Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogy tudnám esztétikusan...

Hogy tudnám esztétikusan jelölni a mondat kevésbé hangsúlyos részét a párbeszédben/monológban?

Figyelt kérdés

Egy könyvféleséget írok, és annak egy ilyesmi részletéről lenne szó:

– Mint azt ti is jól tudjátok, aki majd A-ban szeretne egyetemet vagy munkát találni, annak az átlagosnál magasabb szintű tudásra lesz szüksége – kezdte el a mondandóját az órát tartó ötvenes éveiben járó, felül már kopaszodó férfi, melynek hallatán minden tanuló elcsendesedett. – Ezt a tudást pedig B-ben csak két helyen szerezhetitek meg. Itt a C Felkészítő Középiskolában, (ami szigorúan véve nem is B-ben van), és a D Középiskolában.


Itt "A" a várost, "B" az országot, "C" és "D" pedig az iskolákat jelöli, bár ennek nincs jelentősége, csak az egyszerűség kedvéért jelöltem betűkkel. A kérdésem inkább a zárójeles részre vonatkozna. A tanárnak ez nem a gondolata, hangosan kimondja, de kb. mintha motyogna, szóval a szöveg többi részével ellentétbe nem emeli ki. A hangsúlyos szavakat még lehetne is nagybetűvel érzékeltetni, nem néz ki hülyén, de ha az itt zárójelbe tett mondatrészt alsó indexbe tenném, vagy 1-2 betűmérettel kisebbel írnám(és jelenleg jobb ötletem nincs), elég furán festene. Van esetleg valami ötletetek, vagy kénytelen leszek még egy helyen megszakítani a monológot(amit nem szeretnék, mert szerintem kizökkenti az olvasót a mondatból) egy "– tette hozzá –" résszel? Előre is köszi a válaszokat! :)



2020. okt. 21. 19:19
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
84%
Az ilyesmit illik narrációban megmagyarázni. Kiemelni pedig nem nagybetűvel (az a kiabálás), hanem dőlt betűvel kell.
2020. okt. 21. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Úgy látszik, akkor muszáj lesz. :)
2020. okt. 21. 20:15
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Szokták így is:

- Itt a C Felkészítő Középiskolában, - ami szigorúan véve nem is B-ben van -, és a D Középiskolában.


Viszont kicsit nehezebb elkülöníteni a narrációtól, tehát én annyit változtatnék rajat, hogy beleírom "mint tudjuk / mint tudjátok", tehát kiderülne a szövegből, hogy még mindig ő beszél a többiekhez, nekik címzi a monandót.

2020. okt. 21. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! Igen, gondoltam rá én is, de nekem is ez volt a bajom, hogy nem egyértelmű, hogy a narrátor mondja vagy a tanár. És végül ennél maradtam:


Itt a C Felkészítő Középiskolában, ami szigorúan véve nem is B-ben van, – tette hozzá – és a D Középiskolában.


Ez így helyes/megfelelő szerinted? Írásjeleket, stb-t tekintve.

2020. okt. 21. 23:01
 5/17 anonim ***** válasza:
"Itt" után szerintem kell vessző. És "nem is B-ben van" itt nem, a vessző átkerül ide: –, és a D Középiskolában.
2020. okt. 21. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Upsz, az "Itt" után véletlenül maradt le. 😅 A másikban viszont eléggé bizonytalan voltam, szóval köszönöm ismét!
2020. okt. 21. 23:18
 7/17 anonim ***** válasza:

Igazán nincs mit♥️

És bizony a párbeszédekél az írásjelek használata eleinte zavaros tud lenni😅

De idővel ráérzel majd és nem is kell rajta gondolkodnod.

2020. okt. 21. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Hát igen, például még van hátra 60 oldal, amit már megírtam nagyjából, és most törölgetem ki a felesleges pontokat a gondolatjelek előtt... 😂
2020. okt. 21. 23:31
 9/17 anonim ***** válasza:
Oooh, szegény! Nincs is jobb, mint utólag javítgatni az ilyen apróságokat😅
2020. okt. 21. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Legalább újraolvasom. XD Mert amikor rágódok, hogy hogy is alakuljon a sztori, annyi verzió megfordul a fejemben, hogy a végén már elfelejtem, hogy melyiket írtam le. XD
2020. okt. 21. 23:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!