Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hol kellene tovább tanulnom...

Hol kellene tovább tanulnom ha érdekel a programozás?

Figyelt kérdés

Matek és infó fakon vagyok és ezekből a tárgyakból szeretnék emelten érettségizni is. Mindig is érdekelt a programozás és a játékfejlesztés. Az utóbbi talán kicsit közelebb áll a szívemhez csak nem tudom, hogy Magyarországon el tudnék-e helyezkedni. Abba sem vagyok biztos, hogy melyik egyetem és melyik szak lenne nekem a megfelelő.

Nektek mik a tapasztalataitok/tanácsaitok?



2023. okt. 7. 23:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Én is úgy voltam mint te, én az Óbudai Egyetem mérnökinformatikus szakra mentem, de sok más egyetemen is van jó informatikus képzés.
2023. okt. 8. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
74%
Jól le leszek pontozva de én érettségi után már programozóként kezdtem pesten.
2023. okt. 8. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
29%

BME mérnökinfo vagy ELTE proginfo. Ezek jelenleg a legjobb képzések az országban, a többit el is lehet felejteni. Ha tényleg játékfejlesztés, akkor szerintem ELTE, de ha egyáltalán nem vagy biztos és inkább megnéznéd, hogy mik vannak az iparban, akkor BME, ott több mindent láthatsz.


Mo.-on vannak játékfejlesztő cégek, nekem is van ismerősöm, aki ilyen helyen dolgozik.

2023. okt. 8. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
64%

Covid óta nagyon megnyílt a világ ilyen téren, nem kell külföldre utazni hogy külföldi cégnek dolgozz, főleg a szórakoztatóiparban. Kapsz egy laptopot beállítva mindennel, VPN hozzáférést a "benti" gépedhez aztán dolgozol a nappalidból. De ez odébb van még, egyelőre felesleges aggódnod rajta. Tényleg vannak itthon játékfejlesztő cégek, de ha játékfejlesztés, akkor nem arra a szintre gondolsz szerintem ami itthon megy most. 15-16 éve még készültek itthon tök jó cuccok, de ma már nem igazán. Kockázatmentes kis játékok, mobil fejlesztések, nagyjából ez a karrierlehetőség ma magyarországon játékfejlesztőként.

Programozás szempontjából inkább a beletolt idő számít majd, közhely, de nem az egyetemen fogsz megtanulni programozni, arra viszont tökéletes, hogy el tudj kezdeni valahol dolgozni ahol tudsz tapasztalatot szerezni. A munkatapasztalat/referencia sokkal többet fog számítani mint az, hogy hol végeztél.

2023. okt. 8. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
84%

#4

Pár kiegészítés.


"Kockázatmentes kis játékok, mobil fejlesztések, nagyjából ez a karrierlehetőség ma magyarországon játékfejlesztőként."

Nem hiszem, hogy AAA-s játékokat lehet ennek nevezni és pl. a Visual Concepts-nek vannak magyar fejlesztői.

Ma is vesznek részt magyar fejlesztők nagy játékok fejlesztésében itthonról.


"nem az egyetemen fogsz megtanulni programozni"

De az egyetem nem is ezt ígéri. Az egyetem célja ezen a területen, hogy szemléletmódot adjon, ami kellene fog senior, architect szinten. Akkor megtanulni már késő lesz ezeket.

Nyilván van kivétel, csak az a ritkább.


"A munkatapasztalat/referencia sokkal többet fog számítani mint az, hogy hol végeztél."

Csak önmagában sosem lesz elég. Ha nem sajátítja el az egyetem tanított szemléletmódot, akkor sokra nem megy. Ezekből, illetve a bootcamp-esekből szoktak lenni az örök junior-ok.

2023. okt. 8. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
27%

#5 nyilván magyar székhelyű cégekről beszéltünk, én is írtam hogy kidolgozni simán lehet ma. Kaliforniában bejegyzett céget nem mondanék magyarnak, akár van magyar tagja akár nincs.

