni. Az enyém mondjuk tudja, de van olyan is, amelyik nem, csak a FAT32-t. De a FAT32-nek meg az a hátránya, hogy 4 gigánál nagyobb fájlt nem lehet rárakni. Márpedig vannak olyan (jellemzően) HD videók, amik nagyobbak 4 gigánál. Na ekkor is szóba jöhet a partícionálás, hogy csinálsz rajta két partíciót, egy FAT32-t a médialejátszónak és egy NTFS-t a számítógépnek, hogy rá tudd tenni a 4 gigánál nagyobb fájlokat is.

De ha csak simán kétfelé akarod osztani, tehát újrapartícionálod, akkor is mindenképpen meg kell formázni.


Illetve még egy eshetőség van, de ez kezdőknél nem nagyon szokott felmerülni. Mégpedig az, hogy valószínűleg az alapértelmezett NTFS clusterméretre a 4k-ra lett formázva (4096 bájt). Ha ezt meg akarod változtatni, nagyobbra állítani (pl. 64k-ra), akkor is újra kell formázni. De ha rendszert, windowst is akarsz rárakni, akkor inkább hagyni kell az alapértelmezett 4k-n, mert a windows arról szeret futni. De én például csak nagy fájlokat, filmeket tartok rajta, azoknál van némi értelme 64k-ra formázni, kevésbé töredezik, kevesebb clustert kell neki nyilvántartani, stb. De annyira jelentős előnyre azért ezzel nem lehet szert tenni, nyugodtan hagyhatod úgy is, ahogyan van, ha egyébként az neked minden szempontból megfelel.

2011. máj. 12. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat, az utolsó, igen részletest pedig különösen, igazán hasznos volt.
2011. máj. 12. 09:53
 5/6 anonim ***** válasza:
linuxok írják az NTFS már úgy 2 éve
2011. máj. 12. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Igen, tudják, de én amikor utoljára néztem linuxot, akkor is ott volt, hogy ez még kísérleti jellegű, és csak saját felelősségre használjuk, ami a kezdőket azért elrettentheti. De nyilván nem tudok minden disztróról naprakészen nyilatkozni, hogy melyikben hogy van ez most. Ezért írtam, hogy "úgy általában".


A kérdezőnek meg még annyit, hogy talán az maradt ki, hogy ha rendszert is akar rakni a külső vinyóra, akkor is érdemes megpartícionálni, hogy a rendszernek külön partíciója legyen, elkülönítve az adatoktól, filmektől. Így ha újra kell rakni a rendszert, formázni kell, akkor az adatokat nem fenyegeti veszély. Illetve valamilyen szinten a kártevőktől is védelmet nyújt a másik partíció.

De ez magától értetődő, azért nem említetttem. :)

2011. máj. 12. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!