Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mik az ismertebb Linux disztri...

Mik az ismertebb Linux disztribúciók csomagkezelői, illetve ezeknek milyen frontendjei vannak?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a Debiannak, Ubuntunak dpkg a csomagkezelője és apt vagy aptitude a frontendje.

A RedHat és a CentOS-nek rpm a csomagkezelője, de ezek frontendjeit már nem ismerem, talán yum és dnf?

Illetve van az ArchLinuxban a pacman, de az olyan csomagkezelő mint a dpkg vagy az is valaminek a frontendje?

Tudnátok pár példát írni? Tudom, fent van a neten elég sok, de én csak az ismertebb disztribúciókra vagyok kíváncsi.



jan. 12. 00:44
 1/10 anonim ***** válasza:
debian: grafikus csomagkezelő: synaptic
jan. 12. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Grafikus van egy rakat (gnome-software, discover, ez a kettő sok mindennek lehet a frontendje, pamac, synaptic, stb), amik közül sok a packagekitet használja (ami a disztró specifikusak absztrakciója). Archnál egyébként nincs úgy külön szedve, ott pacman van (de ott van az aur is egyébként, ahol a pacmannek fordítasz csomagot). A gentoonak is sajátja van, azt hiszem emerge a neve. Az alpine-nak apk. Ott van a nix is. BSD-knél is saját van.


Vannak még nem disztró specifikusak, pl. flatpak, snap, illetve appimage. Vagy lehet forrásból fordítani (makefile-okkal, meg vannak adva a függőségek)

jan. 12. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A frontend szó nem egészen azt jelenti, amire te gondolsz. A frontend olyan felületet jelent, amin keresztül egy program funkciói elérhetők, Linux esetén ez általában egy paranccsoros elérhetőséget jelent. A dpkg-nak önmagában is van egy frontendje, hiszen tudsz vele csomagokat telepíteni, csak éppen függőségkezelést nem tud. Ennek történelmi okai vannak, akkoriban, amikor a dpkg-t írták, még nem voltak elterjedve a függőségkezeléssel megáldott csomagkezelők (vagy talán még nem is létezett egy sem). Ezért írták meg az apt-t. A Slackware-ben lévő csomagkezelő pl. a mai napig nem tud függőségeket kezelni.


Debian vonalon az apt és az aptitude mellett ott van még a dselect, bár nem tudom, használja-e még valaki.

Red Hat vonalon igazából lehet azt mondani, hogy a yum-ot leváltotta a dnf, sőt a dnf-et is leváltja lassan a dnf5.

SUSE vonalon zyppert használnak, tudtommal a csomagok telepítésére a háttérben ez is rpm-et használ (a függőségek feloldására pedig a libsolv nevű libraryt).

Tudtommal Arch vonalon a pacman csinál mindent, nincs olyan komponense, mint apt-nek a dpkg.

A Gentoo-t még meg lehet említeni, az emerge-t használja, és a Manjaro-t, ami pamac-ot használ, de ez pacman-re épül.

jan. 12. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Esetleg még az apk-t lehetne említeni, amit az Alpine használ, bár az Alpine nem az a tipikus disztrib, nem is nagyon hallottam olyanról, hogy ezt valaki önállóan szerveren vagy desktop-on használná.
jan. 12. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 gentoojedi ***** válasza:

#3-as


A kérdező a csomagkezelől grafikus frontendjére kíváncsi, csak pontatrlanul tette fel a kérdést.


A kérdezőnek:

Csak pár, amit csípőből tudok:


Fedora/Red Hat/Centos/Alma/Rocky dnf -> dnfdagora

openSuSE zypper -> yast2-software

Mageia dnf -> Software management

Debian/Mint/Ubuntu apt -> Synaptic

PclinuxOS apt -> Synaptic

Gentoo -> portage (emerge parancs) -> Porthole

Arch pacman -> tkpacman, vpacman, meg még ki tudja. Majd TomBenko megmondja.

A gentoo alapú Red Core linux meg syshypus-t használ. Abból van konzolos meg grafikus frontend.


Slackwarenél a pkgtools csinálja, de itt funkciónként más a parancs (installpkg, removepkg, upgradepkg)

A slackware gyárilag valóban nem kezeli a függősékeket, de sokan használnak hozzá nemhivatalos és nermgrafikus frontendet. Ilyen pl: a slapt-get, vagy aswaret. Itt grafikus frontendet nem tudok megnevezni.

jan. 12. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Tom Benko ***** válasza:

@gentoojedi: Nem mondom meg. A pacman minden igényt kielégít, pontos, precíz és mindig a helyén van. Olyan, mint egy jó feleség. A GUI olyan, mintha a jó feleséggel prostit akarnánk játszatni.


Na jó, de csak mert a könyörgő tekinteteknek nem tudok ellenállni (ezért duci nálunk cica, kutya):

[link]

jan. 18. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
jan. 18. 23:11
 8/10 Tom Benko ***** válasza:
@Kérdező: Ezzel mit akarsz mondani?
jan. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Ezzel azt, hogy találtam egy jó linket ahhoz, hogy a főbb csomagkezelőket hogy kell használni. Hátha valakinek hasznos lehet.
jan. 31. 02:10
 10/10 Tom Benko ***** válasza:
Aha.
febr. 2. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!