Ma itthon amennyire tudom(de javíts ki ha tévedek) a neocore a legnagyobb csapat, és ők is gyakorlatilag ugyanazt az arpg t csinálják újra és újra itt-ott változtatva rajta. Van ezen kívül még flipper fejlesztőnk, pár pici VR csapat több-kevesebb sikerrel, meg relatíve sok mobil fejlesztő.

2010 előtt crysis kiegészítő készült itthon, előtte meg 10 évig olyan rts ek amik kérdés nélkül felvették a versenyt bármelyik játékkal a kategóriájában. Ma ilyenek itthon nyomokban sincsenek, nincs rá se pénz se ember, a szar adózás miatt meg inkább nyitnak egy ezredik fejlesztőt kanadában mint itthon, és megkockáztatom hogy a kérdezőnek inkább egy Naughty Dog játék miatt jött meg a kedve a játékfejlesztéshez, mint egy Pinbal FX2 VR miatt.


"Az egyetem célja ezen a területen, hogy szemléletmódot adjon, ami kellene fog senior, architect szinten."

Nem teljesen értek ezzel egyet, de nem az egyetem ellen beszélek. Az egyetem jó dolog, hasznos, 18 évesen a legjobb lehetőség.


Hova nem lesz elég önmagában a referencia? A referenciánál nincs súlyosabb, főleg ha kapsz mellé egy jó ajánlólevelet n+1 év munkaviszony után, akkor végképp oda mész ahova akarsz. Esetleg valami megavaskalapos multi mondhatja, hogy elvárás a szakirányú msc, de az legyen az ő baja.

2023. okt. 8. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
71%

#6

"nyilván magyar székhelyű cégekről beszéltünk"

Olyanból alapvetően kevés van, ha a világ többi cégéhez hasonlítod. A kérdés arról szólt, hogy tudna itthonról dolgozni.

Pont olyan példát hoztam, ahol a cégnek van mo.-i site-ja.


"Ma itthon amennyire tudom(de javíts ki ha tévedek) a neocore a legnagyobb csapat"

Méreteket nem tudok. A Visual Concepts-ről tudom, hogy van itthon, ezért hoztam őket fel.


"Hova nem lesz elég önmagában a referencia?"

Itt arra gondoltam, amit leírtam. Az esetek nagyrészében sima junior fejlesztésből nem fogod felszedni azt, ami majd senior, illetve architect szinten kell.

Mármint az adott helyen esetleg, dolgozhatsz ott olyan régóta, hogy az adott alkalmazásról mindent tudj és senior-nak hívjanak emiatt, de ez a tudás elvész, ha váltasz.


"akkor végképp oda mész ahova akarsz"

Csak ez kevés lesz az interjún önmagában, mert az ott elhangzó kérdéseket nem tudod úgy elkerülni, hogy márpedig neked van 20 éved.


"Nem teljesen értek ezzel egyet, de nem az egyetem ellen beszélek"

Erre visszatérve, kifejtenéd?

2023. okt. 8. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%

"Olyanból alapvetően kevés van, ha a világ többi cégéhez hasonlítod."

Nem más országokhoz hasonlítom, 2000 elején volt 4-5, akkor nagynak számító hazai csapat, ma a neocore t leszámítva nics ilyen - és ők is legfeljebb AA nak számítanak. Egyébiránt ez a Visual Concepts is ahogy nézem mást sem csinál, csak minden évben összerak egy NBA2K játékot - nem ezzel a sorozattal volt az a botrány valamelyik évben, hogy még az ikonon az évszámot sem cserélték le a következő évi változatnál? :D Pl egy Stormregion nem ez a szint volt annak idején, akkor úgy tűnt, hogy van a nagy fejlesztéseknek hazai jövő, és szerintem a kérdező is grandiózusabb álmot dédelget(ha nem azzal sincs baj persze, de jellemzően azért nem olyan játék miatt akar valaki kreatív területen dolgozni aminek ha két részét egymás mellé teszed jó eséllyel nem tudsz különbséget tenni).


