Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan menjek át programozásbó...

Hogyan menjek át programozásból, ha hülye vagyok hozzá?

Figyelt kérdés

Nem biztos, hogy a legjobb kategória, mert részben programozásos kérdés, részben lelki dráma. Nem vagyok olyan buta, nem hiszem, hogy pont én ne lennék az egyetemre való (BME-n 30k feletti tanulmányi ösztöndíjam van). Alapvetően jól mennek a tárgyak, 4-es 5-öseim vannak, matekból is végig 5 voltam. De a programozásra valamiért nem áll rá az agyam. Első félévben a C# programozáson vért izzadtam a hármasért, de most matlab programozás van, és esélytelennek látom, hogy idén átmenjek, de az a baj, hogy jövőre se leszek okosabb. Most meg pláne, ha online zh lesz, az sokkal nehezebb lesz, mint a tantervi lett volna, pedig az is papíron programozós lenne.


Azt mondják, hogy ne a program kódokat tanuljuk meg, de akkor mit? Magát az összefüggéseket se értem, hogy miért az a programsor van, ami.


Van valakinek valami tippje, hogy hogyan lehet hatékonyan programozást tanulni? Valami nagyon hülyéknek való segédanyag, ami nem csak annyiból áll, hogy hogyan kell vektort megadni, mert az ilyenek mennék, hanem hogy milyen logika alapján lehet megírni egy Fibonacci sorozat vagy hasonló programot?



2020. márc. 19. 16:31
 1/7 anonim ***** válasza:
47%

Ha le vagy maradva, akkor érdemes az elejétől nekifutni, mert te a logikát nem érted a dolgok mögött.


Találj ki magadnak egy programot, mondjuk egy egyszerű konzolos RPG-t. Kezdd el írni, közben folyton új problémák elé fogsz kerülni, ami segít a dolgok megértésében. Folyton találj ki kisebb projekteket, amik fejlesztése során tanulhatsz.


Szerintem ez a kulcsa a programozás tanulásának, mondjuk én is még csak egyetemre járok, és ellentétben veled nekem a programozás megy, a matek része kevésbé :).


Sok gyakorlást vesz igénybe, és ha nem szereted csinálni, akkor sajnos nehezek lesznek a programozós tárgyak nagyon. Milyen szakra jársz amúgy? Gondolom nem proginfó.

2020. márc. 19. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
52%
Ez olyan mint a rajzolás. Minél többet csinálod, annál jobban ráérzel. Nem lehet úgy elmagyarázni, hogy holnap zsigerből menjen. Kitalálsz egy problémát és próbálod megoldani, majd újraírod a projektet, mert rájössz, hogy egyszerűbben is lehet. Folyamatos programozás. Én is úgy tanultam meg, hogy játékot akartam készíteni. Annyira bonyolult lett, hogy belezavarodtam, így újra és újra írtam, míg nem lett könnyen tovább fejleszthető.
2020. márc. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Eleinte én is teljesen kuka voltam a programozáshoz. Részben mert nem is tanították jól, részben pedig mert nem foglalkoztam vele eleget.

Nekem az segített a logika megértésében (ugye a szintaxist azt meg kell tanulni, nincs mese) hogy rengeteg videót néztem az interneten, sokféle megoldást kerestem 1-1 problémára. Aztán ezeket lemásoltam, szépen kézzel lepötyögtem. Gyakorlatilag összeollóztam mások kódját. Tudtam mit kell keresnem, esetleg átírnom. Egy idő után pedig rámragadt a gondolkodásmód. Azóta már nem esik nehezemre bármilyen struktúrát felépíteni az adott feladathoz (itt nem a nyelvi struktúrára gondolok, hanem a logikai struktúrákra)


Valamiből ki kell indulni. Nekem ez pont a kódok "megtanulása" volt. Olyan ez mint egy idegen nyelv tanulása. Elkezded az alapvető szavakkal, majd később a logika is rádragad, aztán szépen lassan folyékony leszel belőle.


Pro tip: debugolj annyit amennyit csak tudsz. Nagyon sokat lehet tanulni mások által írt és otthon debugolt kódból. Ha bírja a gyomrod az indiai angolt, akkor rengeteg videó van a neten.

2020. márc. 19. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan mit nem értesz mondjuk a Fibonacci-sorozaton? Gondold végig, hogy számolnád ki az elemeket egy táblánál!


Az első két elem 0 és 1, ezeket felírod egymás mellé a tábla aljára, egyébként pedig rajzolsz két téglalapot, amik közül az elsőbe a 0, a másodikba az 1 elemet írod be.


Hogy számolod ki a további elemeket? Összeadod a két téglalapban lévő számot, az eredményt felírod a tábla szélére. A tábla alján lévő lista végéhez hozzáírod az összeget, aztán az első téglalapba átmásolod a másodikban lévő számot, a másodikat pedig átírod a tábla szélére felírt összegre.


A következő elemnél újra összeadod a két téglalapban lévő számot, és azt írod a tábla szélére (átírod az előzőt). Aztán hozzáírod a listához, átmásolod a második téglalapban lévő számot az elsőbe, a másodikba beírod az összeget. És így tovább.


Matlab-ban is pontosan így kell megoldani, csak éppen a téglalapok és a tábla széle egy-egy skalár, a tábla aljára írt lista pedig egy vektor. A "nulladik lépés" tehát:


tablaAlja=[0 1];

elsoTeglalap=0;

masodikTeglalap=1;


Számítsuk ki a sorozat további 100 elemét!


for k=1:100 % szamolunk 1-tol 100-ig

osszeg=elsoTeglalap+masodikTeglalap;

tablaAlja=[tablaAlja osszeg]; % hozzafuzzuk a vektorhoz az osszeget

elsoTeglalap=masodikTeglalap; % masolunk

masodikTeglalap=osszeg; % felulirunk - fontos a sorrend!

end


Ez ennyi, ha kézzel meg tudod csinálni, akkor a program sem okozhat gondot. Ha segít, akkor akár a ciklusban a változók értékeit ki is írathatod a parancsablakba (a ;-t kell kivenni a sorok végéről). Az ilyen egyszerűbb algoritmusoknál nincs szükség másra, mint józan paraszti/mérnöki észre és némi absztrakciós készségre.

2020. márc. 19. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Ez eddig messze a legérthetőbb Fibonacci számolós program amit láttam (pedig sokat láttam), úgyhogy köszönöm szépen :D
2020. márc. 26. 11:15
 6/7 A kérdező kommentje:
Update: 4-es lett az első zh-m, és még másoknak is én segítettem :D köszönöm mindenkinek, úgy csináltam, ahogy írtátok, kis lépésekben haladtál, először nagyon egyszerű dolgokat csináltam, aztán tovább bonyolítottam őket, és végül egyre összetettebb lett. Köszönöm mindenkinek :D (remélem a 2.zh is meglesz)
2020. ápr. 3. 22:43
 7/7 anonim ***** válasza:

Gratula! Örülök hogy segítethettem a tanácsokkal.

Ha megvan az első nagy sikerélmény, onnantól csak csinálni kell tovább és minden jönni fog magától, csak ne lustálkodj :)

Kalappal a második ZH-ra is!

2020. ápr. 3. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!