Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Excelben hogyan tudnám ezt a...

Excelben hogyan tudnám ezt a meteorológiai adatos feladatot a legkönnyebben megoldani?

Figyelt kérdés

Adott egy év összes órájára (8720 db) meteorológiai adat pl. szélerősség, hőmérséklet stb.


Szeretnék csinálni egy diagramot, ami mutatja adott évben a hőmérséklet változását és a szélerősség változását egyszerre.


Tehát X tengely idő, X tengely bal oldalt a hőmérsékletet mutatja, jobb oldali X tengely pedig a szélerősséget.


Mivel túl sok az adat, így nagyon sűrű lenne a diagram és semmi nem látszódna. Arra gondoltam venném minden hétre az átlag szélerősséget és az átlag hőmérsékletet (ez már csak 52 db) és ezt egymás függvényében ábrázolnám valamilyen diagramon (pl. pont - görbített vonalas diagramal)


A kérdésem, hogy hogyan tudnám azt megcsinálni függvénnyel, hogy minden hétre átlagot nézzen?


Másik kérdés, hogyan csináljam meg a két X tengelyt, illetve milyen diagramot ajánlotok ti a két meteorológiai adat ábrázolására?



2016. nov. 8. 22:08
 1/3 A kérdező kommentje:
Bocsi, elírtam: X tengelyre dátum. Y tengely jobb és bal oldalon a hőmérséklet és szélerősség lenne.
2016. nov. 8. 22:11
 2/3 A kérdező kommentje:
És 8762 "db" óra. Bocs, gyorsan írtam ki, nem figyeltem. De a lényegen nem változtat.
2016. nov. 8. 22:14
 3/3 coopper ***** válasza:

Szia.


Felveszel két plusz sort/vagy oszlopot amiben az átlagok lesznek, aztán ezekbe a plusz sorokban/oszlopokban beírod a képletet az átlagnak, sajnos ezt szerintem egyszerűen nem lehet megoldani, csak nagy odafigyeléssel, hogy a hétnek hol kezdődik az eleje és hol a vége.



Tehát elsőnek meghatározod az első tört hét értékét.


(Tegyük fel, hogy oszlopokban vannak az adatok.)


Akkor az első hét átlaga az =ÁTLAG (B2:B73) lesz mivel 3 nap az 72 óra. A következő hét átlaga az =ÁTLAG (B74:B242), innentől kezdve mindig 168-cal növeled a kezdő és végcellák számmai.


Esetlegesen ha az időpontok dátumszerűen vannak megadva, akkor használható az ÁTLAGHA függvény is mint olyan, itt csak annyi a teendő, hogy az időpontokra írsz egy olyan képletet ami a hét számát adja vissza ez lehet pl. a =HÉT.SZÁMA függvény (Esetlegesen ez is egy plusz oszlopban számolva) és ezt teszed a feltételbe akkor átlagolja azokat az adatokat amikben a hét száma 1, majd 2, majd 3, stb.) Valahogy igy : =ÁTLAGHA(G:G;"=1";B:B)


Ahol a G oszlopban a HÉT.SZÁMA függvény értéke, a B oszlopban pediglen a hőmérséklet adatok.


Aztán ezt a képletet lehúzod 52 hétre (vagy 53-ra) és a "=1" mindenütt javítod először "=2"-re, majd 3-ra, stb. egészen 53-ig.


Sok sikert.

Üdv.

2016. nov. 9. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!