Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Milyen alaplapot (főleg), s...

Milyen alaplapot (főleg), s milyen további komponenseket (CPU, hűtés, csakis funkcionalitásra kiélezett ház, stb) kéne keressek asztali PC-hez az alábbi feladatokra, kívánalmakra?

Figyelt kérdés

Egy előző kérdésemben már nagyjából próbáltam összefoglalni, hogy milyen igényekkel keresek számítógépet (leginkább alaplap által meghatározva):

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__hardverek__..


Én eddig igen erősen szoftveres beállítottságú voltam, ill. beágyazott rendszerek (STMicroelectronics, AVR, stb.) fejlesztésével foglalkoztam, ami egy nagyon más világ. Így asztali számítógépek terén sajna - eddig anyagi okokból is -, le voltam maradva, jobbára maximum Core2-es, AM2, AM3-as, jó esetben DDR3-as, de sokszor DDR2-es gépekhez jutottam csak hozzá, szereltem bele.


Most viszont szeretnék előre lépni, s ehhez némi pénzhez, ill. beszerzési segítséghez is hozzájutottam. Viszont nem akarom ezt elkótyavetyélni, a lehető legjobban szeretnék választani:


Az egyik fő szempont, hogy az alaplap a lehető legeslegtöbb bővítőkártya foglalattal, PCI, PCIe slottal rendelkezzen. Bőven tudjak beletenni bővítőkártyákat, ahogy éppen a szükség adja, többek közt, amit 98%, hogy szeretnék : BlueTooth modul, WiFi kártya, egy második vezetékes hálózati kártya (szeretnék majd alapvető rendszergazdai gyakorlatot is szerezni, ehhez pedig hálózati feladatokkal próbálkozni), hangkártya, nagy valószínűséggel portbővítőkártyára is szükség lesz (pl. volt már rá példa, hogy a thunderbolt-os bővítőkártyám nagyon is jól jött, de külön meg kellett bontani többször azért a gépet, hogy cserélgessem a bővítőkártyákat)... digitalizálás is már többször szóba jött, így digitalizálókártya is előfordulhat... és még ki tudja, hogy mi.

Valószínűleg jobb alaplapnál se tehetek majd meg mindent egyszerre, de ha már végre most költök rendesen alaplapra, erős szempont lenne, hogy valóban a lehető legeslegtöbb kártyafoglalattal rendelkezzen.

Legjobb lenne persze, ha tudnék majd szerezni PCI/PCIe-s portbővítőt, de persze azok nemcsak drágák, de rendkívül ritka eszközök - ahogy én tudom. Pl. jópár kiskereskedésben próbaképpen rákérdeztem, s egy kivételével még csak nem is hallottak ilyenről.

Ha esetleg belefér (van ilyen alaplap), mindennek kedvezne, ha az alaplap pluszban tudna a laptopokból ismert combo kártyát fogadni, azaz ami nem ritkán egyszerre tartalmazza a WiFi és a BlueTooth modult, ez máris kettő (de minimum 1) foglalatot felszabadítana.

Ha nem, esetleg megpróbálnék olyan bővítőkártyát keresni, ami egyszerre tartalmaz WiFi+BlueTooth elektronikát, vagy ami egyszerre tartalmaz WiFi és vezetékes netfogadást... de ahogy érdeklődtem eddig, ezek is fehérholló-ritkaságú eszközök.

Szóval legyen kirívóan sok bővítési (bővítőkártya) foglalat magán az alaplapon.


Ezek inkább univerzális PCI és PCIe foglalatok legyenek, MINTSEM videokártya foglalatok.

Ugyanis SEM JÁTSZANI, SEM FILMET NÉZNI NEM fogok a gépen. Ezek teljesen - illetve grafikai tervezés és videorenderelés - ki vannak zárva, minden másra viszont (cserébe), ami programozás, rendszergazdai gyakorlat és kísérletezés/tapasztalatszerzés, azaz MUNKA kapcsán (és ha esetleg belefér, otthoni kreatív zenélés) szóba jöhet, szeretnék felkészülni. (értelemszerűen úgy, hogy ne kelljen több gépet tartanom).


