Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Rajtam kívül létezik ember,...

Rajtam kívül létezik ember, aki a régi Star Wars trilógiának (IV. -VI. ) megveti a felújított változatait, és ha kedve támad megnézni, mindig az eredetit veszi elő?

Figyelt kérdés
'82-es születésű vagyok, én az eredetin nőttem föl. Most az Ébredő erő kedvéért nézem újra őket, de hiába írunk 2015-öt, akkor is az eredeti változathoz fűlik a fogam. Számomra röhej, amit Lucas művel a régi filmekkel.
2015. dec. 1. 19:58
1 2 3 4 5
 11/44 anonim ***** válasza:
83%

Nos, én máris egy ellenpélda volnék erre a "csak a nosztalgia miatt tetszik" elméletre, ugyanis nekem gyermekkorom nagy részéből teljesen kimaradt a Star Wars, és a felújított változatokat láttam elsőnek. Sőt, az eredeti változatokat még nem is láttam egyben.


A dolgok átvariálása egyrészt azért baj, mert senki sem szereti, ha az általa kedvelt filmekbe így belenyúlnak, nosztalgia ide vagy oda. Ha sima javításokról lett volna szó, közel sem panaszkodnának ennyien, de sajnos ennél jóval több történt. Igaz, vannak olyan új jelenetek, amik valóban részletesebben mutatják be a különféle helyszíneket, de sok extra snitt éppen hogy zavaró. A bohóckodó robotok, a dinoszauruszokról lepotyogó Jawák, a filmek megszokott képi világától teljesen elütő CGI szereplők irritálóak, és rombolják a filmélményt. Másrészt az új effektek java nagyon rossz, ordít róluk, hogy gyorsan összecsapott számítógépes munkák. A Jabbás jelenetet a IV. részből kétszer is meganimálták, mindkettő borzasztóan néz ki.


És sok változás pont hogy a történetet vagy az adott jelenet hangulatát is lerontotta, tehát nem lehet azzal érvelni, hogy legalább a történet változatlan. Vannak olyan betoldások, amik szerintem jót tettek a filmeknek, ilyen például Luke találkozója Biggs-szel a filmvégi csata előtt. De más változtatások (Greedo hírhedt mellélövése, a már említett Jabbás jelenet egésze, Vader "Nooo!"-zása, az ifjúkori Akanin szellemének betevése, stb.) jobb esetben is feleslegesek, rosszabb esetben pedig egyenesen rontások. Vagy ott a Jedi Rocks dal a kamerába nyáladzó rajzfilmfigurákkal, amit gyakorlatilag egyöntetű gyűlölet övez a rajongók részéről, mert annyira kizökkenti az embert a filmből és a hangulatból.

2015. dec. 10. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/44 anonim ***** válasza:
80%

Én ezeket mind hisztinek érzem, kezdve a ki lőtt először hülyeséggel. Nem mindegy? Valami idióta annó lemérte stopperrel, azt kinőtt belőle ez a hatalmas "botrány". Mert amúgy kb semmi jelentősége a dolognak sem a sztori, sem más szempontból.


Komolyan zavaró az, hogy az átvezető snittekben a háttérben történik valami? Leesik a jawa a dinóról, na és? Tényleg nem értem, hogy ez miért zavaró. Lerombolja a jawák addigi hatalmas ázsióját, mert ügyetlenül lezuhan egy állatról? A CGI rontja a filmélményt, de ha "rajzfilmfigurák" helyett marionettbábuk énekelnek Jabbánál az teljesen jó? És azt meg tudod racionálisan magyarázni, hogy miért kell kiakadni azon, hogy Hayden Christensen mosolyog a film végén, nem pedig egy ismeretlen pacák? Vagy azon, hogy lecserélték a majomszemű öregasszonyt az igazi Palpatine-ra? Vagy hogy a Felhőváros most már tényleg igazi városnak néz ki, nemcsak folyosók halmazának?


