Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Emelt informatika érettségin...

|Orfeusz| kérdése:

Emelt informatika érettségin a programozás feladat általában mennyi időtöket veszi igénybe?

Figyelt kérdés
Én 1 órát szoktam pepecselni vele, és van egy olyan érzésem, hogy ez túl nagy része a 4 órás keretnek.
2016. febr. 13. 17:43
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem mint évtizedek óta a szakmában lévő programozónak legfeljebb 15 perc mindennel együtt. Pythonnal átlagosan 40-50 sorból megírható az érettségi programozási része, ezért a 15 perc nagy részt inkább a feladat értelmezésével, teszteléssel és a körítéssel megy el. Más nyelvekkel valamivel több lenne, de az 1 óra szerintem egyáltalán nem sok egy kezdőnek, inkább olyan átlagos. Ha gyorsan haladsz a többi feladattal, lehet hogy marad vagy 1,5-2 órád a programozásra. Azt is érdemes tudni hogy ha sokat gyakorlod és már készségszinten megy a programozás, akkor ez az idő nagyban le fog rövidülni.
2016. febr. 13. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
50%
Nem szeretem az érettségiket, mivel mindig megírják azt is hogyan oldjam meg, amikor semmi értelme nincs úgy.
2016. febr. 13. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
#2 Ó, mert a későbbiekben senki sem fog megszorításokat alkalmazni... :D
2016. febr. 13. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Hát olyat nem is, hogy ne tároljam a memóriában az adatot, mert nem tudni előre mennyi adat lehet a fájlban, de azt igen, hogy kevesebb méretben mint 1 MB.
2016. febr. 14. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nem, valószínűleg senki nem fog ilyen megszorításokat alkalmazni veled szemben a való életben. Mert feltételezik, hogy ilyen alap dolgot magadtól is tudsz. Ha meg nem akkor majd vakarjátok a fejeteket a rendszergazdával együtt, hogy akkor most miért crashel a process (jobb esetben) vagy miért is nyírta ki az oom killer pl. az adatbázist (rosszabb esetben).
2016. febr. 14. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Gyakran előfordul hogy a feldolgozandó állomány túl nagy méretű, ezért pl. soronként kell feldolgozni vagy valamilyen puffert használni az egész egyszerre történő beolvasása helyett. Én soha nem tartok jó ötletnek egy ismeretlen méretű fájlt egy az egyben a memóriába olvasni ami lehet akár több GiB méretű is. És követelmények márpedig mindenhol vannak, amiket be kell tartani.


Az érettségin érthető ahogy korlátozzák az állomány méretét de lehetett volna ennél sokkal nagyobb is. Sőt! Az ilyen statisztika készítés, adatelemzés általában a Big Data és az adatbányászat szakterületére szokott esni ahol nem ritkák a terrabájt vagy annál sokkal nagyobb méretű állományok.


Ugyanakkor észrevettem az utóbbi években az érettségin próbálják visszaszorítani a magas szintű nyelveket hogy algoritmust kelljen írni és ne lehessen egy beépített függvényt meghívásával lerendezni a dolgot ami valószínűleg C#-ban és Pythonban létezik de C-ben és Pascalban nem.


Képzeld el ha csak ennyi lenne a feladat (ennyi volt régen, de komolyan...):

Dobások száma: len(data)

Fej relatív gyakorisága (%): data.count('F') / len(data) * 100

Pontosan 2 F egymás mellett: data.startswith('FFI') + data.endswith('IFF') + data.count('IFFI')

Leghosszabb F sorozat: longest = max(data.split('I'), key=len)

- Hossza: len(longest)

- Helye: data.find(longest) + 1


És így kb ennyi lenne az 2015 októberi érettségi Pythonban ha eltekintünk a fájlbeolvasástól és az első 2 bevezető feladattól ami szintén 1-1 sor. Az utolsó feladat sem sokkal több. De amire az érettségiztetők kíváncsiak az nem az hogy tudod e használni ezeket a függvényeket, hanem hogy meg tudod e írni őket te is? (ami szintén nem olyan sok de sokkal inkább "fair" egy C-vel vagy Pascallal szemben)

2016. febr. 14. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ha nem arra kíváncsiak hogyan tudod hívogatni a függvényeket akkor külön időkeret kéne a programozás részre, és aszerint pontozni, hogy az a megvalósítás miként állná meg a helyét egy valós programban. De ez megint hülyeség lenne, mivel a feladat választja a nyelvet, így nyelvcsoportonként külön feladat kellene. Tehát jelenleg minél gyorsabban össze kell hányni úgy, hogy a jó eredményt írja ki, tökmindegy milyen összegányolt is a kód és lassú a futási ideje.
2016. febr. 14. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Hogy egy picit a kérdéssel is foglalkozzunk (mert ezt még csak egy ember tette meg: a [link] címen a vizsgaleírásban megtalálod az ajánlott időkeretet. Most nem tudom megnyitni, mert úgy fagy a gépem, hogy írni is alig bírok, de biztos megvan egy óra. Gondold csak végig: ha összesen 120 pontot lehet elérni, és ebből 45 a programozás, akkor mennyi idő jár neki? Egyszerű szöveges feladat. :-) Az elsőnek nagyon igaza van, hogy a többiből érdemes úgy felkészülni, hogy időt tudjál nyerni. A dokumentumkészítésen nem nagyon fogsz, gondoskodnak egy csomó pepecselős részfeladatról. Táblázatkezelésből és adatbázis-kezelésből viszont fel lehet úgy készülni, hogy hamar átszaladhassál rajta.


#2, ha nem szereted az érettségiket, nem kell folyton odajárnod, ilyen egyszerű. A legtöbben nem is teszik.


#6 komoly ember, érdemes figyelni rá, mert látszik, hogy ért hozzá, és tudja, mi a szándék az érettségin, ás látja a feladatok helyét a rendszerben. #7 a szokásos hibába esik, amibe nagyon sokan mások is, hogy saját követelményrendszert támaszt az érettségivel szemben, és összekeveri egy egyetemi programozásvizsgával. Ha elolvasod az alaptantervet, kerettantervet, vagy akár csak az érettségi vizsgakövetelményt, akkor rögtön látni fogod, hogy nem követelmény a program futási sebessége. Mellesleg ekkora adathalmazon nincs is semmi jelentősége. Azért nem, mert a tantárgynak nem ez a pedagógiai célja. Nem véletlenül viseli a témakör az "algoritmizálás, adatmodellezés" címet. Tehát nem az a címe, hogy "hatékony kódolás", és ezért nem is azt kérik számon. A külön időkeret meg megvan rá, az előbb írtam. Ne ess abba a hibába, hogy a középiskolától programozóképzést vársz. Ez az egyetemek feladata.

2016. febr. 15. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. febr. 20. 19:02
 10/10 A kérdező kommentje:
Így az utókornak üzenem, hogy elég az idő. Három óra altt végeztem az egész feladatsorral, 97% lett.
2016. jún. 3. 20:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!