Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Baj hogy jelen időben írok?

Baj hogy jelen időben írok?

Figyelt kérdés

Most kezdtem egy történetet írni, E/1 személyben, és észrevettem, hogy bizonyos részeinél jelen, másoknál pedig inkább múlt idő illik hozzá. Viszont nem szeretnék ingadozni az időknél, és a jelen idő talán jobban passzol hozzá, de mégiscsak múlt időben illik írni. Elsősorban azért gondolom így, mert igyekszem humort is használni, aminek nagy részét a főszereplő aktuális gondolatai teszik ki.

Ha pedig múltban írok, baj ha néhány mondatot jelenben írok, amik múltban nem hangzanának olyan jól? Pl: Erről Xy-t kell kérdezni. Ez múltban így nézne ki: Erről Xy-t kellett (volna) kérdezni. De így már másabb a jelentése.

Egy másik példa: Nagyjából így nézhet ki az a hernyó, aki csak repüléskör realizálja, hogy valójában nincsenek is szárnyai.

Szóval a felsorolt példáknál, és a hozzájuk hasonlóknál gond ha jelent használok? Zavaró ha áttérek?

Köszönöm a válaszokat!



2022. aug. 2. 15:12
 1/4 anonim ***** válasza:
67%
Sok E/1 jelenidőben írt történet van, nincs ezzel gáz, csak ne váltakozzon az igeidő.
2022. aug. 2. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 harebell ***** válasza:
100%
Az sok könyvben van, hogy a cselekvéseket, történéseket múlt időben írják ("kinyitottam az ajtót", "lementem a lépcsőn" stb), míg a gondolatokat, általános megállapításokat ("ezt XY tudja a legjobban", "szeretem az őszi reggeleket") pedig jelen időben (vagy akár jövő időben: "sose fogom megérteni a macskákat"). Ez még nem számít ingadozásnak, nem kell MINDEN igét ugyanabba az igeidőbe tenni. A cselekmény igeideje legyen következetes.
2022. aug. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
83%
Nincs olyan, hogy "múlt időben illik írni." Bármilyen időben írhatsz, csak légy következetes.
2022. aug. 2. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Mostanában felkapott lett E/1 jelen idő. Nincs ezzel baj. Ha olvasok, akkor nem avar, viszont amikor írok, akkor én maradok a múltnál, mert az szimpatikusabb múltban írni.
2022. aug. 4. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!