Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Miért erőltetik annyira a C#...

Miért erőltetik annyira a C# programozási nyelvet az iskolákban?

Figyelt kérdés

Egyszerűen nehéz megérteni, hogy miért erőltetik annyira a C#-ot, amikor hasonló célokra a jövő/jelen a Python illetve a Java.


Régebben a Pascal volt ilyen, az is bunkósbotként ment végig az iskolai programozáson, "most" átvette a helyét a C#. De nem logikus az egész, hiszen az állások száma, a népszerűségi listák, a kereset, a privát programozósulik ajánlatai, a józan ész, kb minden a Java-t és a Python-t részesítik előnyben (természetesen azonos illetve hasonló célú feladatokra).



2020. ápr. 11. 10:14
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
19%

A Python oktatásra tökéletesen alkalmatlan kezdők esetében:

1. Összevissza bénáznak a tabokkal

2. Kimarad az egész típusosság, ami miatt később vért izzadnak bármilyen típusos nyelvvel

3. Az oop-nál is pont a lényeges alapok esnek ki (private public stb)


Sok mindenre jó a Python, de nem mindenható.

Akkor már inkább a C++-ra szavaznék.

2020. ápr. 11. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 A kérdező kommentje:

12-es:


"Összevissza bénáznak a tabokkal":

Én azért írtam már meg pár Python programot, soha nem kellett a tabbal szórakozni, Pycharm automatikusan ezt megoldja, így nincs vele gond.


"Kimarad az egész típusosság..."

Igen, ebben van valami, de cserébe megértik a programozás lényegét, elsajátítják a logikus gondolkodást, és pár sor kódból lesz sikerélményük, és megtanulhatnak egy olyan nyelvet, ami világviszonylatban kb az 2. - 3. legnépszerűbb nyelv.



"Az OOP-nál is pont a lényeges alapok esnek ki"

A pythonban is lehet használni privát, és protected attribútumokat/osztályváltozókat.

Pl: _protected VAGY __privat

(egy vagy két aláhúzással jelölhető)


"Sok mindenre jó, de nem mindenható"

Ez tényleg így van. Lélegeztetőgép szoftverét nem írnám Pythonnal :D Bár bármennyire is furcsa, már az alacsonyszintű műveletekre is használnak Pythont, létezik már erre is lehetőség. Bár én lélegeztetőgép esetén nem biztos, hogy kipróbálnám.

De viccet félretéve, nyilván megvannak a maga korlátjai, hátrányai a Pythonnak, de én csak a Java és a C# mellett említettem, és csakis általános illetve középiskolai szinten az oktatásban. És akkor ezek a hátrányok már el is tűnnek.

2020. ápr. 11. 20:50
 13/32 A kérdező kommentje:
A C++ meg nagyon nehéz nyelv egy kezdőnek. Olyan, mintha 10 méteres vízben tanítanánk valakit úszni :D
2020. ápr. 11. 20:53
 14/32 anonim ***** válasza:
81%

Középiskolában még felesleges azon rugózni, hogy melyik nyelv a keresett, mert azon a szinten, ami kell egy kitűnő emelt szintű érettségihez senki nem fog munkát kapni. Aki profi programozó lesz, az úgyis megtanulja az egyetemen 2-3 hét alatt bármelyik nyelvet olyan szinten. És utána még megtanul legalább másik két nyelvet, különben ne nevezze magát programozónak.

Azokra kellene gondolni, akik nem lesznek programozók, de használni fogják a programozási tudásukat. Ilyenek sokkal többen vannak, mérnökök, matematikusok, vegyészek, építészek lesznek és saját munkájuk segítésére írnak, sokszor adhoc, egyszerhasználatos programokat. Nekik a c, C++ csak púp lenne a hátukon, a Java, C# is felegesen túlbonyolítja az életüket. Emiatt kellene Pythont tanítani középiskolában.

