Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Miért írja sok ember itt a...

Miért írja sok ember itt a gyakorikérdéseken, hogy nem diploma függő, hogy valaki programozóként dolgozzon?

Figyelt kérdés

Rengeteg álláshírdetést átnéztem szoftverfejlesztés, programozás témakörben. Kb az összeshez elvárás volt minimum Bsc diploma. Plusz még a junior állásokhoz is 1 éves tapasztalatot kérnek. Ha valaki nem végez egyetemez, hanem mondjuk "csak" egy OKJ-t, de mellette fejleszti magát, és otthon tanul online kurzusokból (pl. Udemy-n), akkor adott esetben még több programozói tudása lesz, mint egy friss diplomásnak, aki mellette még tanult 1000 felesleges dolgot, és a cégnek kelljen betanítania, mert amúgy haszontalan a tudása.

Úgy érzem nem fair, hogy még esélyt sem adnak a munkáltatók a diploma nélkülieknek, holott meglehet, hogy simán lepipálná a diplomásta többkörös állásinterjún adott feladatokon. És hogy jelentkezzen valaki úgy, hogy 1 éves tapasztalatot várnak el még a juniot állásokra is? Hogy lesz 1 éves tapasztalata, ha SEHOL nem tud szerezni, mert mindenhova követelmény legalább 1 éves tapasztalat és/vagy diploma is. Sokan itt a gyakorikérdéseken azt állítják, hogy ez a munkakör valójában nem is diplomafüggő, és hogy OKJ-sok is dolgoznak programozóként. Szóval akkor most mi is az igazság? Tényleg el lehet diploma nélkül os helyezkedni? X éves tapasztalatot meg hogy szerezzen valaki, ha be se hívják sehova azokra a gyakornok/junior munkákra, ahol megszerezhető lenne ez az x éves tapasztalat?


2018. dec. 10. 23:36
1 2 3 4 5 6
 11/51 anonim ***** válasza:
23%

A felsőfokú ALAP (BSc) fokozatot olyan hallgatók kaphatják, akik


- a képzési területükhöz tartozó ismeretrendszereket elsajátították és olyan ismereteket szereztek, amelyek alapján az adott és más képzési területen folyó mesterképzésbe léphetnek;

- a választott képzési ág összefüggésein kívül eső alapfogalmak és alapelvek önálló elsajátítására és alkalmazására is képesek, beleértve ezeknek az elveknek egy adott munkakörben való felhasználását is;

- ismerik a tanulmányi területre érvényes ismeretszerzés módjait, a legfontosabb ismeretszerzési forrásokat;

- képesek eldönteni, hogy egy adott problémát milyen megközelítésekben lehet megoldani, és az adott esetben milyen mértékben alkalmasak ezek a megközelítések a probléma sikeres megoldására.


- Képesek információk kritikus elemzésére és feldolgozására, mindehhez kellően megalapozott technikák széles skáláját képesek felhasználni, és az elemzés során felmerülő problémákra különböző megoldásokat tudnak javasolni;

- idegen nyelven és az informatika legújabb eszközeivel is hatékonyan kommunikálni, és az információkat, érveket és elemzéseket szakmai és nem szakmabeli közönségnek különböző nézőpontok szerint bemutatni;

- a képzési ágon belül elsajátított problémamegoldó technikák hatékony alkalmazására;

- önálló továbbtanulással vagy szervezett továbbképzések segítségével meglevő készségeik fejlesztésére, és olyan új kompetenciákat elsajátítására, melyek segítségével alkalmassá válhatnak egy szervezeten belül felelősségteljes munkakör vállalására.

2018. dec. 11. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/51 anonim ***** válasza:

#11 nem tudom miért van lepontozva, szerintem teljesen igaz.

Mutasson valaki egy gyorstalpalósat, aki ezekre képes.

Nagy nehezen betanultak egy nyelvet közepes szintre, aztán utána 20 év kell nekik egy új dologhoz.

Én még nem is végeztem el a bsc-t, 1 év van vissza, de egy új nyelv semmit nem jelent, pár nap alatt meg lehet szokni, mert mindegyik ugyanazt a processzort hajtja, csak más szintaktikával, függvénynevekkel, és máshogy kell picit írni. Erre nem is értem, minek képzés...

A szemléletet nem lehet ilyen gyorsan elsajátítani.