Nem teljesen értem hogy mit mondasz, ha az egyetemről kijössz az arra elég, hogy junior pozícióba kerülj, onnan meg szorgalom és kapacitás kérdése, hogy az adott területen mennyi idő alatt jutsz el senior szintre - ezt a tudást nem az egyetemről hozod, a munkahelyen szerzed meg. Egyetemről kikerülve nem vagy senior szinten, ha ott lennél, akkor az lenne a junior szint. Ha átmész máshova ugyanúgy tanulnod kell hogy senior szintre juss, nyilván van átfedés, de 25 év autóipari fejlesztés után átmenni a játékiparra egészen más szemléletet kíván meg(vagy akár a játékipar egyik ágából a másikba), és egyiket sem tanulod meg az egyetemen, csak ott helyben. Bootcampet meg hasonlókat direkt nem kevertem ide, szigorúan igazi munkatapasztalatról beszélek, részvételt(vagy önállóan végzett) létező szoftverek fejlesztésében, tervezésében, karbantartásában.


Átböngésztem néhány aktuális programozói állásajánlatot Ubisoft illetve EA csapatoknál, és kivétel nélkül mindenhol bsc VAGY releváns munkatapasztalat az elvárás.

[link]

Junior, senior, valami a kettő között, teljesen mindegy - illetve annyiban nem mindegy, hogy senior állásra évek tapasztalata nélkül nem is fogadják a jelentkezésed. A BSC/MSC pozitívum, de nem feltétel.

Én azt látom, hogy el tudsz helyezkedni munkatapasztalattal egyetem nélkül is, csak épp rohadt nehéz munkatapasztalatot szerezni papír nélkül, úgyhogy hacsak nem dobják be eléd a lehetőséget mindenképp érdemes egyetemre menni, mert az fogja megnyitni a kaput az első tapasztalatszerzési lehetőség felé(vagy szpsz évekig saját cuccokkal mire lesz lehetőséged bekerülni valahova - ha lesz). Rengetegen ott is hagyják az egyetemet mert másfél-két év után el tudnak helyezkedni. Emiatt fontosnak, és jó lehetőségnek látom az egyetemet, de a tapasztalat, ha van, szinte mindenhol kiváltja, míg mondjuk fordítva nem feltétlenül van így.

És az a helyzet, hogy az ELTE/BME itthon nagy csodának számít, de külföldön, hacsak nem egy MIT vagy hasonló, senkit nem fog érdekelni a suli neve, ugyanaz a computer science bsc mint bármelyik másik.

2023. okt. 8. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
64%
Ha játékfejlesztés iránya akkor csakis a porginfo és igen…ez az egyik legkeresettebb szakma ma Magyaroszágon és a jövő szakmája is egyben.
2023. okt. 8. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Ha matekosabb és absztraktabb terület érdekel, mint a játékfejlesztés, akkor proginfóra menj. Ha nem tudod mit szeretnél csinálni, de mindenképp IT, akkor pedig mérnökinfót ajánlanám. De itthon nincs olyan nagyon hatalmas különbség a kettő között, szóval ha ""rosszul"" döntesz sem lesz akkora gond.


IT-ban nem annyira számít, hogy milyen egyetemen tanulsz, pláne ha Magyar viszonylatban nézzük (hiszen nyílván egy MIT más tészta). A legnagyobb különbség a hallgatókban lesz inkább és nem az oktatásban. Pl egy BME-n szinte mindenki vérbeli infós lesz, határozott terveik lesznek a jövőre nézve és erős alap tudással fognak rendelkezni, mert a magas ponthatár megszűri a jelentkezőket. Magyarán jobb lesz networkölni és otthoni projektekhez társakat találni.


Persze az is különbség, hogy BME-n megkínoznak, így ott egy kettes magasabb tudást jelent, de ha becsületesen tanulsz egy kis vidéki egyetemen és négyesekkel meg ötösökkel végzed el, akkor elhanyagolható különbség lesz már csak tudásban.

2023. okt. 8. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!