Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mit nézzek át SQL-ben és C#-ban?

Mit nézzek át SQL-ben és C#-ban?

Figyelt kérdés

Szeretnék hasonló területen elhelyezkedni, különböző programnyelvekben már van tapasztalatom, de C# .NETet nemrég kezdtem el tanulni. Szeretnék releváns tudást szerezni, de nem szeretném, ha valamit kihagynék és úgy jelentkeznék munkára, hogy nem is hallottam róla és csak pislogok. Ezelőtt nem nagyon tanultam OOP-t.

Amik eddig megvannak: namespace, interfacek, classok, példányosítás, getter, setter, override, konstruktor, metódus, this.

Nyilván tudom, hogy ezeket nem elég megtanulni, sok projekt kell, de szeretném tudni, még miket érdemes megtanulni egy sima junior .NET-es munkához?


Másik amit kérnek sok hirdetésben az az SQL, még nem kezdtem el, holnap szeretném. Milyen alkalmazást használjak kezdetnek? MySQL-t látom elég sok helyen, illetve, mik azok amiket mindenképp tanuljak meg benne?


Troll és kötözködő válaszokat nem kérek, csak olyanokat, amik alapján kiindulhatok.



2023. okt. 9. 22:39
 1/8 anonim ***** válasza:
60%

"C# .NETet nemrég kezdtem el tanulni"


"Ezelőtt nem nagyon tanultam OOP-t."


Azért annyira nem kapkodnám el a helyedben a jelentkezést, mert az idő mire kialakul az emberben az objektum orientált szemlélet és megfelelő minőségű kódot fogsz tudni írni egyrészt az OOP paradigma másrészt a SOLID elvek alapján. Ennek az elsajátítása nem 1-2 nap.


Egyébként ezeket a koncepciókat nézd át (bár ez ASP.NET-re vonatkozik a felsoroltak közül szinte mindre szükség van pl: dependency injection, microservice, mock repo stb...): [link]


Ezen kívül pedig ha tisztában vagy az alapvető C# nyelvi elemekkel / alapvető működést biztosító eszköztárral pl: delegate, anoním function, lambda kifejezések, linq, xlinq, reflection, ORM, CLR, GC, BLR, Entity Framework, Moq, Dependency Injection, Process, IPC, Task/Thread, szálszinkronizáció, multithreading, event brokers, bindings, egységbezárások, szerializációs közművek stb... akkor fektess hangsúlyt a különböző design patternek megértésére (pl: Singleton, Observer, Chain of Responsibility, Factory stb...) és azok helyes alkalmazására pl:

Ha egy validálást kell végezned a kódban akkor nem beömlesztesz mindent a kódba, hanem szépen kiszervezel egy validátor absztrakt ősosztályt, amiből származtatsz további osztályokat amik megvalósítanak bizonyos interfészeket, és ezeket úgy zárod egy egységbe, hogy a főprogramból egy controller objektummal a megfelelő alosztályt fogod példányosítani on-the-fly, amire épp szükség van. Plusz figyelsz arra is, hogy az adattagoknak milyen a láthatósági szintjük pl: ne férjen mindenhez mindenki hozzá, csak a szükséges láthatóság legyen mindenhol.


Szóval ha már eljutsz arra a szintre, hogy megfelelően tudod használni a C# nyelvi elemeit és elsajátítottad az OOP szemléletet, azután jelentkezz állásokra, mert a legtöbb junior interjún pont azt nézik, hogy mennyire tudsz "szépen" megoldani egy problémát az OOP szemléletet használva, nem pedig azt, hogy tudsz-e működő spagettikódot írni.

