Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan írhatok ilyen használha...

Hogyan írhatok ilyen használható programot?

Figyelt kérdés

Egy egyszerü programot akarok írni, amit valóban lehet használni.


A program olyasmi mint egy napló, amit akár egy cégnél is lehet használni, pl. egy szállítással foglalkozó cégnél. A program indulna a géppel együtt és jelzi, hogy pl rég nem volt olajozva x gépjármű valamint a b szállításra még mindig nincs sofőr.

Ezen kívül persz tudod követni az eseményeket láthatóan, beírni, hozzáadni járműveket, sofőröket, amiket természetesen el is ment.


A fő kérdéseim:

- Milyen nyelvben érdemes ezt írni? (Nagyon gyórsan megtanulom az alapokat, az összesbe kb ugyan az a logika... Infóból jó vagyok, programoztam már, csak 16 éves vagyok és már sok nyelvet próbáltam, egy újjabbat is gyorsan megtanulnék).

- Hogyan tudom megcsinálni, hogy valóban használható legyen (a lényege a programnak, hogy egy külön ablakon fusson az egész és lehessen menteni az adatokat(pl javascriptbe elég szépen meg lehet csinálni, de ott se tudom hogy hogyan lehetne, hogy mentse a dolgokat.)).

- Hogyan tudna weboldalakkal interraktálni? Pl ahogy én megtudom keresni a neten, hogy x dátumon van-e valamilyen ünnep, ezt hogyan csináljam meg, hogy a program nézze meg az adatokat és csak azt írja ki amit akarok.


Tehát programoztam már, tanulom is de hiába irok egy iléyen programot pascalba(már ha lehet) mert magamat röhögném ki.


Nagy örömmel fogadnám a hozzáértők türelmes válaszát, nagyon sokat segítenétek.


U.I.: Valaki megbízott egy ilyen programmal, aki abszolút nem ért az ilyenekhez de sokat köszönhetek neki, és bízik bennem, hogy meg tudom csinálni és amúgy is egy mérföldkő lenne ez számomra.



2018. júl. 3. 20:26
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
76%
Az adatok mentéséhez és betöltéséhez mindenképpen adatbázisokat érdemes használnod. Nem tudom mit értesz azalatt hogy programoztál már, de ha fogékony vagy az ilyesmire, akkor nem annyira bonyolult egyszerűbb szinten elsajátítani az egyes nyelvek adatbázisokkal való kommunikációját. Én eddig C#-ban csináltam ilyet, ott kifejezetten nem bonyolult, ha pl Visual Studio-ban csinálod, akkor még részben fogja is a kezed a program, és elég jó tutorialok vannak hozzá a neten. De majd valaki aki több nyelvben is járatos megmondja, hogy miben érdemes, én ezt javasolnám első körben, a C# alapszinten nem egy nehéz nyelv szerintem.
2018. júl. 3. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
0%

"U.I.: Valaki megbízott egy ilyen programmal, aki abszolút nem ért az ilyenekhez de sokat köszönhetek neki, és bízik bennem, hogy meg tudom csinálni és amúgy is egy mérföldkő lenne ez számomra."

Nem tudod megcsinálni, eszedbe ne jusson ilyesmit elvállalni.

2018. júl. 3. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
36%
Ez olyan, mint amikor ANGOLOS/OLASZOS szakfordítóként megkért egy olyan ismerősöm, akinek halványlila dunsztja sincs arról, mi az a tárgyalási szint, tolmácsolási/szakfordítási szint, hogy NÉMETÜL (amit társalgási szinten beszélek) LETOLMÁCSOLNÉK-e egy büntetőjogi tárgyalássorozatot, meg LEFORDÍTANÉK-e egy ilyen egy büntetőjogi tárgyalássorozat során keletkezett jegyzőkönyvet németről magyarra. Nyilván nem vállaltam el.
2018. júl. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
0%
Ha barmelyik kerdes felmerult benned, akkor nem tudsz programozni.
2018. júl. 3. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

Nos, kezdjük az elején!

Egy program nem attól lesz jó vagy rossz, hogy milyen nyelven írják. Lehet a legtrendibb nyelven is pocsék programot írni, meg a leglenézettebb nyelven is lehet kiváló alkalmazást fejleszteni. Jómagam ugyan főállásban nem programozó vagyok, de hobbistaként rengeteget programozok, és a munkahelyemen is megbíznak kisebb-nagyobb programozási feladatokkal. Hogy milyen nyelvet szoktam választani? Első körben azt, ami a célnak a legjobban megfelel. Mondjuk ha egy dinamikus weboldal háttérrendszerét kell elkészíteni, akkor nyilvánvaló, hogy a PHP-hez vagy Perlhez nyúlok. De pl. amikor Arduinora kell írnom valamilyen szabályozási rendszert, akkor adja magát, hogy C++-t használjak. Ha pedig több nyelv/fejlesztőeszköz is megfelel a célra, akkor azt választom, amelyikben nekem könnyebb. Én egyébként a Lazarust és a Visual Basic .NET-et preferálom, de ez egyéni ízlés kérdése.


