Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Pascal-ban miként lehet olyan...

Pascal-ban miként lehet olyan programot írni, amely nagyobb számrendszerekbe is képes váltani? Gondolok itt akár háromjegyű számrendszerbe történő váltásra is.

Figyelt kérdés

Olyan módon lenne jó, hogy az oda-vissza váltás is működjön.

Ebben a kérdésben:

http://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__programozas_..

SimkoL válaszában ismertetett nagyszerű programot lehet bővíteni, akkor 70-es számrendszerbe tud váltani (ASCII 126 fölé nem hiszem hogy szerencsés menni, azért csak ennyivel tud számolni, ha bővítem), de már a visszaalakítást ekkor sem tudom megoldani...

Milyen megközelítést kell alkalmazni és hogyan kell nekiállni, hogy háromjegyű számrendszerekbe váltson oda-vissza?



2015. okt. 7. 09:54
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
0%
Ha egyszer megírod a programot, nem fog számítani hogy hanyas számrendszer
2015. okt. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:

Elsőnek gondold át, hogyan működnek a számrendszerek, hogyan váltasz egyikből a másikba, és onnan már egyszerű.


Tipp: A tízes számrendszer voltaképpen csak annyi, hogy:


x*10^0 + y*10^1 + z*10^2...


Ugyanez igaz bármelyik számrendszerre, csak ott nem tízes alapú hatványt használsz, hanem a kívánt számrendszer hatványát.

2015. okt. 7. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 tabaki ***** válasza:

Nem értek hozzá, de gondolom, a fő problémát az egy bájton tárolt számjegyek jelentik. A több bájtos (pl. UTF) táblák elvileg alkalmasak lehetnek egy erre a célra készített karakterkészlettel, de szerintem ennél szerencsésebb, ha egy a létező szabványoktól független, saját grafikus jelkészletet rendelsz a számjegyekhez, és nem a billentyűzetről, hanem a képernyőről választva oldod meg a bevitelt (máskülönben elég nehézkes elképzelni, hogy milyen rafinált billentyűkombinációval lehet bevinni mondjuk egy 524-es számrendszer) egy bizonyos számjegyét.


Kisebb, de nem lényegtelen probléma, hogy az angol ábécé betűinek elfogyása után létezik-e logikus folytatás a számjegyek jelölésére. Úgy rémlik, a Z-nél nagyobb számjegyek esetén meg szoktak elégedni azzal, hogy számjegy tízes számrendszer béli értékét írják oda zárójelben, ha szükséges, de nem tudom, hogy ez a világtörténelem során hányszor mutatkozott szükségesnek... Ha te nem elégszel meg az efféle parasztos megoldással, szerintem itt már a kisegerek, pöttyös gombák és egyéb nem-egyezményes jelek szférája következik -- újabb érv a táblázatból választás mellett.


Azt hiszem, a visszaalakítás kérdése más probléma, először arra kéne rájönnöd, hogy kevésbé extrém esetben miért nem tudod megoldani.

2015. okt. 7. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, kivéve #1 válaszát, aki időnként előkerül a kérdéseknél, csak hát sajnos mivel nem tudja értelmezni, amit olvas, ezért egyetlen értelmes válasz megírását sem lehet tőle várni.


Emiatt a jelrendszeres megoldás miatt tettem fel a kérdést.

A visszaalakítás nem mindig egyszerű, de rájönnék, az átalakítás egyszerűbb. :-)

2015. okt. 7. 12:00
 5/38 anonim ***** válasza:

Én is az utf kódos megoldásra gondoltam, de a jelrendszeres sem rossz.


Emlékezz kérdező, értelmes kérdésre értelmes válasz. ;)

2015. okt. 7. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 A kérdező kommentje:

Szerintem elég értelmesen kérdeztem és kifejtettem a problémát, valamint hogy ötleteket várok (nem azt, hogy írják meg helyettem).

#1 hozzászólásban elintézted két szóval az egészet, ahogy szoktad a kérdéseknél, semmitmondóan. :-)

Bár lehet, hogy több 63% körüli felhasználó is van, nem tudom:)

2015. okt. 7. 12:36
 7/38 anonim ***** válasza:

62% :) pascal hány színt vagy képes megjeleníteni? Nekem ha js-ben kéne megoldanom, akkor színátmeneteket használnék a megjelenítéshez, ha jól számolom úgy html-ben a számrenddzer alapja maximum 1048576 lehet.


Speciel a kérdés tényleg értelmesen van feltéve, most csak a 16-nál nagyobb alapú számrendszerek hasznosságát nem látom, bár elképzelhető hogy van, de igazán írhatnál rá egy példát.

2015. okt. 7. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
Azt viszont fenntartom, hogy 10 felett nincs jelentősége hogy hány jegyű a számrendszer alapja. :)
2015. okt. 7. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
Bocs hülyeséget írtam, még meg kell szorzni 16-al. :)
2015. okt. 7. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
Na elmegyek aludi mert éjszakás voltam. Legyen meg a megoldás mire visszajövök, mert ha nem akkot megcsinálom én, és meg kell hívnod egy páleszre.
2015. okt. 7. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!