2020. ápr. 11. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 A kérdező kommentje:

15-ös:

Annyi, hogy én estin OKJ Szoftverfejlesztő képzésen vagyok, és az első éven vagyok túl (mindjárt) a 2-ből. Így én kb 1 év múlva már dolgozni szeretnék a szakmában, szóval nálam ez pont fontos szempont, meg amiatt is szeretnék kiállni a hülyeségek ellen, mert idegesítő, mikor hülyének nézik az embert. Engem párszor már átcsesztek az életben, így próbálok résen lenni :)


Viszont szerintem, ha már egy ilyen képzésen vagyok, akkor azért illene a jövő programozóit normálisan kioktatni. Sajnos ez itt nem megy! Az egész ott csúszott félre, hogy nulla napot a programozással foglalkozó emberekre rátolták a C#-ot rögtön első nap, és azt kell mondjam, ez rá is nyomta a bélyeget az egész képzésre. Az osztálytársak nagy része eléggé lemaradt, sikerélményük szerintem nem volt még a programozásban.


És ha nálunk ez van, vélhetőleg máshol is hasonló lehet a helyzet.


És a második bekezdéseddel nagyon egyet tudok érteni!

Pont ezekre a sikerélményekre lenne szükség nálunk is, amikor mindenki megtalálja azt a területet/lehetőséget ami az ő életét is könnyebbé tehetné a programozással. De ez a középnehéz nyelvekkel nem igazán fog menni.


Az a jó a Pythonnal, hogy pár hét alatt kb bárki megtanulhatja még a nulláról is az alapokat, utána meg abba az irányba megy, amibe csak akar. De sokat ezt nem értik meg, főleg a begyöpösödött programozó tanárok, akik kb életunt emberek, és évek/évtizedek óta nem képezték magukat. De sajnos rengeteg ilyen tanár van, és még csak nem is szégyenlik magukat ezért.

2020. ápr. 11. 21:55
 16/32 anonim ***** válasza:
2020. ápr. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:

(Én írtam a 15-öst is.)

A szakmai képzések mások, én a középiskoláról írtam. Az OKJ-t nem ismerem, ott már második évtől lehetne nyomatni a Javat pl., ha első évben megvannak az alapok Pythonban, de nem érettségi szinten, hanem dekorátorostól, aszinkron programozás, meg a teljes standard library alkalmazási készségszinten. Akinek ez nem megy az hagyja ott, úgyse lesz a második év végére belőle programozó.

2020. ápr. 11. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 Alex Fly ***** válasza:

@16: akkor ugyanabban a cipőben járunk...

És ne legyenek illúzióid: ha elvégzed az iskolát, akkor éppen az alapokkal leszel tisztában, sokat kell még tanulnod ahhoz, hogy valóban tudj programozni.

A C# pont ebben jó: elég szigorú elvei vannak, rákényszerít arra, hogy ezeket kövesd.

Ezek ismeretében könnyen elsajátíthatsz egy másik nyelvet -főleg hogy a ma elterjedt nyelvek nagy része a C-szintaktikát követi...

Az ezzel a nyelvvel szerzett ismereteidet később fel tudod használni egyéb nyelveknél is és nem igazán érhet meglepetés. A Pythonra ez nem teljesen igaz...

És persze ha nem tetszik a szísarp, akkor senki nem akadályoz meg abban, hogy megtanulj egy (több) másik nyelvet is, ami szimpatikusabb. Ha fejlesztőként szeretnél dolgozni, akkor ez úgyis elengedhetetlen...

2020. ápr. 11. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 A kérdező kommentje:

18-as:

Végül is középiskolában tanulok, de OKJ képzés, de kb egyre megy nálunk. Sz.r az oktatás röviden!

Nálunk még szerintem most sem tudna a csapat egy komplett érettségi szintű feladatot megoldani. (Amúgy én nagyon rühellem ezeket a feladatokat, csak úgy mondom.) Meg hát úgy nehéz is, ha nem érzik magukénak a programozást. Így, hogy senkinek semmi sikerélménye nem volt eddig, nem is csodálkozom. De nálunk a Python az abszolút kimaradt, mivel a "jó képességű" tanárunk nem ért hozzá :D Rögtön bele első nap a C#-ba, és csak az! Na kb el is ment az életkedve azóta mindenkinek. De ez tökéletesen bemutatja a sztorit. Így ne oktassák a programozást sehol! :D


19-es:

Igazából nekem az ez 1 év Szoftverfejlesztő OKJ, ez semmit nem jelentett, amit tudok annak a 99%-át magam tanultam itthon önfejlesztéssel. Engem ez a képzés inkább csak butított. Utálom a logikátlan dolgokat. Sajnos abban nem tudok veled egyetérteni, hogy a C# lenne a megfelelő nyelv, amit az iskolába szükséges lenne oktatni.


