Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ezek közül melyik linux...

Ezek közül melyik linux disztribúciót preferáljátok mindennapi használatra és miért?

Figyelt kérdés

2022. dec. 4. 11:22
A kérdező szavazást indított:
Debian
Ubuntu
Mint
OpenSUSE
Fedora
Arch
Manjaro
18 szavazat
1 2
 1/11 anonim válasza:
88%

A listán felsoroltak közül már mindet kipróbáltam, és nekem az OpenSUSE jött be, azon belül is a Tumbleweed rolling release.


Azért, mert igaz, hogy rolling, de nem annyira bleeding edge, mint az Arch, gyakorlatilag a legjobban a KDE-re, a kedvenc asztali felületemre épülő disztró, benne van a zseniális Yast rendszerbeállító, és ha elromlik valami egy update-től vagy bármi mástól, akkor ott a rollback-je, amit btrfs-rendszerrel támogat.

2022. dec. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Én a Linux Mintet.

Rolling teljesen felesleges egy átlag felhasználó számára. Inkább a stabilabb, jobban tesztelt megoldást preferálom én legalább is.

A Mint kezdőbarát, átlag felhasználásra tervezett. Sokan ezt ajánlják kezdőknek, nem véletlenül. Könnyű telepíteni, karban tartani, stb.

De a Fedora, Manjaro vagy Ubuntuval sem fogsz mellé.

Ubuntu saját szoftvertárolót is használ, ez a snap. Én azt nem szeretem, nekem eddig negatív tapasztalatom volt vele. De az eltávolítható és ugyanúgy használható a normál apt és a PPA-k.


Szerintem OpenSuse picit haladóbbaknak való. Ha már valamennyire otthon vagy a Linux világában, akkor semmi gond, választhatod azt is.

2022. dec. 4. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Munkára én a debiant vagy ubuntut szoktam használni.

Egyébként mindegyik disztribúciót kipróbáltam már.

Örülök, hogy a gentoo nem került a listára fel.

Ha már gentoo-hoz hasonló rendszert akarsz akkor inkább Archlinux alapúak ott is megismerkedhetsz a linux alapjával :D

2022. dec. 4. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Gentoo nem átlag.embereknek lett kitalálva xD

Én majdnem egy évig használtam. Tényleg jó móka, jó érzés volt, hogy úgymond magamnak raktam össze a rendszert, de egy idő után belefáradtam, most már azokat prefrrálom inkább, amihez kevesebb pepecselés kell, és egyszerűen csak működnek.

2022. dec. 4. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Tom Benko ***** válasza:
A felsoroltak közül az Archot és az Ubuntut használom. Nekem az Arch kézhezállóbb.
2022. dec. 5. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 gentoojedi ***** válasza:

#2-es!


Az első három bekezdéseddel teljesen egyetértek!

De a Manjarot miért ajánlod, amikor kijelented, hogy a rolling teljesen felesleges egy átlag felhasználó számára?


Fedora meg half-rolling. Én átlag felhasználónak nem ajánlanám, már csak azért sem mert pont emiatt a tulajdonsága miatt nem lehet olyan stabil, mint egy fix kiadású disztribúció.


Az hogy az openSuSE picit haladóbbnak való az bullshit. A picit haladóbbaknak pont a fedora való. OpenSuSE az egyik legfelhasználóbarátabb disztribúció pont a YaST2 miatt, ami nemcsak grafikus felületen, de konzolon is használható. Tehát ha valaki egyáltalán nem boldogul a parancssorral, akkor is játszva tud garázdálkodni, ha valamiért nem indul el a grafikus felület. Ezt Ubuntun nem csinálos meg, meg minten sem. Fedorán meg pláne.


Szóval miért haladóbbaknak való az openSuSE?

2022. dec. 5. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Manjaro is rolling, de nem annyira mint az Arch. Ha valaki annyira rollingot akar, akkor azt tudom ajánlani kezdőnek.


OpenSUSE-n meg tudtommal nem olyan egyszerű beállítani a non-free drivereket, mint mondjuk Ubuntun.

A zárt forráskódú tárolókat is külön be kell állítani, pl. a Steamhez.

Ubuntun vagy Mint-en meg kicsit egyszerűbb, sőt Minten szerintem alapból be is van állítva.

Mint üdvözlő képernyője egyből fel is ajánlja a zárt driverek telepítését, Timeshiftet a biztonsági mentéshez, stb.

OpenSUSE-n ilyen nincs, neked kell utána járni a dolgoknak. Igaz, Fedoran is.

Nem mintha bonyolult lenne, csak egy full kezdőnek szerintem a Mint jobban megfelel.

2022. dec. 5. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Mint.

Mert egyszerűen tetszik, szimpatikus, és eleve a Debian alapúakat preferálom.

Igazából komoly különbségek nincsenek, főleg, ha az ember ért egy kicsit a mókoláshoz. Ez már elég nagy részben csak ízlés kérdése, hogy kinek mi tetszik.

2022. dec. 5. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Thunderfairy ***** válasza:
Csak a Mint és a Manjaro az amelyik jó lehet ha komoly de könnyen használható disztrot szeretne az ember.
2022. dec. 6. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 gentoojedi ***** válasza:

#7


"OpenSUSE-n ilyen nincs, neked kell utána járni a dolgoknak. Igaz, Fedoran is."


Na ez a korrekt válasz. Erre voltam kíváncsi, Ha openSuSE nem annyira kezdőknek való, akkor Fedora meg pláner, mert ott még annyival is bonyolultabb, hogy kézzel parancsorban kell felvenni. Ráadásul dokumentáció kell hozzá, mert fejből max a félprofik gépelik be. Viszont openSuSE-nál yastban csak elég rábökni a közösségi telepítőforrások hozzáadására és magátol meg. Annyira, ha felveszed az összeset a frissítéskor már fel is telepíti a zárt drivereket.

2022. dec. 6. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!