A másik dolog: a programozást ne keverd a nyelvvel! A nyelv egy eszköz. Most egy béna példa: ha asztalos vagy, és egy széket kell csinálnod, a rengeteg fajta fűrés, csiszoló, véső, kalapács, meg miegymás közül te választod ki, hogy melyik eszközöket használod. De attól, hogy jó eszközhöz nyúltál, ennyitől még nem lesz jó az a szék. Ahhoz meg kell munkálnod az alapanyagot, és össze kell állítani úgy, hogy abból egy használható ülőalkalmatosság váljon.

A programozással is így van. Ha te nem tudsz egy algoritmust összerakni, ha nem látod át, hogy mit kell a programnak csinálni ahhoz, hogy abból olyasvalami legyen, amit a megrendelő kért, akkor tökmindegy, hogy Free Pascalt, Javat, C# Buildert, vagy Unityt használsz, ugyanúgy értékelhetetlen lesz, amit csinálsz. Szóval szép dolog, ha egy programozó több nyelvet és technikát ismer, és sokszor nagyon hasznos tud lenni (én például kifejezetten szeretek új nyelveket megtanulni), de többre mész, ha inkább PROGRAMOZNI, algoritmizálni tanulsz meg.


Ne vedd sértésnek, de szemmel láthatóan semmiféle elképzelésed nincs, hogy hogy kéne ennek a feladatnak nekiállni. Csak állsz a feladat előtt, és hol ide kapsz, hol oda kapsz, nem áll össze a fejedben, hogy ebből hogyan lehetne egy működő programot létrehozni?

Ami természetesen nem baj, senki nem születik profinak, de ameddig ez a fajta algoritmizáló képességed nincs meg, és nem tudsz az alapoktól megtervezni egy alkalmazást, addig NE vállalj el semmit!


Szóval:

- Próbáld meg felépíteni a programot! Tervezd meg! (Ne csak azt, hogy hogy nézzen ki... az a legegyszerűbb része.) Én még azt is javasolnám, hogy a tervezés papíron történjen, mert bár tök jó dolog a számítógép, de ötletelni, vázlatolni, firkálni kényelmesebb papíron. (Szerintem.) Bontsd részekre a programot! Ne akarj egyszerre mindent meglovagolni! Vedd sorra, hogy milyen részfeladatokat kell, hogy ellásson a programod! Majd egyenként mindegyiket tervezd meg, gondold át, hogy azt hogyan lehetne? Pl.: hogyan állapítja meg, hogy hány nap telt el két időpont között? Hogyan tárolja az egyes feladatokat? Hogyan lehet feladatot hozzáadni? Hogyan lehet feladatot törölni vagy szerkeszteni?

- Tanuld meg nagyon magabiztosan az alapokat! Mégegyszer mondom: mindegy, milyen nyelven indulsz el, nem ezen fog múlni a munkád minősége. (A Total Commandert pl. Lazarusban (=Pascal) írják, és világhírű szoftver...) Ismerd meg minél alaposabban a választott nyelvet, de ne csak úgy, hogy na, a számlálós ciklus az így van, a képernyőre ezzel írok ki, kész, meg is tanultam... hanem pl. ne okozzon gondot, ha fájlból egy rekord/struktúra-tömböt kell a memóriába berántani.

- Tanuld ki a szükséges technikákat, "fogásokat"! Mondjuk, hogy hogyan tudsz egy weboldalról adatot beolvasni. (Egyébként az ünnepnapok eléggé statikusak, még amelyiknek változó az időpontja, azokra is van képlet, amivel akár azt is ki tudod számolni, hogy 2050-ben mikor lesz húsvét... szóval ezek miatt szerintem felesleges a neten bóklászni a programnak.)


Ha ezeken túl vagy, akkor nekiállhatsz a programnak.


Azon, hogy egy jó ideig nem fog sikerülni, amit akartál, ne keresedj el! Fiatalon az ember még nincs tisztában a saját határaival. Én is álmodtam meg olyan programokat 14-16 évesen, amikről aztán kiderült, hogy még évekre vagyok attól a szinttől. De ebből is tanul az ember, és idővel már sokkal biztosabban be tudja lőni, hogy mi az, amire képes, és mi az, amire nem.

2018. júl. 3. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
Édesapám támogatott hogy info egyetemre menjek és jött ez az ötlete, evel is segíthetném kicsit... C#-t megtanulom, jónak tűnik.
2018. júl. 3. 22:04
 7/22 anonim ***** válasza:
0%
Aha aha.
2018. júl. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

Szia! Nem akarlak elkeseríteni, de szerintem első körben ez neked nagy feladat lenne. Nem látod át a program összetettségét, ami azt jelenti, hogy nem az alapok megtanulásán fogsz elbukni, hanem a koncepció kialakításában.


Azért megpróbálok segíteni:

- "Milyen nyelvben érdemes ezt írni?"

