Kezdőoldal » Szexualitás » Leszbikusság » Régen a leszbikus lányokat is...

Figyelem! A Szexualitás kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Régen a leszbikus lányokat is ugyanúgy férjhez adták, és persze az ágyban sem nagyon lehettek szégyenlősek?

Figyelt kérdés
Ezt férfiként kérdezem. Gondolom otthon nem volt olyan, hogy nem akarok férjhez menni. Talán ha szerencséje volt, kifogott egy meleget. Feltételezem, hogy sok országban ma is ez megy.
2022. márc. 27. 16:35
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%
Régebben a szexualitás, szexuális vonzodás tökéletesen lényegtelen volt. Még csak huszadrangú problémának sem lehetett nevezni egy házaságban, mert a társadalomban nem létezett ez a téma. Nem voltak szavak kifejezések, semmiféle tudás nem volt a szexuális orientációról. Egy házaságban elsősorban a vagyon számított, az emberek munkája társadalmi státusza. A szüleinek a társadalmi státusza megbecsültsége számított. A legfontosabb a vallás az istenhit volt, az nem különbözhetett. Aztán a vagyoni helyzet, amít a szülők jó előrre felmértek, és csak olyannal engedték a házaságot, akinek megfelelő hozománya volt. Általában már a házaság előtt évekkel megkezdték a családok a vagyoni alkudozást egymással, hogy ki mennyi hozományt, földet, vagyont visz be a házaságba. Ilyen körülmények között nem számított a szexuális vonzalom vagy nem vonzalom, és persze az sem, ha valaki azért nem vonzodott a házastársához, mert homoszexuális volt.
2022. márc. 28. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Mielőtt újabb elemzést írna valaki, azt hiszem kimerítettük a témát.
2022. márc. 29. 08:17
 13/16 anonim ***** válasza:
69%

Pedig én még egy szempontot hozzá tudok tenni.


Mi, a mai individuális világban eleve úgy állunk hozzá, hogy a házasság, a párkapcsolat, a nemi identitás stb. az egyének döntése, magánügy, másnak nincs köze ezekhez a döntésekhez, adott esetben még a közeli rokonoknak sem stb. Ezért nehéz a mai fejünkkel elképzelni, hogy régen ez teljesen másképpen volt.


A régebbi korokban nem az egyén számított, hanem a különféle közössések, társadalmi egységek, a legfontosabb ilyen a család volt. Vagyis minden embernek (férfi vagy nő) valamilyen társadalmat alkotó egységbe, kategóriába kellett tartoznia, minden életkornak megvolt a legitim "státusza", az ahhoz tartozó elvárt viselkedisi normákkal, amelyet a társdalalom elfogadott. A társadalmi elfogadás nagyon fontos volt, mert ha valaki az adott státuszához tartozó normákat nem tartotta be, azt a társadalom kiközösítette.


Vagyis pl. egy fiatal lánynak a házasság előtt szigorúan meg volt szabva, hogy kivel, mikor, hova mehet, kiket fogadhat, mikor és kikkel találkozhat, hánytól hány óráig illő fogadnia valakit, és hány órától már nem illő, hogyan kell beszélnie, hogyan kell öltözködnie stb. Pl. az ellenkező nemmel szigorúan úgy találkozhatott, hogy egy felnőtt is jelen volt. Ez nem jelenti azt, hogy titokban ne lettek volna ilyen találkák, mert voltak. Titokban a fiatal férfiak és nők is ugyanúgy dugtak, mint ma (sőt, a házasság után is mindkét fél kavart össze-vissza). Itt az volt a lényeg, hogy ne tudódjon ki, mert akkor közbeszéd tárgya lett, és az ilyen lányt azután senki nem vette el.


Erre írhatod azt, hogy akkor tessék, itt a megoldás, hogy ha valaki lezbi volt, akkor akár kreálhatott is magának egy botrányt, és akkor megúszta a házasságot. De ez nem így volt, ilyeneket csak a mai agyunkkal tudunk kitalálni. Abban az időben a társadalom véleménye egyenesen kirekesztő, megbélyegző volt, vagyis egy botrány után úgy tekintettek az adott személyre, mint véres rongyra, az őt körülvevő közösség pedig élete végéig beszélt róla, és lealacsonyító módon beszéltek vele, megalázták, amihez egy szava nem lehetett.


Egy nő tehát nem dönthetett el olyanokat, hogy nem megy férjhez, egyedülálló nő lesz, mert ilyen egyszerűen nem volt elképzelhető akkor. A társadalom csak azt tekintette a házasságon kívül "legitim" dolognak, ha a nő özvegy vagy apáca. A lényeg, hogy valamilyen elismert társadalmi kategóriába kellett tartozni, és az "öreglány" státusz nem volt ilyen. Persze létezett, de lenézett, megtűrt kategória volt. Az "öreglányok" nem is tudtak önállóan boldogulni (hiszen mindenkit a családja tartott el, az öreglánynak pedig nem volt családja), ezért az ilyen nők egy közeli rokon háztartásában éltek, és ott kb. szinte úgy kezelték őket, mint a cselédet, ő szolgálta fel az ételt, az asszony gyerekeinek nevelésében ő is kivette a részét stb. Ez sem volt valami hálás szerepkör, főleg, ha sokszor az öreglány a férjezett lánytestvére háztartásában lakott.


Ha valaki lezbikus volt, szerintem jobban tette, ha férjhez ment, és a házasságban azután (persze titokban) olyan nemi életet élt, amilyet akart. Ha ez nem tudódott ki, akkor senkinek semmi szava nem lehetett hozzá. Az utódokat attól persze még meg kellett szülni a férjétől. :D

2022. márc. 29. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:
Pár dolgot én is tanultam, illetve olvastam régebben a témáról, szóval nem teljesen újdonság, részben ezért próbáltam lezárni... Nyilván azoknak sem volt jobb a helyzete, akik heteroszexuálisak voltak ugyan, de minimálisan sem vonzódtak a férjükhöz, vagy egyenesen undorodtak tőle akár a külseje, akár mondjuk a szaga miatt. De ha szerencséjük volt, nem kellett túl gyakran lefeküdniük vele. Persze, értem én, hogy mit jelentett a házasság régen, ez sem volt újdonság.
2022. márc. 29. 09:13
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Már bocsi, de a többiek a házasság gazdasági oldaláról írtak (amúgy helyesen), gondoltam, megemlítem az akkori társadalmi kötöttségeket is. Úgy gondolom, a feltett kérdésre válaszoltam, ha neked a válaszok nem újdonságok, amiket kapsz, sőt, még minősítgetsz is, akkor minek teszed fel a kérdést? Nem személyeskedni és veszekedni akarok ezzel, szimplán csak fura.


De az is fura, hogy "lezárod" a kérdést, szeirntem viszont ha már feltetted, akkor hadd szóljon már hozzá akárki akármit, amikor akar...

2022. márc. 29. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Sajnálom ha megbántottalak volna, csak arról van szó, hogy a téma kevésbé kimerítő tárgyalására számítottam. Persze ennek csak örülhetek és hálás lehetek mindenkinek, aki vette a fáradságot a kimerítő válaszra, talán mást is érdekelnek, én mindenesetre nem biztos, hogy még hozzászólok. További szép napot.
2022. márc. 29. 09:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!