Mint mondtam én a sztori és az univerzum miatt vagyok rajongó. Engem nem érdekel, hogy valami báb vagy digitális vagy beöltöztették a studió portását egy jelmezbe. Ezektől az ember elvonatkoztat, ha elragadja a sztori a film nézésekor. Márpedig a sztori egyáltalán nem változott a felújítások során, nem hiszem, hogy tudnál erre példát mondani. Hangulatot sem hiszem, hogy bármelyik változtatás rontott volna, maximum javított. Gondolok itt például a fiatal Anakin megjelenésére a hatodik rész végén. Ha egymás után nézed a hat filmet, akkor igenis hangulatosabb őt meglátni, mint egy teljesen ismeretlen embert.


Az olyan kijelentésekkel pedig vigyáznék, hogy a "rajongók 90%-a így gondolja" meg "egyöntetű gyülölet". Az internetes cikkek vagy youtube videók kommentszekcióiban akármiről is van szó, a fikázás megy, ezt nem nevezném mérvadónak, ráadásul sok esetben nem is rajongókról van szó. Ha tematikus fórumokat látogat az ember, akár külföldi, akár magyar, már sokkal árnyaltabb lesz a kép.

2015. dec. 10. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 A kérdező kommentje:
11: Maximálisan egyetértek. Az még teljesen oké lett volna, ha csak apróbb hibákat küszöböl ki (pl. báburúd a wampa karja elején) és kimaradt jeleneteket rak be. A gond igazából ott van, hogy minden egyes úrakiadás után úgy csinál, mintha a korábbi verzió nem is létezne. (Illetve most már csak csinált, mert elvileg így, hogy a Disney-hez kerültek a jogok, többé nem tud belepiszkálni a filmekbe.)
2015. dec. 10. 17:25
 14/44 A kérdező kommentje:

12: Hayden berakása azért hülyeség, mert nem annyi idősen halt meg a karakter. Akkor evvel az erővel Luke miért nem a fiatal Yodát és fiatal Obi-Want látja? Meg így egy számára ismeretlen valaki van ott, aki mellesleg fiatalabb nála.

Summa summarum, ahogy az előző kommentemben írom, a probléma ott van, hogy Lucas gőzerővel a felújított változatokat pörgette (ma már a tévék is csak azt játszák), affele lökdösve a rajongókat, hogy felejtsék el a régit. Semmi gond nem lett volna, ha a Special Edition nevének megfelelően megmarad speckó különkiadásnak, érdekességnek, és az eredeti változat továbbra is tekintélyt élvez a részéről. Amikor '97-ben moziban láttam, naív módon azt képzeltem, hogy így is lesz.

2015. dec. 10. 17:32
 15/44 anonim ***** válasza:

És Shaw megjelenése nem volt hülyeség? A logikád alapján sebhelyesen, kopaszon kellett volna megjelennie, ehelyett egy olyan alakban tért vissza Anakin, ami gyakorlatilag soha nem is létezett. Luke-nak meg ő is egy ismeretlen hapsi volt, nem mellesleg a nézőknek is. Hayden berakásával létrejött egy kapocs a két trilógia között, és nagyon jó hangulati elemet hoz a nézőnek, aki sorrendben végignézi a hat filmet. Mellesleg Yoda a harmadik részben, Obi-Wan pedig a hatodikban elmondja, hogy Anakin akkor halt meg, amikor átállt a sötét oldalra, tehát meg is van magyarázva a fiatal figura.


Lucasnak meg szerintem minden joga megvolt ahhoz, hogy kedvére alakítsa a saját művét. És nem ő az egyetlen rendező, aki folyamatosan alakítgatja a filmjeit, csak valamiért a SW-nál ez sokkal nagyobb visszhangot keltett. Azt meg honnan veszed, hogy el kell felejteni az eredeti mozis változatot? Kényszerít valaki, hogy mindig a legújabbat nézzed? DVD-n is kiadták évekkel ezelőtt, mint mondtam, megvan nekem is. Úgy írsz, mintha az összes kópiát bezúzták volna és büntetnék a megnézésüket, holott a kérdésben is leírod, hogy inkább azokat szoktad nézni. Szíved joga, ha azok tetszenek jobban, csak nem értem, hogy mellette miért kell lassan 20 éve jajveszékelni a felújítások miatt.