Sok szoftver, adatfeldolgozó program, ill. szimulátor, amit előszeretettel használnék, ha többségük nem is feltétlenül igényel valósidejű működést (esetleg talán a szimulátorok, de azok is jobbára más időléptékkel dolgoznak mindig), sok nyers számítási teljesítményt igényelnek, igen erősen megdolgoztatják az ALU-t ill. a cache kapacitását.

Így nem a GPU-ra - mint írtam, játék, video, renderelés kizárva -, hanem a nyers CPU erőre szeretnék rámenni. Abban, hogy mekkora az órajel, jelenlegi tudásom alapján nem nagyon bízom, nekem igenis az számít, egy másodperc alatt hány millió szorzást, osztást, mátrixtranszponálást, FFT vektorszámítást tud elvégezni. Ha van erre lehetőség, ez ne játékokra, hanem általánosabb matematikai feladatokra teljesítsen jól.

Azaz egy ilyen processzor befogadására legyen képes az alaplap.

Nem vetem meg, ha esetleg húzható is a CPU. A hűtés hangja EGYÁLTALÁBAN NEM FOG ZAVARNI. Munka közben fejhallgatóról hallgatok zenét, ha meg ritkán mégsem, jó a zajtűrő készségem, így ha vannak bár hangos, DE nagyon jó hűtési lehetőségek a CPU-hoz, alaplap nagy integráltságú elemeihez, jó szempont számomra. Inkább legyen hangos a gép, mintsem egy éjszakára otthagyott szimuláció, vagy 30 egymás mellett megnyitott weblap esetén lassabb.


Második szempont, hogy a szoftvereim használata mellett AMD-s architektúrán voltak kicsivel jobb tapasztalataim - lehet, mivel a programjaim legtöbbször kicsi (8, 16, esetleg 32 bites), de nagyon sok számmal végeznek műveleteket egymás után nagyon sokszor, bár ebben nem akarok túlzottan magabiztos kijelentéseket tenni.

Itt viszont mintha úgy olvastam volna, hogy tendencia a beépített GPU-ra tett hangsúly. Mivel nálam csak a felbontás, illetve ebből következően a több ablak -> több monitor lehetősége számít, de különösebb videoteljesítményre nem lesz szükségem, így nem tudom, hogy ez az AMD esetében nem fog-e az ALU, cache, ill. a CU spec. matekos utasításkészletének kárára menni. :/

Intel-től amiatt is tartok, mert bár jól jönne a teljesítmény, nem akarnék 2× több teljesítményért 4-6× többet - tehát aránytalanul sokat - fizetni. Illetve mint már mondtam, nem fogok játszani, sem DirectX-et használni.

:P

120%, hogy Linux-ot fogok használni.


Bár írom, hogy alapvetően nincs szükségem high-end grafikai képességekre, viszont a lehető legnagyobb felbontás, ill. terveim szerint 2 monitor használata nagyon sok kényelmet adna nekem, így egy szimplán felbontásra kiélezett integrált videovezérlő, valamint 1 videokártya-bővítési lehetőség kényelmi szempontok miatt nekem is jól jönne.


A CPU teljestmény megtámogatásához ugyebár nálam is előny magasabb FBS órajelre való képesség, magasabb órajelű RAM modulok befogadásának tudása.

Sajnos nagy RAM mennyiségre is szükségem lesz, ugyanis habár az alkalmazásaim többsége nem ilyen, van 1-2 egyedi szoftverem, ami különösen nagy memóriaigényű.

Így olyan alaplapot is keresnék - mindez eddigieket beleértve -, amibe ha nem is rakok rögtön sok memóriát, idővel a lehető legtovább tudjam bővíteni.

Konkrétan 16 GB-ot mindenképpen beszereznék, de jóval ideálisabb lenne 32 GB RAM fogadásának lehetősége - ha ez is szintén nem egy olcsó mulatság.


