Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Ha monitoron tanulok, az...

Ha monitoron tanulok, az rontja a szemet?

Figyelt kérdés
Mivel esti tagozatra járok, online kapok meg minden tananyagot, + gép előtt tanulok nyelvet, ezenkívül még csak úgy szórakozásból egyéb könyveket is olvasok. Mivel szinte egész nap itthon vagyok, suliba nem kell bejárni, 5-6 órát szoktam a monitor előtt tanulni. A kérdésem, hogy ez ugyanannyira veszi igénybe a szemet, mintha játszanék, filmeznék a monitor előtt?
2016. szept. 1. 14:23
 1/6 anonim ***** válasza:

Sőt, még jobban igénybe veszi a szemet az olvasás.

Ha ér valamit a szemed világa, akkor kifejezettem jó minőségű monitort használj!

2016. szept. 1. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Azért az megjegyzendő, hogy a mai LCD monitorok nem vibrálnak és nem bocsájtanak ki szövetrongáló sugárzást, így kb. ugyan olyan hatása van a bámulásuknak, mintha papíralapú cuccot néznél. Persze akad jó pár faktor (háttérvilágítás milyensége - papír megvilágítottsága, monitor típusa - nyomatminőség, stb.), ami befolyásolja, hogy mennyire károsítja a szemet az olvasás (monitoron vagy papír alapon), de szvsz. nem jelenthető ki, hogy a monitor vagy a papír jobban károsítaná a szemet. Az egyik gond egyébként ilyenkor, hogy a szemed hosszú ideig fókuszál közelre, ami miatt hosszú távon csökken a fókuszálóképessége. Persze ez (és minden egyéb kellemetlen tünet) ellen is lehet tenni:

[link]

Bővebben:

[link]

G.

2016. szept. 1. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Dongaben ***** válasza:
Lehet, hogy érdemes lenne egy eBook olvasót beszerezni. Egyenlőre kölcsönbe valakitől, hogy látni lehessen, megjeleníti-e a tananyagot. Ha igen, akkor érdemes beruházni rá, mert az nem bántja a szemet, mint a monitor.
2016. szept. 1. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

2.: Laptop monitorja. 12 fokozatban lehet állítani a fényerőt, és a dőlésszöget, távolságot is könnyű allítani :) Egyébként 1366x768 a monitor felbontása, és 15,6" a mérete.

1.: Kifejtenéd bővebben?

3.: Az ebook olvasó miért szembarátabb?

2016. szept. 1. 14:51
 5/6 Dongaben ***** válasza:
Az eBook olvasót erre fejlesztették ki. Ha sokat olvas valaki, akkor mindenképp ajánlott. Az is igaz, amit "G" írt, hogy pl. a fényes lapra nyomtatott szöveg papír alapon is jobban bántja a szemet, mint a matt papírra nyomtatott. Vannak azért programok PC-re, Tabletre, amik olvasáshoz készültek. Én a "Cool Reader"-t ajánlanám ezek közül.
2016. szept. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Napi 8 órát dolgozok monitor előtt. Amit magamon észrevettem:

- Fontos, hogy egyenletes legyen a környezeti megvilágítás. Értsd: a monitor ne legyen ablak előtt, ne a moniorral világítsd a szobát.

- Ügyelj az ergonómiára: állítható talpmagasság, dőlésszög. Gugliba beütöd, hogy hogyan kell ergonómikusan ülni, lesz rá kép bőven testtartásokkal satöbbi.

- Automata fényerőszabályzó: ez van már sok monitorban, de csak a profik működnek használhatóan. Munkahelyen nekem az EIZO vált be. Azért érdemes szempont, mert ha változik a szoba megvilágítása - pl kisüt a nap - akkor más fényerő az optimális.

- Akkora legyen a monitor natív felbontása, ami az ergonómikus ülés- és nézőtávból optimális felbontású. Azaz ne kelljen soha közelebb hajolnod, ha nem látsz valamit rendesen, mert túl nagy a felbontás.

- Legyen bőven kontraszt és fényerőtartomány. Ne kelljen magas fényerőt beállítanod a fehéregyensúlyhoz.

- Még mielőtt elfeljtem, de már meg is válaszolták utánam: olvasáshoz sokkal hosszabban fókuszálsz egy helyre, mint filmezéskor. Ez is fárasztja a szemet.


Sok szakszavat használtam, aminek a felét sem tudom definiállni pontosan (sőt, lehet, hogy hülyeség is van köztük), de ha egy kicsit is belemászol a monitorok paramétereibe, akkor lesz sejtésed.

2016. szept. 1. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!