2015. dec. 10. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 A kérdező kommentje:

Luke nyilván levágja, hogy az apja van ott. De hogy egy nála fiatalabb valakit lásson ott apjaként, az még paródiának is rossz. Ami a két trilógia utólagos összekapcsolgatását illeti, totál felesleges dolog, ugyanis bőven maradnak így is ellentmondások, amelyek kiküszöbölésére az egyetlen megoldás a régi trilógia újraforgatása lenne (csak azt ne!).


Lucason kívül ki van még ilyen, aki mindig átalakítva adja ki egy adott filmjét? Talán Spielberg jut csak eszembe az ET 2002-as felújításával. Még más?

Igen, Lucas kidobta DVD-n (limitált példányszámban!), hogy ne ríjjon a rajongók szája. Magyarországon sose jelent meg.

2015. dec. 10. 18:29
 17/44 A kérdező kommentje:

Amúgy az külön röhej, amikor Lucas a variálásokat a technika azóta végbement fejlődésével magyarázza. Lehet, hogy hozzá nem értő vagyok, de szerintem a 30-40 évvel ezelőtti technika is lehetővé tette volna teszem azt a pislogó ewokokat, No!-t kiáltó Darth Vadert, bolygóközi ünnepi bevágásokat, valamint azt, hogy Palpatine-t úgy alkossák meg a Jedi visszatérre, hogy jobban hasonlítson a Birodalom visszavágban látott hologramra.

Az olyan értelmetlen cseréket már ne is említsem, mint a farkasember helyére elefántember a kocsmában, vagy sziklabevágás Artu elé.

2015. dec. 10. 18:58
 18/44 anonim ***** válasza:
61%
Hát erre azt tudom mondani, hogy ha hatalmas igény lett volna/lenne arra, hogy kiadják az eredeti mozis változatot, akkor nem limitált kiadás lett volna. Lucas is egy üzletember, nem lenne hülye kihagyni egy ilyen lehetőséget. Az, hogy Magyarország kimaradt, az sem azt jelenti, hogy el akarják feledtetni a régi verziót, hanem csak annyit, hogy nem érte volna meg a magyar piacra is behozni a kiadványt. A hozzád hasonló nosztalgiázni vágyó rajongóknak volt ez egy gesztus, és nem mellesleg kis pluszpénz a Lucasfilmnek és a Foxnak. Az átlagembernek tökéletesen megfelel az aktuális legújabb változat. A legnagyobb naívság pedig azt hinni, hogy a Disney nem fog többet alakítani a filmeken. Nekik sem érné meg ugyanazt a változatot kiadni időről időre, hiszen egy idő után nem venné már senki.
2015. dec. 10. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 anonim ***** válasza:
56%
Lehet, hogy fölösleges változtatások, de rosszabb lett tőlük a film? Rosszabb a film a pislogó ewokoktól és a ünneplésektől? Rosszabb lett a Birodalom visszavág attól, hogy lecserélték a majomszemű nénit? Rosszabb lett a negyedik rész attól, hogy farkasember helyett elefántember van ott? Elfogadom, hogy szerinted ezektől nem lett jobb a film, de tényleg annyival rosszabb lett, hogy 20 évig ezen kell siránkozni, Lucast, aki nélkül az eredeti verzió sem létezne, a világ legrosszabb emberének beállítani, akinek egyetlen életcélja a rajongók csesztetése?
2015. dec. 10. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 anonim ***** válasza:
83%

"Én ezeket mind hisztinek érzem, kezdve a ki lőtt először hülyeséggel."

Te meg akkor a hiszti miatt hisztizel, az mitől jobb?


"Nem mindegy?"

Ha neked az, akkor ne zavartasd magad. Másnak nem mindegy.


"Mert amúgy kb semmi jelentősége a dolognak sem a sztori, sem más szempontból."

De. Egyrészt hogy tud egy fejvadász félméterről mellélőni, ha közvetlen előtte ül valaki? Másrészt Hannak így is, úgy is le kellett volna lőnie önvédelem gyanánt, szóval tök felesleges volt odaanimálni azt az extra lézert.


"Komolyan zavaró az, hogy az átvezető snittekben a háttérben történik valami?"