Mivel mindez bőven-bőven túlmutat a 20-30 ezer HUF-os kategórián, lassanként gondolkozom azon is, hogy ha ezeket másképp nem kapom meg, először csak alaplapot veszek közel komplett számítógép árában, s lassanként gyűjtöm össze a konfiguráció elemeit.


Az alaplap mérete szintén NE legyen számottevő, inkább legyen minél nagyobb sok port/kártyabővítési lehetőséggel. Ha túlmutat a szabványméreteken, s nehéz házat találni számára - bár ezt az ún. toronyházak ismeretében nem gondolnám -, esetleg bele megyek abba is, hogy asztalos ismerős segítségével saját házat rakjak össze hozzá.


Ezek lennének szempontok - igyekeztem mindent belefoglalni, semmit sem kifelejteni, ha mégis, szóljatok -, ezekben kérnék útmutatást pontosabb típusokra.


Előre is köszönöm!



2018. febr. 24. 19:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Részletes kérdés, az egyszer biztos. Nekem ezek alapján kapásból a szerverplatform jutott eszembe. De tényleg, azzal többre mennél. Képesek több processzort is befogadni, egy rakat bővítőkártya van rajtuk (videókártyához, de általánosabban is). Sok memória foglalatuk is van, szépen lehet gyűjtögetni bennük a memória modulokat. Viszont ezek pont jellemzően méretben meghaladhatják simán az E-ATX szabványt is. Én ennyit tudtam tippként adni, itt kifogytam a tudásból. A szerverekhez szánt komponensekben egyáltalán nem vagyok otthon, fogalmam sincs mi éri meg és mennyiért, hogyan érdemes neki látni. Annyit tudok, hogy méretben igen csak nagyok is tudnak lenni és rengeteg bővítési lehetőségük van (lásd, több CPU, bővítőkártya foglalatok).
2018. febr. 24. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


"Viszont ezek pont jellemzően méretben meghaladhatják simán az E-ATX szabványt is."

Mint írtam, ez nem gond. Sőt, jó konstrukció esetén csak jót jelenthet.


Nem kizárt, hogy egy toronyházakat/szerverházakat felhalmozott pécsi üzlet révén találnék is készen házat, de az is előfordulhat, hogy asztalos ismerőssel együtt fából összeeszkábálunk hozzá valamit... szép-lassacskán... HA úgy adja a szükség.

2018. febr. 24. 19:48
 3/13 anonim ***** válasza:

kérdés mennyi a keret ..?

lehet 500.000FT is?

szerver PC is jó lesz e ?

illetve laptop is elég lenne e??

2 monitorhoz kell a videokártya a legkisebb GT 1030


írhatnék itt konfigokat ha nem elég a pénz ...


TR4 AMD

AMD Ryzen Threadripper 1900X

ASUS PRIME X399

2x4GB,4x4GB DDR4 2400MHz(Crucial,CSX,ADATA )

Corsair VS Series VS550 550W

ASUS GeForce GT 1030 Phoenix OC 2GB

Kingston A400 2.5 120GB SATA


LGA1151 intel

GIGABYTE GA-Z170-HD3P

i7 6700,i7 7700

2x4GB,4x4GB DDR4 2400MHz(Crucial,CSX,ADATA )

500w táp

GIGABYTE GeForce GT 1030 Silent Low Profile 2GB

Kingston A400 2.5 120GB SATA SSD

LGA2066 intel

MSI X299 RAIDER Alaplap

Intel Core i7-7740X

2x4GB,4x4GB DDR4 2400MHz(Crucial,CSX,ADATA )

be quiet! System Power 8 500W

MSI GeForce GT 1030 2GB

Kingston A400 2.5 120GB SATA SSD

2018. febr. 24. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

szerver platform

dell poweredge T30

8GB ddr4

intel xeon proci

1tb HDD

[link]

2018. febr. 24. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

DragDev:


Valóban, jó kérdés az ár. Akartam is talán írni, de lefelejtettem.

Keret az alaplaphoz legyen egyenlőre úgy 120.000 HUF-ban maximalizálva.


Olyanok, mint a design, vízállóság, katonai kivitelezés (military class), csicsás előlapi kijelzőkhöz való egyedi portok : mind felesleges.

