Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan kerülhet pénzbe egy...

Hogyan kerülhet pénzbe egy Linux disztribúció?

Figyelt kérdés

Nem úgy van, hogy magáért a rendszerért nem szabad pénzt kérni?

[link]



2021. márc. 23. 18:35
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

Nem, nem így van.

Van sok fizetős linux, például a red hat is az.

Például a google saját Androidja szintén nem szabad, pedig az is linux.

Maga a linux rendszermag az valóban ingyenes, de azt, hogy amit arra bárki készít operációs rendszert, milyen feltételekkel adja tovább, azt mindenki maga eldöntheti, a linux licensze megengedi.

2021. márc. 23. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Red Hat-on a supportért kell fizetni, nem?

Az Android meg nem linux…

2021. márc. 23. 19:08
 3/8 anonim ***** válasza:
90%

A GPL licensz alatt képződő mű (jelen esetben ugye szoftver) szabadon terjeszthető, akár pénzért is, szabadon módosítható... a lényeg az, hogy nem sajátíthatod ki a szoftvert, tehát ha valamilyen szoftverhez GPL licensz alatt hozzájutsz és módosítod azt, akkor továbbra is csak GPL licensz alatt terjesztheted, ÉS kötelező a forráskódot is mellékelned hozzá. Ennek semmi köze az ingyenességhez, a "szabad" itt nem azt jelenti, hogy ingyenes, hanem azt, hogy szabadon használhatod a forráskódot.


GPL licenszű művet nyugodtan árulhatsz pénzért, ezt nem tiltja semmi.

2021. márc. 23. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
88%

#2


Az Android rendszermagja Linux.

2021. márc. 23. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Red Hat-on a supportért kell fizetni, nem?"

A Red Hat Enterprise Linux supportba az is beletartozik, hogy pl. időben megkapod a frissítéseket. Alapvetően ingyenes a forrás, de a fizetős verziót nem éri meg így használni. Supporttal együtt csak regisztrált fejlesztőknek ingyenes.

2021. márc. 23. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Alex Fly ***** válasza:
68%

Nem a Linuxért kell fizetni, hanem amit mellé adnak: szoftverek, support...

De a fizetős Linuxoknak is megvan a free verziőjuk (általában más néven), ha nincs szükséged a terméktámogatásra, akkor ugyanűgy használhatod (mint pl. a Mandrake esetén a Mandriva)

2021. márc. 24. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Nem úgy van, hogy magáért a rendszerért nem szabad pénzt kérni?"

Dehogyis!

Semmi nem tiltja meg, hogy pénzt kérjenek érte. A GPL, és a többi hasonló licenc nem tiltja meg a termék kereskedelmi forgalmazását. Viszont minden rendszerkomponens, amire előzőleg a GPL, vagy azzal kompatibilis licenc vonatkozott, szabadon továbbadható, másolható, új termékek alapjául felhasználható.

Mondok egy példát. Ha én úgy döntök, hogy kicsit átszabom a Debiant, megváltoztatom a nevét, teszek bele pár nem-free saját fejlesztésű szoftvert, és én 30 ezer forintos áron forgalmazom, jogilag megtehetem. De ha valaki ezt megveszi, kigyomlálja belőle az én saját fejlesztéseimet, ő azt jogilag akár ingyen is továbbadhatja.

Sőt! Még csak mókolni sem kell, változtatás nélkül is árusíthatom pénzért.

Az egy másik kérdés, hogy sok értelme nincs, mert egyrészt általában könnyű az ilyen kiadásokat újra "szabaddá tenni", másrészt meg minek adjak ki valamiért 30 ezret, ha azzal egyenértékű terméket ingyen is megkaphatok? Persze, elméletielg lehet, hogy az adott rendszer valami olyan pluszt ad, ami tényleg megér ennyi pénzt, de általában akkor sem maga a rendszer, hanem valamilyen, a rendszerhez adott, saját fejlesztésű szoftver az, ami a pluszt adja. Ekkor pedig igazából hülyeség magát a disztrót pénzért árulni, egyszerűbb, ha magát az extra szoftvert, mint külön terméket forgalmazzák.

2000 környékén egyébként voltak komoly próbálkozások fizetős Linuxokat illetően. Volt, ahol úgy próbáltak trükközni, hogy maga a rendszer szabad volt, de a telepítője már kereskedelmi licencet használt.

De idővel bebizonyosodott, hogy ezeknek nincs komoly létjogosultságuk. Vajon hányan vették meg pl. a BlackPanther prémium változatát, ami annyival ad többet, hogy van benne egy Windows skin? Vállalati szférában van létjogosultsága az olyan konstrukcióknak, ahol támogatás kerül pénzbe, de ezt leszámítva eddig akárki próbálkozott fizetős Linuxszal, mind belebukott.

2021. márc. 24. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A fizetős disztró plusz jogokat biztosít, amiket otthoni magánfelhasználóként akkor tudsz kihasználni, ha supportra van szükséged. Alapvetően ez nem egy rossz dolog, ha nem kell egy hiba miatt órákat googlizni és szenvedni, hanem felhívod a supportot és segítenek, akár távkapcsolaton keresztül.

De itt Európában az átlagfelhasználók még akkor sem a gyártói supporthoz fordulnak, ha egyébként joguk van hozzá, hanem inkább megkérdeznek rokont, ismerőst, kiírják a problémájukat a netre, bízva abban, hogy lesz, aki segít...

Tehát ez a fizetős support mutatvány nálunk kb. halálra van ítélve.

Ezen kívül, az ilyen fizetős disztrók általában jobban vannak összerakva, konzisztensebb kinézetet nyújtanak, és tartalmaznak egy-két plusz programot, de ezek nem növelik jelentősen az értéküket.

2021. márc. 24. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!