Nézzük csak az ellenérveket:

- Egyértelműen sokkal sokkal több JAVA-s állás jelenleg Magyarországon.

- Statisztikák szerint egy JAVA-s többet kereshet, mint egy C#-os.

- Nemzetközi szinten a népszerűségi listákon a C#-ot előzi a Python is, és a Java is.

- A jövő a mesterséges intelligencia, gépi tanulás, és az adatfeldolgozás, ezek best nyelve: Python.

- A C# esetén történtek előrelépések a platformfüggetlenség irányába, ezt nem lehet elvitatni, viszont összességébe egy Python, vagy egy Java app még mindig platformfüggetlenebb.

- A nagy cégek/weboldalak, mint a Google, Facebook, Youtube, Amazon, Twitter mind-mind használnak Java-t és/vagy Python-t a backend előállításához. Ebben a kategóriában .NET-et csak a Microsofthoz köthető site-ok használnak.

- Ha megnézed a privát programozósulik kínálatát, a fókuszban a Java van, de többször kezdőnyelv ott is a Python.



És akkor az érvek a C# mellett:

- Windows applikációk készítése viszonylag könnyen, gyorsan.

- Unity

- Nyelvi könnyebbségek a Javahoz képest haladó szinteken



Szóval pro-kontra. Viszont, az esetek többségében jobban járhatunk a Java-val, a kezdőknek pedig tök jó, hogy 1 sorból megvan a Helló World, meg 2-3 sorból megvan a fájlbeolvasás, meg ilyesmik. (A Pythonnal). Ezzel csak annyi a probléma, hogy a józan ész nem jelenik meg az állami oktatásban. Meg ugye a Microsoft erőszakoskodása felülírja a józan észt. Egyébként, ha egy kicsit több esze lenne a tanároknak, ezt biztosan felül lehetne írni. De a tanárok nagy része is mint mondtam életunt emberek.


És sajnos velem meggyűlöltették a C#-ot, mert nem logikus az egész. Mármint az nem logikus, hogy a Python/Java helyett ezt kell tanulni. Oké, jó dolog a szép asztali appokat nézni, ezt el kell ismerni, de a trendek abba az irányba mennek, hogy web és mobil, a haladó nyelvi elemeket meg középiskolákban biztosan nem fogják kihasználni a diákok. Még szakmai képzéseken sem :D Erre én vagyok az élő példa, meg úgy, hogy sokáig nálunk is Visual Studio 2010 körüli volt fent.



De abban teljesen egyetértek veled, hogy sok nyelvet kell megtanulni fejlesztőként, és ez elengedhetetlen. Csak úgy gondolom, ha már megtanulok egy új nyelvet, akkor legyen értelme, legyen motiváció. Mert például megtanulni egy JAVA klón nyelvet, amivel semmivel nem leszek előrébb, csak annyival, hogy "kiélvezem" a Microsoft akaratát, amit rákényszerítenek az iskolára, akkor inkább kihagynám :)


Persze lehet, hogy nincs igazam, nincs 100 év tapasztalatom a dolgokban, de azért láttam már ezt-azt.

2020. ápr. 11. 23:15
 20/32 anonim ***** válasza:

Szerintem érdemes tanulni C#-ot, irodai környezetben ha kell egy kisebb app neked vagy egy munkatársadnak, és biztos lehetsz benne, hogy minden gépen windows lesz, akkor el tudsz vele játszani C#-ban könnyen.


Valószínűleg még python is jó erre, nem próbáltam még, de javaban már nem próbálkoznék ilyen célokra szerintem.

2020. ápr. 12. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!