Funkcionalitásra, otthoni többnyire magányos munkára megyek rá. Mutogatni nem fogom a gépet.

Így ezekért 500 ezret nem akarok kiadni.


100-120 ezer körüli kiadást még elviselek, de akkor már spórolnom kell tovább minden más komponensre, hogy egyáltalán be tudjam kapcsolni ;)

Úgyhogy ha 60-70 ezerben megáll a dolog, hogy úgy mondjam, az se lenne "túl rossz"

=)

2018. febr. 24. 20:27
 6/13 A kérdező kommentje:

Szerver kialakítás *alapból* nem gond - mint írtam, sem a hűtés hangja, sem a nagyság, helyigény, sem az antidesign nem zavar -, de ahogy a "military class" kialakítás, vagy vízállóság, úgy a szerverekre jellemző redundancia, tartalék második CPU, stb. igazából az általam leírt használathoz feleslegesnek tűnnek.

Ha ezek nagyon sokat nyomnak az árba, akkor az már inkább hátrány, mint előny.

2018. febr. 24. 20:31
 7/13 A kérdező kommentje:
LAPTOP >>KIZÁRVA<<
2018. febr. 24. 20:37
 8/13 anonim ***** válasza:

Na igen, az anyagiakba én sem mentem bele, pedig az egy fontos tényező. Elég drágán tudnál kijönni szerintem. Egy nyers erőben bővelkedő konfigurációról beszélünk, ide lehet kevés lesz az általad leírt keret. Ha azt nézem, a videókártyán tudnál spórolni mivel annak a teljesítménye neked nem szempont. Viszont RAM kell neked, nem kevés, azoknak az ára meg most baromi nagy. 2 éve 8GB DDR4 10 000Ft körül volt. Én már tavasszal 20 000Ft-ért jutottam hozzá, most 30 000Ft körül van... A szilícium ostya ára is növekedhet 20%-al, szóval idén feltehetőleg a procik ára sem kerüli el az áremelkedést (persze ha be is következik az áremelkedés, mivel ez csak lehetőség, nem biztos). Mivel neked az alaplap is fontos tényező, ezért ha eleve azt nézem, hogy sok bővítő hely kell már az is árban 30 felett lehet. Ha meg szerverlapon gondolkodsz, ahogy azt említettem, hogy abban érné meg, na akkor még a proci ára is magas lenne az alaplap mellett. A mérték meg attól függ, hogy új foglalatot szeretnél, vagy sem. Pl threadripper, i9, na ezek drágák. Tartom magamat ahhoz, hogy nem mondok konkrét termékeket, mivel őszintén nem tudom ehhez az igényhez milyen cuccok lennének a legmegfelelőbbek.


Az meg egyértelmű, hogy laptop kizárva ha csak nem az Acer Predator 21 X-ről van szó :D Bár a felhasználási célt tekintve lehet nem a best lenne a procija, továbbá az a videókártya lehet fölösleges volna számodra :D

2018. febr. 24. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

kiskeni!

Lehet, abban az egyben félreértettél, hogy a 120.000 Ft max. keretet CSAK az alaplapra értettem.

Én is gondoltam, hogy bőven 30.000 HUF felett lenne az ára.

Az a lényeg, hogy a 100.000 Ft-ot ne nagyon haladja meg csak az alaplap, de persze jobb lenne egy 60-70e Ft-os árfekvés.

2018. febr. 24. 22:18
 10/13 anonim ***** válasza:

Mivel írtad hogy AMD CPU-t helyezel előnyben én valami Opteron-ban gondolkoznék, azok közül is a G34 Socket-ben.

Van olyan amibe 2 db CPU is belemehet, rengeteg RAM és PCIe slottal.

ASUS KGPE-D16 pl. 155K az iponnál, egész jó lapnak tűnik és ahogy nézem megfelelnek a kritériumnak.


Más:

Lehetne több ilyen kérdés, van benne kihívás és válaszolás közben is lehet informálódnia.Nem egy x+1. gamer PC összeállítás amit már fejből írok össze...

2018. febr. 24. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!