Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Programozók! Hogy zajlik a...

Programozók! Hogy zajlik a "betanulás"?

Figyelt kérdés

Adott egy személy: most végzett egyetemen, jelentkezik a céghez, fel is veszik. Ezelőtt még nem dolgozott. Ilyenkor hogy zajlik a "betanulás" folyamata? Hiába tud az ember programozni, nem rendelkezik minden területen olyan kimagasló tudással, ami szükséges lenne a munka 100%-os elvégzéséhez. Emelett ott van még a kódbázis, ami esetenként több tíz- vagy százezer, vagy mégtöbb soros. Abban is el kell tudni igazodni, stb. Tehát mennyi idő alatt lesz valaki teljes értékű tag, aki már rutinszerűen tud dolgozni egy-egy új projecten? Kap segítséget? Vagy inkább magára hagyják, és mindig ott van a nyomasztó érzés, hogy már tudnom kéne mindent? Esetleg olyan feladatokat kap, amik egyszerűbbek, és azon keresztül beleszokik? Mi van ha nem bír azokkal?

Főként olyanoktól várok választ, aki már átesett hasonlón.



2018. júl. 22. 18:29
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezen minden programozó átesett:)


Az interjú alapján nyilván van valami fogalmuk, hogy mennyi mentorálásra szorulsz. Kijelölnek neked egy mentort akitöl bármi hülyeséget kérdezhetsz. Elküldenek tréningre ha valami fontosból hiányosságod van. Megkapod azokat a feladatokat, ami egy fejlesztönek pár óra lenne, de hosszú határidös és megismered vele a kódbázist.


Betanulásra munkahelyváltásnál akár 3 hónapot is számolhatnak, pályakezdésnél több, akár 6 hónap is lehet.

2018. júl. 22. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Pont úgy, ahogy az előző írja.


Ha nem ismered a fejlesztőkörnyezetet, annak megismerésével fogod kezdeni, pár sample projektet csinálsz, és commitolsz fel egy neked szánt sandboxba, amit visszaellenőriznek távolról, hogy mennyire sikerült alkalmaznod a vállalat verziókezelő kultúráját.


Ezután megkapod a projekt fejlesztői dokumentációkat és a forrás repóját, hogy átnézhesd egészbe, ez kb 1-2 nap. Utána ismertetik a szoftver modulokat, ahol a teendőidet el kell látnod.


Emellett előfordulhat, hogy kiberbiztonsági, cégkultúra, coding style, üzleti titokkezelő, ügyfélkezelés, nyelvi szintrehozó, motivációs tréningeken kell részt venned. egy ilyen meeting kb fél napos.


kb 2 hónap telik el, mire belerázódsz a szituba, és neki tudsz állni már nem sandboxba, hanem éles repóba dolgozni. Kb 2.5 hónapnál már nézik az elért eredményeidet, és hogy volt-e veled bármiféle incidens.


VIGYÁZZ! Nem csak a mentor és a főnök figyel téged, más kollégákat is meg fogja kérdezni a főnököd, hogy milyen a benyomása rólad! És ez alatt nem csupán a munkát kell érteni, hanem hogy milyen témákról beszélgetsz ebédidőben, és munkaidőn kívül is.


Ne ijedj meg, ha a próbaidő lejárta +1 napon hívnak be értékelésre, mert akkor valószínűleg megtartanak. Velem fordult már elő pályafutásom alatt, hogy utolsó nap délután 3-kor, a törzsidő lejártakor mondtak fel nekem írásban indoklás nélkül, bármiféle előrejelzés nélkül. De remélem, neked nem lesz hasonló élményed...

2018. júl. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Friss élményeim vannak, én pont 1 hónapja kezdtem gyakornokként, backendes vagyok.


Nálunk a betanítás úgy nézett ki, hogy a mentorom kiadott egy olyan gyakorló projektet, ami nagyrészt, felépítésében hasonlított ahhoz a projekthez, amivel ténylegesen dolgozni fogok majd. (Az egy több 10 ezer soros kód)


Nyilván nagyon erősen lebutított változata volt annak, de azt kellett nulláról felépítenem. Nekem nem ment olyan nehezen, mert Springet használunk, én meg ismertem azt előtte is nagyjából, de pl. NoSQL ismeretem (MondoDb, Elastic) nem volt. Ezek újak voltak, és közben a mentort meg más kollégákat is kellett azért zargatnom mert azért voltak nehézségek :D


Aztán most már a valódi projekttel ismerkedem, kapok feladatokat is, először annak is az a lényege hogy ismerkedj a projekttel mert nyilván csak akkor tudsz benne dolozni ha tudod mi merre hány méter. Az első 3-4 hónapnak ez a lényege,a tanulás.

De a jó fejlesztőnek az egész élete arról szól :P

2018. júl. 22. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Kezdetben döcögősen, de miután rá éreztem ment mint a karikacsapás :D
2018. júl. 23. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
A %-om ne vedd figyelembe, didekt úgy szólok itt-ott hozzá hogy ne tetszen a jógyerekeknek. //kicsi negatívum bennem
2018. júl. 23. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Jelenleg én is betanulás alatt vagyok (bár én nem végeztem egyetemet.) 1 hónapja vagyok a cégnél, eddig minden héten teljesen más részét/aspektusát mutatták meg a terméknek amit fejlesztünk. Szerencsém van, mert eddig úgy ment, hogy minden héten mellém raktak 1 embert, akivel "együtt" írtuk a dolgokat. Aztán néha kaptam 1-1 nagyon apró kis task-ot egyedül is. Nekem ők is a félévet mondták, mire képes leszek nagyjából egyedül is dolgozni (persze örülnek ha hamarabb:)) )
2018. júl. 23. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!