Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Linux - hdd használat időpontj...

Linux - hdd használat időpontjainak monitorozása?

Figyelt kérdés

Debian alapú linuxon hogyan lehet monitorozni egyfelől a hdd használat időpontjait, másfelől azt, hogy adott pc mely időpontokban kapcsolódott internetre?


Vagy ha eleve monitorozza (amit feltételezek), akkor hogyan tudom parancssorból lekérdezni?


Minél egyszerűbb megoldás kell, telepítés nélkül, mivel régi oprendszer verzióm van, és nem frissíthető, több okból, valamint nem támogatott már a frissítése amúgy se, idén.



2017. jún. 2. 21:24
 1/10 anonim ***** válasza:

Ez konkrétan real-time monitorozásra:

htop

"F2 -> Columns -> Set IO_RATE (or IO_RATE_READ/IO_RATE_WRITE) -> F10"

[link]

(legalul, de van pár más lehetőség is az oldalon)

2017. jún. 2. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi, viszont a válaszod hatására pontosítanom kell kérdésemet!


Nem realtime, hanem UTÓLAGOS visszanézés miatt érdekel elsősorban!


Hol rögzíti a linux? Ubuntu, és hasonlókra gondolok.

2017. jún. 2. 23:07
 3/10 anonim ***** válasza:

"a hdd használat időpontjait"

Merevlemez-használatból mindig az aktuálisat tudod megnézni.

Vannak olyan programok - mint például a sar, iostat (sysstat csomag), iotop (iotop csomag) - amelyekkel ezt valós időben nézheted.

Program nélkül a /proc/diskstats tud információt nyújtani - az ott kapott értékek magyarázata itt olvasható: [link]


"hogy adott pc mely időpontokban kapcsolódott internetre? "

Itt is inkább a forgalmazott adat mennyiséget szokás figyelni (például az ifconfig parancs kimenetében az RX packets illetve TX packets részeket), de PPPOE-kapcsolatnál a /var/syslog logban van nyoma a felcsatlakozásnak.


"hogyan lehet monitorozni"

Ha mindezt monitorozni akarod, akkor ezeket az adatokat el kell mentened, majd a későbbiekben ezeket visszanézheted, grafikont tud belőle csinálni, stb...

Erre vannak készen különböző monitorozó megoldások - mint az mrtg, a nagios, a cacti, a monit és sok más hasonló - de magad is összerakhatsz egyet.


Sok monitorozási lehetőség egy cikkben: [link]

2017. jún. 3. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm nektek.

Egyébként ennyire nem értek a linuxhoz.


Néztem amúgy ezt:

/proc/diskstats

de nulla byte.


/var/syslog

-> nincs ilyen log file-om.

2017. jún. 3. 16:16
 5/10 anonim ***** válasza:

"Néztem amúgy ezt:

/proc/diskstats

de nulla byte."

Nulla byte, de ha kiadod a

cat /proc/diskstats

parancsot, akkor ilyesmit kéne látnod:

[link]


"var/syslog

-> nincs ilyen log file-om."

/var/log/syslog a fájl (de a /var/log könyvtárban van több hasonló naplóállomány)

de ennek csak akkor van jelentősége, ha a gép PPPOE kapcsolaton keresztül csatlakozik.

2017. jún. 3. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"/proc/diskstats de nulla byte"

A /proc alatt egy virtuális fájlrendszer van, nem "valódi" fájlok. Amikor kiolvasod, akkor fog generálódni a tartalma. A méretét ne nézd.

2017. jún. 4. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, az utóbbi két választ már értem. :) Viszont néztem a korábban valaki által megadott linket, de az "nekem latinul van"... ami félig igaz is, mert az angol nyelv germán eredetű, ellatinosodott nyelv. :D


[link]


Amúgy valóban, így már a CAT paranccsal ki tudtam listázni, csak hát nem értem...

2017. jún. 5. 18:45
 8/10 anonim ***** válasza:

A fájl ezeket a mezőket (oszlopokat) tartalmazza minden egyes sorban:

[link]


Részletek:

[link]

Sajnos ezek is angolul. :(

2017. jún. 5. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Értem, köszi, ezek a linkek már áttekinthetőbbek.

Nem annyira az angollal van bajom, hanem a számtech ismereteimmel...


Én csak szimplán látni szeretnék dátumokat, és időpontokat, amikor a hdd használva volt, valamint amikor a gép internetre lépett. Ezt csak ennyire bonyolultan lehet detektálni?

2017. jún. 6. 18:13
 10/10 anonim ***** válasza:

Én csak szimplán látni szeretnék dátumokat, és időpontokat, amikor a hdd használva volt, valamint amikor a gép internetre lépett


Időpontokat lehet, de embertelen hosszú lista lesz, és az sem mindegy, milyen szinten. Pl. az alkalmazások lemezhez (cache-hez) fordulását, vagy a fizikai lemez írás-olvasási ciklusait, stb. kell-e gyűjteni.

A fenti fájl jó kiindulási alap lehet, de érdemes időintervallumonként (pl. 5 mp-enként vagy percenként) gyűjteni, pl. időszakosan kiolvasol egy értéket és az előzőhöz képesti különbségeit gyűjtöd egy log fájlban. Ehhez szkriptet kell írni, de kis utánajárással megoldható. (Legalábbis ha ezt a módot választod. További lehetőségek, pl. gugli: 'linux hdd load statistics log', vagy ilyesmi.)


A hálózati forgalom is elég zanza lesz, mert benne lesz az óra szinkronizálástól a levelek lekérdezéséig minden. Itt is inkább időnkénti gyűjtött kimenő-bejövő forgalomnak lenne értelme, esetleg portszámra szűkítve.

Itt van pár lehetőség:

[link]

2017. jún. 7. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!