Ha jól látom Windows indítással szeretnéd üzemeltetni a programot, ez sima JS-el nem fog menni. De hanyagoljuk a könyvtárak belekeverését, mert túlbonyolítaná nálad a dolgot. Én röviden azt mondom: C#, Java, Pascal, Python közül bármelyik. Ezt te magad döntsd el. Hogyan? A cégek előszeretettel használják az un. Proof of Concept technikát, miszerint ugyanolyan sablontervet valósítanak meg különböző technológiákban és/vagy programnyelvekben. Ebből fogják látni melyik a legalkalmasabb a célra. Fontos, hogy KIS tesztprogram legyen (lehetőleg most a Te szinteden 1-2 napos munka) ÉS legyenek olyan tulajdonságai amelyek a célprojektben is szerepelni fognak. Ez utóbbiból kiindulva azt mondanám egy sima számológépet hozz össze egyszerű GUI-val, + és - gombokkal.


- "Hogyan tudom megcsinálni, hogy valóban használható legyen...?"

Amit te keresel az a Windows Form-os megoldás (Java és C# esetén), amely egy "egyszerű" GUI könyvtár. Ezzel pár kattintással összehozhatsz egy alap funkcionáló felületet. Aztán "csak" le kell programoznod az egyes gombok és események kódjait.


- "Hogyan tudna weboldalakkal interraktálni". Helyesen mondva integrálni akarod. A kérdés, hogy melyik weboldalra? A legtöbb populáris weboldalnak vannak developer eszközei, amely segítségével könnyen össze tudod kapcsolni a progidat a weblappal (egyes helyeken). Ha saját weboldalról lenne szó, amely már létezik és arra kellene egy program, akkor azt mondanám egy adatbázis.


Hogy átlátható legyen a kódod azt mondanám használj Design mintákat (Design Patterns), de ez neked talán túl összetett lenne első körben. Ezért azt mondom a legegyszerűbb ha megismerkedsz a Netbeans nevű programmal (amely egy Java nyelvű integrált fejlesztői környezet) VAGY az összetettebb Visual Studioval, amelyet a Microsoft fejlesztett ki, és nagy C# támogatással rendelkezik.


Valamint ügyelj arra, hogy minden függvényedben csak 10-15 sor kód legyen. Ha hosszabb válaszd szét, nevezd el következetesen a függvényeket, változókat. Ez segít, ha kezdő vagy. A kódod ne legyen olyan hosszú ami kilóg a képernyődből. Használj egyértelmű jelzéseket a változókhoz, hogy ez most milyen elérhetőségű (egy aláhúzásjel jelenti pl azt, hogy ez lokális változó: _valtozonev). Használj következetes osztályokat is, ha túl hosszú 1-1 fájl. Válaszd szét, szedd ki a nagyon hasonló részeket külön osztályba (ügyelve arra, hogy azok a kódrészek máshova tényleg nem kellenek, csak egy adott feladatot valósítanak meg).


Segítő videók:

- Netbeans telepítése: https://www.youtube.com/watch?v=pgr-Bzkc4zg

- Netbeans számológép: https://www.youtube.com/watch?v=3xAtvZ_yOpI

- Visual Studio telepítése (ez egyébként fizetős progi, a Netbeansel ellentétben, ha gondolod megoldod okosba a beszerzését, de erről nem mondok semmit): https://www.youtube.com/watch?v=uZR2dAyR8LU

- Visual Studio C# számológép (új projekt -> C# -> Windows Forms alkalmazás): https://www.youtube.com/watch?v=bstzr7egux8


Az adatbázis más téma, bármit mondok első körben nehéz lehet neked. Ha mégis érdekel, mysql adatbázissal próbálkoznék, ezt könnyen össze lehet kötni a meglévő weblappal. De ha már létezik a weblap, és van adatbázis mögötte, akkor muszáj azt használnod, ha nem akarsz később szívni vele.


És még egyszer felhívnám a figyelmet, hogy mindez amit mondtam SARKÍTOTT. Egy nem csak működő, hanem jól működő projekt elkészítéséhez tapasztalat kell, ami nálad sajnos nincs (ami még nem baj, mert fiatal vagy). Ha gőzöd nincs a következő fogalmakról - változók, ciklusok, elágazások, függvények, osztályok és objektumok -, akkor inkább felejtsd el amit mondtam és ugorj neki egy nyelvnek és tanuld meg az alapjait, mert anélkül NEM FOG MENNI.


Ha kell még segítség keress fel privátban, mert ha tényleg belekezdesz el fog kélni.


Üdv, egy jót akaró, ugyanakkor mindig segítő, mert ilyen vagyok ember.

2018. júl. 3. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:
Édesapám támogatott hogy info egyetemre menjek és jött ez az ötlete, evel is segíthetném kicsit... C#-t megtanulom, jónak tűnik.
2018. júl. 3. 22:13
 10/22 A kérdező kommentje:
Bocsi kétszer írtam. Nagyon szépen köszönöm a 8. válaszolónak, rengeteget segített, sok kérdésemet megválaszoltad. Változók, ciklusok, elágazások, függvények, (osztályok és objektumok) ezek mind mennek. Nekikezdek C#-t tanulni, tervezni s megcsinálom :D.
2018. júl. 3. 22:25
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!