Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » A külső vagy belső merevlemeze...

A külső vagy belső merevlemezek pusztulnak hamarabb, illetve mire kell figyelni velük kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Úgy értem mire figyeljek, mit csináljak vagy mit ne velük, hogyan maximalizálhatom az élettartamuk?


Pl hallottam olyanokat hogy a merevlemezek az indulások és leállások során hibásodnak meg legtöbbször, meg olyat is aki azt mondta hogy minél kevesebbet használom őket annál tovább fognak működőképesek maradni.


Most akkor mi az igazság pl külső vincsit használhatom égésznap is akár, ki és bedugdoshatom, vagy ha pl reggel bedugtam mert kellett akkor ne kapcsoljam ki csak este mikor már tuti nem kell, vagy kikapcsolhatom nyugodtan és ha kell használhatom ujból?


Vagy laptopnál ami halk is meg nem is fogyaszt sokat, éjszakára nem gáz ha szinte sose kapcsolom ki, vagy kapcsoljam ki inkább ( itt egyarán gondolok a merevlemez és a gép élettartamára is )?



2015. dec. 22. 19:48
 1/1 Reiber Péter ***** válasza:

Az, hogy a wincheste leállás-felpörgés során hibásodik meg, igaz, de csak annyiban, hogy leggyakrabban akkor "jön elő" a hiba.


Ugyanakkor a működési órák is hatással vannak arra, mennyire öregszik a lemez.


Jó tanácsot adni igazán nem lehet, mert minden lemeznél az egyedi gyártási hibák és a konstrukció határozza meg, mennyit "bír".


Van olyan lemez, rengeteg, amit úgy "dobunk ki", hogy túl kicsi már, és a mai napig megy, menne, de kinek kell ma 30megás wincsi?

És rengeteg olyan van, ami egyszercsak nem indul el, egyik napról a másikra, minden durva ok nélkül.


A külső merevlemez a hordozható adathordozók "visszamaradottságából" eredő elterjedt "buhera", ami mostanra általános lett.


Valaha csak pár lökött programozó meg egyetemista cipelte a hdd-jét, mert még fiókos keretek sem voltak akkoriban.


A lemez "nem szereti" a mechanikai behatásokat, ez biztos, tehát a hurcolászás potenciális hiba ok.


Pláne manapság, amikor a lemezek nem, vagy csak jelképesen "parkolnak", vagy van egy kis mágnes vagy valami gyenge reteszelés ami megfogja a fejet, vagy nincs. (és sajnos mostmár ez utóbbi a gyakoribb).


Én tuti ugy csinálnám, ha tudom aznap már nem kell a külső lemez, kihúznám, nem pörgetném ott reggeltől estig feleslegesen.

Többször ha lehet nem csatolnám fel-le naponta, mert az tuti nem jó neki, ha évente 500-1000 felpörgése van. Tehát ha kell naponta sokszor, akkor meg pörögnie kell, és ez van.


Az én gépeim szinte folyton mennek, de a rendszer minden lemezt leállitgat ha nem kell.


A szerverekben nagyon sokáig tudják bírni a lemezek, mert nincs mozgatva egyáltalán, még a gép 2 centit odébbhuzva sem, soha, és a szerver nem is állitja le a lemezt.


Ugyanakkor minden 20db 5-10évet kibiró szerver lemezre jut mostmár legalább kb 3db ami vagy katasztrófálisan (teljes azonnali adatvesztés) vagy fokozatosan (romló állapot) "meghal" az éjjel nappal menésben 2 éven belül.


Az informatika nem a tartósságról szól, és mióta mindenhonnan az ömlik ,hogy csökkennek a pc eladások, azóta méginkább igyekeznek a gyárak úgy gyártani ,hogy garancia letelt, meghalhat, vedd a következőt.


A laptopod, ha nem használod, állitsd be, hogy "elaludjon", egyébként ott feltehetően nem a hdd hal majd meg előbb, hűtés szokott a gondjuk lenni, teleszivja magát porral, ettől leromlik vagy tök megáll a hőtés...ezenkivül idővel megkeményedik a paszta és akár leválik, esetleg koncenzátorok száradnak ki vagy a tápja megy tönkre.


A kijelző is "üzemórás", sokan nem tudják, de már a kijelzőpanel gyártója(!) is megad egy minimum általa garantált élettartamot, párezer óra a tipikus,...ami bizony nem 5-10év folyamatos mennés.

Fokozottan igaz ez a "régi" fénycsöves kijelzőkre, abbol rengeteg rossz van, tipikus hiba.


De a led háttérvilágítás sem tünik örök életűnek, maximum fiatal még a technológia, hogy általános következtetéseket lehessen levonni, meddig bírja.


A képernyő lekapcsolását mindenképpen állitsd be, ha az alvást nem is akarod, mert pl torrent megy a laptopon.

2016. jan. 24. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!