Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A Harry Potter világát miért...

A Harry Potter világát miért tartja olyan sok gyerek vonzónak, amikor egy kegyetlen, erőszakos, törvénytelen világ a könyvben bemutatott mugli világhoz és a valósághoz képest?

Figyelt kérdés

Gondoljunk bele, jóformán nincsenek emberi jogok, teljesen elfogadott a gyerekek testi fenyítése, a dementorok által kínzatás a börtöni rabok számára, semmiféle szociális segélyről vagy intézkedésekről nem hallunk, lényegében vadkapitalizmus van.


A varázsló orvostudomány elég fejlett, de nagyon gyakoriak a szinte halálos és borzalmas fájdalommal járó sérülések pl. Harry gyakori csonttörései, Mr Weasley kígyómarása, beleugrás egy fagyott tóba, fuldoklás, félresikerült varázslatok és varázsitalok, varázslények pl. sárkányok támadása.



A varázsvilágot Voldemort és csatlósai tartják rettegésben, akikhez képest a mi "halálfalóink", Saddam, Osama és barátaik labdába se rúghatnak.



Bár a varázslók közötti rasszizmust "sárvérű-aranyvérű" elítélik a főszereplők, semmi bajuk nincsen a muglik és a más nemzetiségű emberek lenézésével. Hagrid általános beszélgetések közben degradálja a kvibli Frics-et, vagy a Mugli Dursley-családot, közben Hermionénak a szeme se rebben. Ugyanilyen Ron megjegyzései a francia és bolgár cserediákokra.



2013. okt. 17. 21:58
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
94%
Mert a gyerekek nem felnőttek! Ők még nem tudják, mi folyik a mai világban, és a Harry Potter milyen mögöttes tartalmakat rejt! Nekik ez egy mese, varázslat, ahol mindent lehet, egy mesevilág. Neked sem ártana néha elrugaszkodni a valóságtól... nem csak a felnőttek komor, realista világában senyvedni.
2013. okt. 17. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Én nem senyvedek, örülök, hogy nem kell egy olyan világban élnem, ahol gonosz varázslók és sárkányok fenyegetik az életemet, hanem maximum 1-2 erőszakos hülyegyerekkel futok össze az utcán, és mégha el is vesztem a házam, akkor is mehetek hajléktalanszállóra meg ingyenkonyhára.
2013. okt. 17. 22:30
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Akkor most én leszek a fan, aki megvédi a sztorit. :D Gyerekek testi fenyítése alatt mit értesz? Mikor volt benne? Szociális segély, intézkedés létezik, nem tudom olvastad-e, de pl. Voldemortnak nem volt semmije, amikor iskolába került, a hasonló sorsú diákok számára fent van tartva egy alap, amiből valamennyi pénzzel támogatják őket, hogy el tudják kezdeni az iskolát.

A halálos, borzalmas fájdalommal járó sérülések nem olyan gyakoriak, Harry a főszereplő, aki vonzza a veszélyt, veszélyes helyzetekbe kerül és a körülötte lévő emberekre (pl Mr. Weasley) is a veszélyt hozza. A sztori egy olyan világban játszódik, amikor gyakorlatilag háború zajlik, persze, hogy vannak sérültek, halottak. De aki nem megy a sárkányok közelébe, annak nem gyakran tudnak ártani... Medvék is léteznek, mégsem érzed magad veszélyben, mivel lakott területre nem gyakran jönnek el. A sárkányokkal is így van, erre vannak a sárkány rezervátumok is, ahol pl Ron bátyja, Charlie is dolgozik. Harry gyakori csonttörései - szerintem a mugli világban is van olyan ember, aki gyakrabban töri el vmijét... a varázsvilágban 1 perc alatt beforrasztják. Félresikerült varázslatok, varázsitalok léteznek, ez tény. De őket meg pl. nem rázza meg az áram, mert nem használnak elektromosságot. Persze tény, hogy a Trimágus Tusa egy elég barbár játék, nem véletlenül nem rendezték meg előtte nem tudom hány évig, nem is értem a motivációt, de elvileg a lényeg, hogy külföldiekkel ismerkedjenek. Ez ennek nem a legjobb módja, de Rowling ezt találta ki. Voldemort és halálfalói rettegésben tartják a varázsvilágot - néhány évig, főleg Angliában. De nem ez az alapállapot a varázs világban, hogy van 1 sötét varázsló, aki ural mindent. Voldemortot legyőzik, és aztán mindenki boldog. A mi világunkban ez szerintem nem nagyon van így...