Ha rikítoznak, és összevissza pattognak, igen. Csak rombolja a jelenet hangulatát. Nem arra kellett volna koncentrálniuk, hogy túlzsúfolják a snitteket mindenféle figyelemelterelő extrával, hanem hogy a tényleges hibákat orvosolják. Plusz nemcsak a háttérben történnek dolgok, ne feledjük azt a részt, amikor egy ronda CGI szörny komótosan átkel közvetlen a kamera előtt, kitakarva mindent.


"Lerombolja a jawák addigi hatalmas ázsióját, mert ügyetlenül lezuhan egy állatról?"

Azért zavaró, mert felesleges és bugyuta. Ki tartja komolyan viccesnek az ilyesmit pár kisgyereken kívül? Mindenki másnak inkább zavaró.


"A CGI rontja a filmélményt, de ha "rajzfilmfigurák" helyett marionettbábuk énekelnek Jabbánál az teljesen jó?"

Egyrészt a hagyományos effektusoknak van egy olyasfajta bájuk, ami sokaknak tetszik. Ma már nem sokat látni ilyeneket. Másrészt ezek összhangban vannak a filmek által már eleve kiépített képi világgal. Nem feltétlen élethűek, de ez nem is lényeges. Az agyonanimált, elavult küllemű CGI karakterek még kevésbé azok, és ráadásul teljesen kilógnak a látványvilág összhangjából. Főleg hogy közvetlen a képernyőbe bömbölnek.


"És azt meg tudod racionálisan magyarázni, hogy miért kell kiakadni azon, hogy Hayden Christensen mosolyog a film végén, nem pedig egy ismeretlen pacák?"

A már említett indokláson túl (Vader idősen tért vissza a jó oldalra, és úgy halt meg) ez tiszteletlen az eredeti színésszel szemben, és Hayden arca sem valami derűkeltő, inkább bárgyú.


"Vagy azon, hogy lecserélték a majomszemű öregasszonyt az igazi Palpatine-ra? Vagy hogy a Felhőváros most már tényleg igazi városnak néz ki, nemcsak folyosók halmazának?"

Ezek személy szerint tetszettek, bár Sheev hologramja nekem túl "tiszta". A többi hologram elmosódottabb, és kicsit jobban beárnyékolhatták volna az arcát is, hogy sejtelmesebbnek tűnjön. De ez már tényleg szőrszálhasogatás. A kocsmában lévő új szörnyek sem zavarnak. Az ilyen kis változtatások nekem teljesen beleférnek, de megértem, hogy sok kemény fan miért ellenzi őket.


"Hangulatot sem hiszem, hogy bármelyik változtatás rontott volna, maximum javított."

Egyáltalán nem értek egyet. Rengeteg példát hoztam, de részletezés gyanánt visszatérek a Jabbás betoldás hibáira:

- pocsék CGI mindkét változatban

- túl korán felfedik Jabbát, holott eredetileg két filmen át építették a hírét és titokzatosságát

- túl korán felfedik az Ezeréves Sólymot is

- Han rálép Jabba farkára. Bár önmagában kreatív megoldás, sőt más karakter esetén még vicces is lenne, de egyáltalán nincs összhangban a VI. részben látott könyörtelen, tiszteletlenséget nem tűrő maffiafőnökkel.

- Minek megy oda egyáltalán, ha küldhetné bármelyik bérencét?

- A Greedós jelenetet pont azért forgatták le, mert ez eredetileg kivágták a filmből. Azáltal, hogy visszatették, kétszer kapjuk meg szinte ugyanazt a párbeszédet. Egyszerűen nincs szükség erre a jelenetre, csak lassítja a filmet, kétszer közli ugyanazt az információt.



"Talán Spielberg jut csak eszembe az ET 2002-as felújításával. Még más?"

És szerencsére ő is belátta a hibát, és a film elérhető eredeti formájában.


A Jurassic Park blu-ray kiadáshoz is történt pár javítás, de ezek a jobbik fajtából voltak: kitöröltek pár zsinórt meg kábelt, egy véletlenül otthagyott stúdióreflektort és cserepes növényt, stabilizálták a remegő feliratokat, és betettek egy kis villámlást az egyik mennydörgéshez. Sajna pár eredeti baki így is bennmaradt (azt a raptor farkát tartó kezet tényleg kitörölhették volna a konyhás jelenet elejéről), de legalább semmi zavaró hülyeséget nem tettek bele.

2015. dec. 10. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!