2023. okt. 10. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, mindenre szánok időt az alábbiak közül :))
2023. okt. 10. 08:34
 3/8 A kérdező kommentje:
Vagy félreértelmezem, ezek közül az összesre szükségem lesz? Vagy munkától függő hogy mondjuk csak az egyik részére kíváncsiak-e, illetve ez mind kell egy junior szintű álláshoz?
2023. okt. 10. 08:37
 4/8 anonim ***** válasza:
71%

Nagyjából az alapkoncepcióval kell tisztában lenni, hogy a roadmap.sh-n felsorolt dolgok közül mi mire jó, de természetesen elképzelhető, hogy pl nem pont Cassandrát fognak az adott cégnél NoSQL adatbázisként használni, viszont azzal illik tisztában lenni, hogy mi a különbség egy klasszikus relációs adatbázis és NoSQL megoldások között (valamint nyilván nem csak elméletben hanem előny ha gyakorlatban is használtál SQL / NoSQL adatbáziskezelőt).


Szóval kiindulópontnak tökéletes, nyilván nem kell az összesből profinak lenni, de azért ismerni erősen javaslott. A legjobb ha csinálsz egy olyan hobbiprojektet, amivel minél több területet lefedsz a felsoroltak közül pl: Cloudba deployolsz egy általad fejlesztett alkalmazást, amit természetesen verziózol (gittel), használsz adatbázist hozzá, dockerbe csomagolod, unit teszteled stb.... így egyrészt minél szélesebb körben szerzel tapasztalatot, aminek nagyrésze úgyis elvárás lesz a későbbiekben, másrészt tudsz mutatni referenciamunkát ami vonzóbbá tehet a recruiterek / leendő munkáltató számára.


Egy juniortól a szakmai tudásának a felmérésén (programozási feladatok) túl általában mindig megkérdezik, hogy milyen projekteket csinált (akár egyetemen, akár hobbi szintem) és az aki nem tud felmutatni semmit az hátrányból indul olyannal szemben aki rendelkezik masszív, széleskörű technológiai ismeretet igénylő projekttel, mert innen is fel lehet mérni, hogy valaki melyik területeken szerzett "tapasztalatot".

2023. okt. 10. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Rendben köszönöm a segítséget!

Közben elkezdtem a MySQL-el az SQLezést, tanulásnak nagyok sokan ezt ajánlják. Viszonylag egyszerű.

Azt hiszem beletart egy időbe, amíg ezeket mind megtanulom, úgyhogy addig is keresek valamit részmunkaidőben :DD

2023. okt. 10. 23:37
 6/8 anonim ***** válasza:
81%

Keress rá, hogy "intermediate C#" és amit ott említ, az kb a junior szint nagy átlagban, mert persze ez cégenként különbözni fog.


SQL-ben az intermediate már egy combosabb szint, a legtöbb esetben ott csak ismerd az alapokat (de azokat magabiztosan) és nem lesz problémád.


OOP (amúgy is, de) C# esetében kézségként kell menjen úgy, hogy gondolkodnod se szabad rajta majd. Persze erre remek választás a C# nyelv, hogy ezt megtanuld, de arra szeretnék célozni, hogy ne magára a nyelvre koncentrálj ameddig nem megy az OOP megabiztosan, mert ez nyelv független történet.


Akkor a clean code principlesnek nézz utána és azok is menjenek. Nem fogod tudni annyira begyakorolni otthon minden részét, de nagyon nagy plusz ha ezek mennek és jobb minél hamarabb megismerkedni velük.


Utoljára pedig az alap algoritmusokat, adat struktúrákat és design patternöket említeném. Lehet ismered ezeket, de ha nem vagy esetleg elfelejtetted őket, akkor ezeket is gyakorold be.

2023. okt. 13. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen utolsónak is!

Bár meglepődtem, azt hittem SQL könnyebb mint az OOP.

Eddig megtanultam létrehozni adatbázist, táblákat, columnokat kezelni, adatokat bekéri, törölni, változtatni, lekérdezni, meg összekapcsolni táblákat. Még nem megy rutinszerűen, de a logikáját értem. Ez már lefedi az alapok nagyrészét, vagy nem is az SQL a lényeg hanem hogy valahogyan összekapcsoljam C#al?

2023. okt. 13. 11:13
 8/8 A kérdező kommentje:
Most találkoztam még az eseménykezelőkkel, ezek is elvárás szintűek? Vagy ez még az alapokhoz tartozik?
2023. okt. 16. 11:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!