Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Titeket zavarna ha egy regény...

Titeket zavarna ha egy regény nem lenne fejezetekre tagolva? Vagy ha értelmetlenül van felosztva, hogy pl nem érteni, milyen logika alapján következik ott új fejezet?

Figyelt kérdés

Vagy nevezzük akkor regény helyett 300 oldalas egybefüggő történetnek (A/5-nél kicsit kisebb méretű könyvben mondjuk - szóval olyan átlagos könyvnagysággal)


Előre is köszi a válaszokat!!:)


(Először amúgy gondolom megnézem, hogy tagolható lesz-e, majd ha kész lesz; és ha tagolhatónak ítélem meg, akkor próbálom felosztani kisebb egységekre legjobb tudásom -és jóízlés szerint:))



2013. júl. 16. 15:59
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Minden történetet lehet tagolni, amit nem, az nem méltó arra, hogy regénynek, vagy történetnek nevezzék, vagy az alkotója nem való írónak. Szóval igen, engem nagyon zavarna.
2013. júl. 16. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Az kemény válasz:O Ilyen keményre nem is számítottam; de én amúgy nem szokványosan írok ám, nem úgy, ahogy mindenki más, hanem egyéni stílusban:):) Ezért nem akarok túl "éles" elválasztásokat benne:):) Hát, akkor köszönöm, ennyi azt hiszem elég is lesz talán, zöld ment rá, ha még akar valaki; akkor írjatok nyugodtan, és ha okos dolgokat írtok még, akkor én meg értékelni fogom azokat is, szintén nyomok rájuk zöld kezet:)
2013. júl. 16. 16:15
 3/18 A kérdező kommentje:
De amúgy szerintem nem lesz baj ezzel a tagolással, meg lesz akkor oldva:):) (Ügyesen!!!:))
2013. júl. 16. 16:17
 4/18 A kérdező kommentje:

Ja am eskü zöldet nyomtam!! Csak nehogy az legyen, hogy ne; ez a válasz nagyon hasznos volt!!

Sz'al nem aggódni!!:)

2013. júl. 16. 16:18
 5/18 anonim ***** válasza:

Nem kötelezőek a fejezetek, rengeteg olyan regényt olvastam, ahol nem voltak. Irodalmi értékből, olvashatóságból sem von le semmit se.


Ilyesmin felesleges aggódnod.

2013. júl. 16. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Én is olvastam olyan könyvet, ahol nem voltak fejezetek, csak nagy részek. A Ne engedj el... is ilyen. Ott nem zavart.

Maggie Stiefvater Shiverjében pedig ugyan fejezetek voltak, de néhány csak fél oldal volt, szóval azt is kissé érdekes felosztásnak nevezhetném.

A Szent Johanna Gimiben sincsenek fejezetek, csak a napok választják el egymást.


Szerintem nagyon fontos, hogy egy szöveg tagolható legyen, így vagy úgy. Attól lesz egy történet dinamikus, az éles elválasztásokkal, a fejezetek végére rakott csavarokkal, függővégekkel. Ez segít megtartani az olvasóknak a figyelmét. Ha azt látják, hogy egy nagy folyam az egész, nagyon nehéz lekötni őket.

Így van például a zenénél is. Van rá egy szakkifejezés, nem jut eszembe, mi is, de azt a pillanatnyi csöndet takarja, amikor az addig bőszen játszó hangszerek elhallgatnak, tökéletes csend van, majd egy röpke pillanat múlva ismét belecsapnak. Ezt a rövid szünetet kihasználja az agyunk, feldolgozza a hallottakat, és újult erővel képes figyelni a következőkre. Régebben nem biztos, de ma már sokan teljesen tudatosan komponálnak ennek az információnak a tudatában.

Szerintem ez a csend megfelel egy könyvben a fejezetek végével. Lezárja, elsimítja, és az olvasónak van egy lélegzetvételnyi ideje, hogy rendesen felfogja a dolgokat, majd tovább lépjen a következő részre.


Szóval valahogy mindenképp próbáld meg tagolni a történetedet =)

2013. júl. 16. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
:)Ezeket is nagyon köszönöm, mentek a zöldek!!
2013. júl. 16. 19:18
 8/18 anonim ***** válasza:

A posztmodern használja/használta a tagolatlanságot mint módszert, de nem épp olvasássegítő gyakorlat. Ez tudatos döntés kell, hogy legyen, nem csak egy olyan döntés, hogy épp nem tudtad rendesen tagolni.

Hogy ha logikátlanul követik egymást a részek (nem fejezetek, részek), az is ismert gyakorlat, Sterne ennél cifrábbakat is alkalmazott a regényében (egy ad hoc bekötött rózsaszín lap... minden logikát nélkülözve). De ott a helyzet megkívánt ilyeneket.


Engem nem feltétlenül zavarna emiatt egyik módszer sem, de ha a mű nem olyan, hogy szükség lett volna ezekre, akkor viszont durva tréfának vagy a szerző/szerkesztő/kiadó hülyeségének tartanám és nem olvasnám.

2013. júl. 16. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
ad hoc? :) Ennek majd utána nézek, mert nem tudom:$ Köszönöm, ment a zöld!!:)
2013. júl. 16. 20:53
 10/18 anonim ***** válasza:

Dehogy baj!! :) RENGETEG könyv van ami nincs fejezetekre osztva. Te választod meg, hogy szeretnéd tagolni. De ha majd mégis tagolod, és mondjuk több idő telik el a történetbe a két tagolás között, akkor azt jelezd valahogy.;) Meg amúgy én találtam olyan könyveket is, ami napokra, és fejezetekre volt osztva (nem tudom, miért, az írója biztos tudta.:)) Szóval írd ahogy szeretnéd.:))

remélem segítettem.

U.i: miről szól a könyved?:)

2013. júl. 17. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!