Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Van egy SSD-m a Win10-hez...

Van egy SSD-m a Win10-hez ezen felül egy 1 GB-os HDD-m. Hogyan particionáljam, hogy ideális legyen az igényeimnek? (bővebben lent)

Figyelt kérdés
Szóval van egy C meghajtó SSD-m, amin csak az op.rendszer és telepített legfontosabb programok vannak. Nemrég vettem egy WD Black 1GB winyót 24-ért, magyarul egy elég jó, gyors hdd-t, amiből már particionáltam is egy 167 GB-os D meghajtót csak a biztonsági mentéseknek (SSD-ről FreeFileSync-al). És itt jön a lényegi kérdésem: Ezen felül létrehoznék még 2 külön partíciót, egy E-t csak az ISO fájloknak/statikus telepítőfájloknak stb. kvázi adattárolásra ill. egy másik F partíciót, amire pedig CSAK játékokat telepítenék, hogy minél gyorsabbak legyenek. Viszont laikus vagyok és nem tudom, hogy ez sebesség tekintetében jobb-e mintha minden játékot és telepítőfájlt/filmet/adatot stb. ugyanarra az 1 (E) partícióra tennék. Ilyen esetben jobb elkülöníteni az fix adatokat a játékoktól vagy semmi értelme egy ilyen nagyobb teljesítményű HDD esetén? Ti hogy csinálnátok?

2019. jan. 3. 23:01
 1/4 anonim ***** válasza:
1 GB ilyen drágán? Fura, hogy még kapható
2019. jan. 3. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Bocsi, természetesen 1TB. Nézd el nekem 4 óra alvás után a vizsgaidőszak közepén. :D
2019. jan. 3. 23:10
 3/4 Derwer ***** válasza:
100%

Semmi haszna szét cincálni az 1TB HDDt.

Maradhat egyben és mappákba rakod azt amit most meghajtóként képzelsz. Így nem lesz azzal gond, hogy éppen Melyik Résznek kellene több hely...

2019. jan. 3. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 2*Sü ***** válasza:
100%

A particionálásnak ma már nincs akkora jelentősége sebesség szempontjából:

- A FAT fájlrendszer hajlamosabb volt töredezni, és a töredezettség jelentősen csökkentette az írási és olvasási sebességet is. Az NTFS ilyen szempontból sokkal kevésbé érzékeny.

- A töredezettségmentesítés az ősi Windows verziókban megoldotta ezt a problémát, de ez nem volt gyors, és manuálisan kellett elindítani. Az újabb Windows változatok automatikusan végeznek töredezettségmentesítést a háttérben, ha a gép kvázi üresjáratban van, így el lehetett felejteni az töredezettségmentesítést.

- Maga a töredezettségmentesítés, optimalizálás is kifinomultabb, az operációs rendszer okosabb, úgy helyezgeti át a tartalmat, hogy a gyakran együtt, illetve egymás után elért fájlok egy helyre kerüljenek a merevlemezen, ezzel jelentősen gyorsítja az elérés sebességét.

- A régi merevlemezeknél jelentős sebességkülönbség volt a merevlemez első és utolsó szektorainak elérése között. Ma azért igyekeznek ezt kiegyensúlyozni.

- A merevlemezek belső cache-elési eljárásai, illetve magának az operációs rendszernek a cache-elési eljárásai is jelentősen javítanak a teljesítményen.


Ma sok haszna nincs külön partíciókat létrehozni, nem is érdemes, hacsak nem tudod, hogy pontosan miért ez az egyetlen járható út. (Mondjuk ha két oprendszert akarsz használni felváltva.) Hátránya annál több lenne, mert lehet hogy te az E meghajtóra akarnál másolni mondjuk egy 4 GB-os fájlt, mert odva való a te szisztémád szerint, csak éppen nincs rajta elég szabad hely, viszont a D meghajtón meg több száz GB szabad hely van. Vagy fel kellene borítanod a rendszerezési elvedet, vagy méretezheted át a partíciókat, ami sem nem gyors, sem nem veszélytelen.


~ ~ ~


A játékok, vagy bármilyen program betöltési sebességét leginkább úgy lehet gyorsítani, ha a leglassabban betöltődő, legnagyobb programok lehetőleg az SSD-re kerülnek. A HDD-re meg lehetőleg az kerüljön, ami ritkán használt és/vagy az elérési sebessége nem kritikus. (Pl. egy filmnek nem kell gyorsan betöltődnie, hacsak nem 100-szoros sebességgel, másfél perc alatt akarsz megnézni egy 2 órás filmet.) Akár érdemes egy nagyobb SSD-re is beruházni, ha a jelenlegi ehhez nem lenne megfelelő méretű.


~ ~ ~


Van egy félelem az SSD-kkel kapcsolatban, mivel a blokkok csak korlátozott számban írhatóak. Sokan csinálnak mindenféle óvintézkedést, hogy kíméljék az SSD-t, pl. az átmeneti mappát átteszik a merevlemezre, csak ezzel pont az veszítik el, ami az SSD előnye: a gyorsaságot. Oké, valóban ijesztően hathat, ha azt nézed, hogy mondjuk egy költséghatékonyabb SSD csak 1000-szer írható. De ha elkezdesz számolgatni, mindjárt más színben tűnik fel ez a korlát.


Pár nap híján fél éve vettem egy új SSD-t. A réginek sem volt baja, csak éppen volt pénzem venni egy nagyobbat. Informatikus vagyok, munkára, játékra, mindenre – mindenre is – használom a gépet, amit lehet SSD-n tárolok, a HDD maximum filmek tárolására van. Néha több GB-os adatokat dobálok jobbra-balra, és így sikerült fél év alatt 1,8 TB-ot írnom az SSD-re, az átlag napi 10 GB írás. Mivel ez egy 512 GB-os SSD, így ezzel az élettartamának a 0,3%-át használtam el, tehát van hátra még az élettartamából kb. 135 év… A régi SSD-m 128 GB-os volt, azt évekig nyüstöltem, semmi baja, és annak is az élettartamából valószínű több év van még hátra írhatóság szempontjából, mint nekem magamnak. Nyilván ha bekrepál előbb az SSD-m, nem azért fog, mert „elkoptak” a cellák, hanem mert mondjuk tönkremegy az elektronika, ami tönkre mehet akkor is, ha messzemenőkig kíméled.


Ha ez most egy 128 GB-os merevlemez lenne, és a dupláját írnám naponta – ami szerintem már művészet lenne –, akkor 6400 napot jelentene az 1000-szer való írhatóság, ami kb. 17,5 év. 17 év múlva nem azért fogok új SSD-t venni, mert a régi már „elkopott”, hanem mert fillérekért tudok venni 10-szer akkorát. Viszonyítási alapként: 17 éve egy 80 GB-os merevlemez nagynak és drágának számított, volt is egy 80 GB-os merevlemezem, azt sem azért cseréltem le, mert elromlott, hanem mert nevetségesen kicsi volt 5-6 évvel később.

2019. jan. 4. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!