Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » PDF helyett. Mivel bővítsem?

PDF helyett. Mivel bővítsem?

Figyelt kérdés

Eredetileg egy .pdf editort szerettem volna készíteni, azaz készítettem is, de a munka során megismertem a .pdf formátum szerkezetét, annak milyenségét és úgy találtam, jobb lenne egy olyan saját formátum kifejlesztése, amely a céljaimnak jobban megfelel.


Eredendően dokumentumok tárolása volna a cél. Főképpen szöveges anyagok és képek kerülnének bele. Ami megkülönböztetné a .pdf formátumtól, az leginkább az egyszerűsége volna (csak a legszülkségesebb dolgok kerülnének bele) és a helytakarékossága, a .pdf ugyanis nem túlságosan takarékos, akadt már olyan file, ami 18 MB-ot foglalt de mindössze négy oldalból állt.


Nekem előfeltétel, hogy minél kisebb helyen minél több adatot tudjak tárolni. Ez lényegi eleme lesz a formátumnak.


A segítségre ott lenne szükségem, hogy mások elmondanák a véleményüket, mit tartanának szükségesnek, elvárhatónak a formátumtól, azon túl, amit tervezek bele. Ezek a következők:


- szöveg, korlátlan mennyiségben, de csak 2-3 féle betűtipussal, választható színben.

- Képek, de csak 1, 4 illetve 8 bites színmélységgel, kompresszálva.

- animált képek, az anim GIF-ekhez hasdonlatosan, opcionálisan lejátszható ill. megállítható.

- alapvető rajz lehetőségek, mint vonal, doboz rajzolása klf. vastagsággal, színnel.

- a dokumentumok opcionálisan tördelhetők lennének oldalakra de alapban nem volna tördelés, scrollozással lehetne folyamatosan haladni a dokumentumban.

- lehetne definiálni oldalméretet, margókat, fej- illetve láblécet.

- táblázatok megjelenítését is támogatná a formátum.

- Kommentet lehet elhelyezni a file-okban, max. 2 x 512 byte hosszon. Az egyik volna a user-é a másik az állomány megalkotójáé (ez utóbbi persze lock-olt) és ezt a kommentet kigyűjtené a dokumentum-olvasó szoftver (keresési, egyéb lehetőség céljából).


Valamint, hogy lehetne scriptelhetően létrehozni dokumentumokat, tehát egy rövidke script segitségével akár 10000 szöveg- és kép-állományt is fel lehetne dolgozni, ugyanolyan stílusban.


Szóval, a kérdésem az, hogy fentebb soroltakon kívül ti mit tennétek még bele, mit tartanátok fontosnak egy ilyen formátum esetén? Építő jellegű válaszokat, véleményeket előre is köszönöm.



2017. ápr. 7. 08:58
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Saját formátum fejlesztése (ha csak nem tanulás és gyakorlás a cél) borzasztó rossz ötlet.
2017. ápr. 7. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

LOL.

Ezt jó, hogy nem akkor mondtad, amikor még egyetlen formátum sem volt kifejlesztve. :)


Azért köszönöm, hogy reagáltál.

2017. ápr. 7. 09:23
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, Te is sejted, hogy ez mekkora meló lenne, ezért kérsz már a feladat definiálásához is segítséget. :P


Csinálhatnád pl., hogy egy XML script lenne a dokumentum, tagekben lehetne az összes formázás, komment, HTML definíció szerint mennének a táblázatok, különálló fájlokban tárolhatnád a beágyazott cuccokat, aztán helytakarékosság okán bezippelhetnéd az egészet, és a zip fájl lenne maga a dokumentum. De mivel nem akarod, hogy a júzerek belebabráljanak a zip fájlba, ezért adhatnál neki új kiterjesztést. Mivel ez egy dokumentum lenne xml formában, ezért lehetne mondjuk .docx a kiterjesztés. ;)


(TL;DR: a kereket akarod újra feltalálni, kérdező. Nincs azzal semmi baj, csak istentelen mennyiségű munka van vele, amit más már elvégzett.)

2017. ápr. 7. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:

"LOL.

Ezt jó, hogy nem akkor mondtad, amikor még egyetlen formátum sem volt kifejlesztve. :)"


De már van kifejlesztve. Nagyon sok. Kitalált, optimalizált, hatékony, nagyon alaposan kitesztelt. Olyan, amit profik fejlesztettek, matematikusok, informatikusok, nem olyanok, akik a gyakorin kérdezik meg, hogy mit kéne beletenni.