Na meg megnéznék egy gyorstalpalóst, hogy hogyan csinál olyan milliós adatbázist, ahol nem terheled túl nested loop joinnal sok millió rekorddal percenként.

2018. dec. 11. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/51 anonim ***** válasza:

#12: A gyorstalpaló bootcamp-képzések a képzés rövid ideje miatt tényleg nem tudnak teljes körű képzést adni, de megjelenésük rámutat az oktatási rendszerben megfigyelhető pár hiányosságára:

* túlontúl elmélet-orientáltak (és ez az egész magyar oktatási rendszerben probléma)

* nem adnak kellő szakmai gyakorlatot (ezt pedig több IT-s cég vezetőjétől hallottam)

* nem feltétlenül képesek követni az aktuális trendeket

* bizonyos feladatok elvégzéséhez meg tényleg elegendő lenne a felnőttképzés, csak annak minőségében is akadnak/akadtak problémák

ez persze az adott oktatási intézménytől is függ, illetve időközben javuló tendenciákat mutat a helyzet, de mindenképpen indukálja ezen képzések megjelenését.

2018. dec. 11. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/51 anonim ***** válasza:
16%

"A gyorstalpaló bootcamp-képzések a képzés rövid ideje miatt tényleg nem tudnak teljes körű képzést adni, de megjelenésük rámutat az oktatási rendszerben megfigyelhető pár hiányosságára:"


Dehogy..

A megjelenésük meglovagol egy trendet, ami abban fejeződik ki, hogy wannabe emberkék, akik a felsőfokú tanulmányokhoz rendre kevesek, vagy lusták, "képesítéshez" szeretnének jutni. Ezeket az embereket célozza meg és húzza le az erre szakosodott ma már egyre számosabb cég.

Persze ehhez kell a hit is, hogy vki azt higgye, hogy majd a neten keresztül ő olyan képzésben részesül, amivel el tud helyezkedni. Hogy lehe tilyet gondolni? Soha nem látott emberkéknek papírt osztogatnak, ki tudja kicsodák?

Vagy ott a greenfox, a codecool, mára kiismert és bedőlt kamuja is, hogy álláshoz juttatják a versenyzőt, aztán sehol semmi.


A magyar felsőfokú képzés ezen a területen nagyon is jó.

Nem csak elméletre mennek rá, hanem a gyakorlatra is.

Az is tévedés, hogy avitt tudásanyagot oktatnának, sőt, ez még hülyeség is. Mi lenne avitt? Tud erre valaki példát mondani? Hát persze, hogy nem tud.

Modern technológiák hiánya? Édes mama! Hát mi a repedés az a modern technológia? Talán az angular, vagy a php? Holnap nem lesznek sehol! Az egyetemen tartós, 30 év múlva is érvényes tudásanyagot adnak át, már csak azért is, mert másra egyszerűen nem marad idő. A BSc az magában egy programozó light. Hiába egyetem az épület, a diploma főiskolai szintű és sajnos még annál is lightosabb. Egy főiskola ugyanis 4 év.

De az tény, hogy aki becsülettel végig nyomja azt a három, három és fél évet, az már tud valamit a szakmáról. Olyan nagy meglepetések nem érhetik. Szemben udemy ubulkával, meg php pistivel, akik életükben nem hallottak még gráfokról, boole algebráról, karnaugh tábláról, de mégis azt képzelik, hogy majd ők alkalmasak lesznek orvosi diagnosztikai készülékek, vadászrepülőgépek fedélzeti rendszereinek, életvédelmi, banki, vagy mondjuk automotive (önvezető) rendszerek fejlesztésére.


Programozó hiány sincs. Az már elmúlt. A 2000-es évek környékén még valóban felvettek mindenkit akinek egy kicsi kis köze is volt a szoftvervilághoz, mert nem volt elég szakember, de ennek az időnek már régen vége. Ráadásul a követelményszint is nagyot emelkedett. Ami akkor még itt-ott elment, az ma már abszolút a "köszönjük, de ezt inkább nem" kategóriája.