Végül a rasszizmus... igenis van bajuk a muglik és más nemzetiségű emberek lenézésével, ugyanúgy elítélik, mint a "sárvérűzést". Hagrid degradálja a kvibli Fricset és a mugli Dursley családot, igen, de nem azért mert kvibli és mert muglik, hanem azért mert nem érdemlik ki a tiszteletet és nem jó emberek. Soha nem mond olyat Hagrid, hogy az a baj Friccsel h kvibli, v vmi... Amúgy meg én is szoktam olykor cigányozni, de azt a "rossz fajta" cigányokra értem. Hozzáteszem, hogy az egyik legjobb barátom cigány, és nem vagyok rasszista, de mondok ilyet. Meg olyat is, hogy meglátok vmi hülye hírt a TV-ben Amerikáról és mondom, hogy "hülye amerikaiak", de ettől nem utálok és nézek le minden amerikait. Szerintem nagyon is hasonló a két társadalom, Rowling a mienkről mintázta a varázsvilágot. Persze nem akarlak meggyőzni, ha így gondolod, akkor így gondolod, nem foglak lenézni, mert te nem szereted a Harry Pottert. :D Csak gondoltam elmondom, hogy én hogy látom, mint egy nagy fan, aki már nem gyerek. :D Bocsi, hogy hosszú lett! N/21

2013. okt. 17. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Mirk ***** válasza:
90%

A varázslat kárpótol mindenért. Más nem számít.

A valódi világ is szar hely, ha annak éled meg, na de ha tudnál varázsolni...

2013. okt. 18. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Izgalmasnak tartják, hogy az emberek tudnak varázsolni.
2013. okt. 18. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Mert a történet kalandokkal teli, és egyedi.

A gyerekeknek most ez kell.

2013. okt. 18. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Nekem azért az egyik kedvenc könyvem, mert az olvasása közben nem tudok semmi más problémára gondolni, szinte kiragad a valóságból és egy másik dimenzióba visz át.Nagyon összetetten van felépítve a varászvilág, egy teljesen más hely ahová jó néha "elmenni" és nem foglalkozni a valósággal. Ráadásul nagyon jól van meg írva olyan mintha folyton ott lennék és külső szemlélőként nézném az eseményeket, nem úgy mint pl az Alkonyatban ahol E/1 ben van megírva a történet és folyton csak a főszereplő gondolatairól lehet olvasni.Ami egy idő után nagyon uncsi, A Harry Potter viszont nem tudom meg unni pedig van amit már nyolcszor-kilencszer olvastam.
2013. okt. 18. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem azért, mert bár a HP egy kitalált világ, mégis ugyanolyan, mint ez: vannak szemetek, akik piszkálnak és bántanak, de barátok is, akik azért ott vannak veled; az emberek csalódnak, kudarcok érnek és sikerek, szó van benne a családról, a szeretetről, és hangsúlyozva van (árnyaltan és nagyszerűen), hogy senki nem tökéletes és mindenki hibázik (még a bölcs és fantasztikus Dumbledore is). De ezenkívül egy új, szuperül kidolgozott világot tár fel, ami tele van varázslattal és kalandokkal, könnyen olvasható, de mégsem alacsony színvonalú. Amiket te felhozol, azt nem látja egy gyerek, és pl. engem meg nem érdekel, pedig már huszonegy vagyok, és tíz éve "élek együtt" ezzel a sztorival. Az, hogy vannak fájdalmak és veszteségek, ez tök természetes, sőt szerintem ezeknek az egyszerű megfogalmazása segíthet feldolgozni bizonyos dolgokat... nekem segített.

Viszont amit a rasszizmusról írsz, az nekem túlzás. Ennyi erővel mindenki rasszista, még az is, aki életében egyszer kimondja, hogy "az a hülye szőke".


Meg valószínűleg még azért találják annyian (és nem csak gyerekek) vonzónak, mert - mint már említettem föntebb - bár ez egy lényegében ugyanolyan, emberekkel és érzésekkel teli világ, mégis azt sugallja, hogy ha veszítesz is, végig kell csinálnod a saját harcod, és győzedelmeskedni fogsz. Talán nem így van, de ezt a gyerekek még nem tudják. És nem is kell nekik.

2013. okt. 18. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert ilyenkor nem a saját még nyomorultabb életünkön gondolkozunk. Együtt izgulunk a szereplőkkel, egy másik világban, más határokkal, máshogy. Mert ilyenkor mások vagyunk. Mert jó, hogy végre nem azért sírunk, mert a szüleink elváltak, mert apánk nem enged el randira, hanem más problémáján. Ami nagyobb és ilyenkor a mi bajaink eltörpülnek. Rájövünk, hogy semmi szükség nincs itt saját magunk sajnáltatására. Mert beleéljük magunkat. Mert ez más mint a többi könyv. És igenis jó így, ahogy van. SPOILER!!!!!! Akkor is, ha Piton, Dumbledore, Sirius, Dobby, Rémszem meghalt. Mert kell bele dráma.
2013. okt. 19. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

Mond Kedves Kérdező láttad ezt a filmet?


Egy férfi feleségét brutálisan meggyilkolja egy tömeggyilkos, és a fiúk rokkant lesz. Pár év után a fiát elrabolják, és több ezer mérföldet kell megtennie az apának, hogy megmentse fiát. Mindeközben egyetlen segítsége egy mentálisan sérült nő.


Szeretem a Némó nyomában-t :)

2013. okt. 20. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!