Mint írtam, gyakorlásnak nagyon jó.

De arra, hogy legyen egy nehézkes, lassú, semmi extrát nem nyújtó fájlformátumod, amit csak egyedül Te használsz, annak bizony nem sok értelme van.

2017. ápr. 7. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

#3:


Na ez az! Ez a jó hozzáállás. Kaptál is egy nagy zöld pacsit.


Szóval, a dolog úgy áll, hogy én ezzel már 50 %-os készültségi fokon vagyok. Mind az editor, mind a dokumentum-olvasó tekintetében.

Köszönhetően persze annak, hogy, mint említettem is, már összedolgoztam egy feature szegény pdf editort és abból átemeltem sok-sok forrást.


Egyébként valóban, HTML-szerű tag-ek formázzák a doksit, a kompresszió mondjuk egyedi, mivel a zip (LZ,LZW) hatásfoka ide elég gagyi. Így az 1, 4 bites képek tömörítéséhez RLE, a 8 bitesekhez meg valami más lesz, a text meg Burrow-Wheeler transzformáción esik keresztül, de, bár szükségesnek tartom a kis helyfoglalást, nem szándékom végletekig kihegyezett tömörítéssel vergődni.


A kereket sem akarnám újra feltalálni, csak a PDF editor fejlesztése során ráébredtem, hogy nekem a PDF túlságosan bonyolult erre a célra, ugyanakkor olyan lényegi korlátai vannak, amik kétségessé teszik az alkalmasságát, legalábbis azon a területen, amin én szerettem volna használni.


Hát, ezért az egész, csak mivel közkinccsé tenném a formátumot és az editort, valamint az olvasót is, gondoltam, megkérdezem, ki mit hiányol belőle és ha az méltányolható, akkor implementálnám bele, hogy minél többek használják.

2017. ápr. 7. 10:09
 6/19 A kérdező kommentje:

#4: Nézd, a .pdf formátum alapvetően nyomdai termékek számára készült, hogy az egyik helyen kiszerkesztett oldalakat egy másik, esetleg teljesen más tipusú számítógépen is meg lehessen tekinteni, netán beleszerkeszteni abba és követelmény volt, hogy minden pontosan úgy nézzen ki bármely gépen is tekintsük meg a dokumentumot.

Ennek a formátum eleget is tesz, azonban az én igényeim ettől bizonyos mértékig eltérnek, mivel itt nyomtatásra ezek a dokumentumok - alapvetően - soha nem kerülnek, a tartalomfogyasztás a szempont. Ezen túl, a dokumentumok könnyű létrehozhatósága és a kis helyfoglalás.


Ezen kívánalmaknak a .pdf bizony már csak hellyel-közzel felel meg.


Itt nincs igény nagy méretű, kiváló felbontású true color képekre, elégséges a kisebb is, a fogyasztó számára nem jelent ez semmiféle hátrányt, viszont a kis méret előny a tárolásnál, vagy a file átvitelnél.


Szóval, akadt néhány szempont, ami okán arra jutottam, hogy nem vergődök a .pdf editorommal, inkább csinálok egy saját formátumot, ahol nem kell kompromisszumot kötnöm, ahol 100 %-ban érvényesül az amit szeretnék.

2017. ápr. 7. 11:30
 7/19 anonim ***** válasza:
Amit szeretnél, már létezik. HTML-nek hívják. Mindent tud, amiket leírtál. canvas-szal meg még többet is.
2017. ápr. 7. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Nem tudom hogy nem sikerült odáig eljutni, hogy nem csak a pdf formátum létezik, mint szabvány.

Szerintem egyébként Te a HTML-t találtad fel újra.

A kérdés csak az, hogy minek.

2017. ápr. 7. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

#7,#8:


A HTML több file-ból áll ha képet, animációt is tartalmaz és nincs tömörítve sem. Bárki hozzáférhet és átszerkesztheti. A szerkesztése pedig az én editoromhoz képest jóval körülményesebb is.

2017. ápr. 7. 13:25
 10/19 anonim ***** válasza:
Hát ez eddig lóf#sz.
2017. ápr. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!