Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Zavarna ez titeket olvasás...

Zavarna ez titeket olvasás közben?

Figyelt kérdés
Ha egy kötetben több embernek a szemszögéből is beleláthatnánk a szotriba. Tehát pl van amikor Lucuka szemszögéből és van amikor Rubika szemszögéből olvashatnánk a könyvet. Titeket zavarna ez?

2020. febr. 16. 22:39
 1/7 anonim ***** válasza:
73%
Nem. Nagyon gyakori forma.
2020. febr. 16. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
72%
Attól függ, hány ember szemszögéről lenne szó. Mármint, ha pár karakter szemszögéből, az oké. De ha pl. 7-8 ember szemszögéből, az nagyon sok, az ember azt se tudná már, hogy hol van. De 2-3 az okés. Ha jó a sztori, akkor igazából mindegy.
2020. febr. 16. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
37%

Egy klasszikus E/3 formában írt könyvben a nézőpontok akár mondatról mondatra változhatnak. Elég, ha a múlt időben mesélő narrátor jelen időre vált. Ha eddig Lucuka volt a központi cselekvő, adja magát, hogy az ő érzésvilágához kerültünk közelebb. Aztán Rubika cselekszik, pl: "elhúzta a száját", és jön egy újabb mondat jelen időben: "Jaj, te buta tyúk!". Nyilvánvaló, hogy nem a narrátor minősíti a szereplőt (jobb is, ha nem teszi), hanem Rubika fejében átsuhanó gondolat ez: szereti Lucukát, aki épp a saját feje után megy, és bár sajnálja őt, mégis hagyja, hogy nekimenjen a falnak. Máris együtt lehet érezni mindkettőjükkel.

Ilyen finom árnyalatokat viszont már nem lehet megtenni a fejezetenként váltott E/1 formában, ráadásul ott a nézőpontok száma is korlátozottabb (E/3-ban akár a legutolsó mellékszereplő fejébe is beleláthatunk). Végül is a kérdésből nem derült ki, melyikre gondoltál. Klasszikus E/1-ben a narrátor általában a főszereplő értebb, bölcsebb énje. Ha több ilyen szereplőt is felvonultatsz, máris duplázódik az olyan karakterek száma, akiket az olvasás élvezete érdekében egyéniséggé kell varázsolnod. Optimális esetben annyira mássá válik a fogalmazásuk módja, hogy néhány fejezet után már akkor is tudjuk, ki mesél, amikor a körülményekből ez még nem derült ki egyértelműen. Például lehet, hogy Rubika kicsit magas lóról nyilatkoztatja ki, hogy mennyire fájt neki, de csak azért is hagyta Lucukát tanulni a saját hibájából. Hiába eszesebb Lucukánál, és még érettebb is a jelenlegi énje, végső soron nem tesz mást, csak a saját hiúságát legyezgeti. Ha viszont Lucuka ugyanezt egy őszinte vallomásként beszéli el, ő lesz, aki többet fejlődik, és az olvasó szemében szimpatikusabbá válik.

Magyarul, nem is olyan könnyű módszer ez.

2020. febr. 17. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
66%
Rengeteg könyv használja ezt a módszert, a legtöbb embernek nem zavaró, HA jól kezeli az író.
2020. febr. 17. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
32%
Lám, ide vezet az egyes szám, első személy, jelen időben írt tiniponyvák túltengése. Egyeseknek már az is idegen, ha nézőpontot váltanak egy történetben.
2020. febr. 17. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
59%
Engem nem zavar olvastam már ilyen könyveket de nem a kedvenceim.
2020. febr. 18. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
74%
Ha meg van mindig adva, hogy mikor és kiről van szó (pl a Harag Háborúja trilógia), akkor engem nem zavar.
2020. febr. 20. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!