2018. dec. 11. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/51 anonim ***** válasza:

"Az egyetemen tartós, 30 év múlva is érvényes tudásanyagot adnak át, már csak azért is..."


rajottem, te humorizalni jarsz ide dragonka :D

2018. dec. 11. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/51 anonim ***** válasza:
eljen a lyukkartya olvaso! orokke!
2018. dec. 11. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/51 anonim ***** válasza:

OK, hogy a gyorstalpaló nem ad komoly tudást, de a diploma sem. Volt olyan évfolyamtársam, aki évek alatt odáig nem jutott el, hogy a programot nem úgy írjuk, mint a levelet, hanem logikus sortörések vannak, hogy olvasható legyen, uram bocsá' minimálisan dokumentálva a részeket... Lövése nemvolt a programozáshoz, a diploma után találkoztam vele, azt mondta, átképzi magát fodrásznak vagy divatakárminek vagy valami :D Az ilyen miért végez programozó szakot, fel nem fogom, de legalább nem keserítette mások életét. A programozó kollégáim viszont az enyémet igen. Olyan gány, rosszul működő, kiigazodhatatlan borzalmakat voltak képesek jó pénzért összehozni, brrr.

Az egyetemen vizsgáztunk ebből-abból, de nem tűnt úgy, hogy ezek lennének a legfontosabbak, ha az ember hatékonyan akar dolgozni egy cégnél. Csapatmunkát értelemszerűen nem tanultunk. A munka elkezdése előtti megvalósíthatósági elemzés remek ötlet volt, de a céggel ritkán tudtam megértetni, hogy mit lehet, mit érdemes és mit nem. Ott volt a feladat, csináld meg, a szükséges idő töredéke alatt, csapatmunkára alkalmatlan designerrel és kész. S nem volt az a rugalmas rendszer, amibe egy igazán elszánt kliens ki nem tudott lógni a kívánalmaival... Egy csomó dolog a gyakorlatban jön elő, az egyetemi tanulmányoknak közük nincs hozzá. De a logikus gondolkodás, ésszerű programozás, bizonyos potenciális hibák elkerülése sem az egyetemről jött, valószínűleg nem is jöhetett, de azért van könyvem, ami ezt a témát ecseteli, úgyhogy elvileg tanulhattunk volna róla. De nem.

Úgyhogy én nem tudom olyan nagyra értékelni a diplomát, de azért valamit csak jelent, hogy az ember öt évét rááldozta s itt-ott írt egy apró programot.

2018. dec. 11. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/51 anonim ***** válasza:

"

"Az egyetemen tartós, 30 év múlva is érvényes tudásanyagot adnak át, már csak azért is..."



rajottem, te humorizalni jarsz ide dragonka :D


"


Ó kérlek mesélj, az egyetemi anyag mely része az ami elavul a következő években? (az anyag kb 10%-át kitevő nyelv specifikus anyagot nem számítva)


Talán a matematikai logika alapjait dolgozzák át évente? Esetleg új számítás elméleti alap fogalmak jelennek meg heti rendszereséggel? Vagy netalán az operációs rendszerek elméleti alapjai változnak rohamosan? Nem beszélve olyan apróságokról, mint fordító programok elmélete, formális nyelvtanok, elosztott rendszerek alapjai, adatbázisok, operációkutatás, lineáris algebra, hálózati alapismeretek, alapvető algoritmusok, fák, gráfok és az ezek alapját adó diszkrét matek és még sorolhatnám. Ezekből mi az ami a következő pár évben változni fog?


Oké, a java meg hasonló fókuszú tárgyak elavulnak, de ki az a szűklátókörű barom, aki azért megy egyetemre, hogy 2 programozási nyelvet megtanuljon és után f..szagyereknek érezze magát?

2018. dec. 11. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/51 A kérdező kommentje:
Webprogramozásban el tudok helyezkedni OKJ-val is? Engem ez érdekel, ha diploma függő, ha nem. De úgy tudom nem kell hozzá. Ráadásul matematika se kell hozzá szóval abszolút nem indokolja semmi sem a diplomát. Lehet esélyem OKJ+Udemy kombóval?
2018. dec. 11. 22:02
 20/51 anonim ***** válasza:

"Webprogramozásban el tudok helyezkedni OKJ-val is?

...

Lehet esélyem OKJ+Udemy kombóval?"

Igen (lásd a belinkelt álláshírdetéseket), ha mellé sokat gyakorolsz, vannak saját projekteid, de eléggé telített a piac.


"Ráadásul matematika se kell hozzá"

Feladata válogatja, hogy milyen szinten kell benne elmélyedni.

2018. dec. 11. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!