Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » :) ) Könyvíráshoz milyen...

:) ) Könyvíráshoz milyen tanácsokat tudtok?

Figyelt kérdés

1. nyelvezet

2. szóhasználat (pl. gáz-e, ha tipikus kifejezéseket használunk...)

3. cselekmény: több szálon az izgalmasabb vagy egyen?

4. könyvméret

5. abban a terjedelem?

6. Külföldi írő könyvét szivesebben megveszed, mint a hazait? ha mondjuk mind a kettő ugyanolyan ismeretlen neked?

7. Szerintetek mennyi idő egy A/5-ös, pl. 100 oldalas könyv megírása?


2010. márc. 14. 16:27
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

1. Magyar.:D

2. Kevés közhelyet, eredeti poénokat!

3. Először inkább érdemesebb szerintem egy szálon, akár úgy is, hogy egy ember szemszögéből vagy naplószerűen írod. Nekem így könnyebb volt.

4. Ne a vastagságra, a sztorira koncentrálj.:)

6. Én nem válogatok.:)

7. Nekem egy nyár alatt sikerült 186 oldal, de nem írtam minden nap. Volt, hogy egy hetet is kihagytam, és volt, hogy két napig folyamatosan írtam.


17L

2010. márc. 14. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az első és legfontosabb, ha írni szeretnél, akkor olvass nagyon-nagyon-nagyon sokat. Ezzel fejlesztheted a saját szó és kifejezés "kincstáradat".

A második, hogy szívből írj és bármit írj le ami eszedbe jut, mert minden egyes megfogalmazott mondattal fejlődsz.

Soha nem írj kényszerből, csak azért, hogy haladj az esetleges könyveddel, hanem csak akkor, ha igazán kedvet, ihletet érzel hozzá. Soha nem görcsölj azon, hogy esetleg rövid, amit sikerült írni, ha nem megy, akkor tedd félre és pár napot pihentesd, vagy kezdj el egy másik részt, és később térj vissza hozzá. Ha rágörcsölsz akkor nem fog menni.

Írónak senki sem születik. Lehet az ember alapvetően tehetséges, de a gyakorlás és a pártatlan kritika elengedhetetlen. Ne csak rokonoknak és barátoknak mutasd meg a műveidet, hanem próbáld meg minél több "idegenhez" eljuttatni.

A negatív kritika sokkal fontosabb, mint a pozitív. A jó kritika ösztönző, viszont a negatív véleményekből lehet építkezni, javítani az esetleges hibákon.

Ne azért akarj írni mert írónak lenni olyan jó. Nem jó! Hiszen gondolj csak bele, hogy mennyi különböző elvárásnak kell megfelelni ahhoz, hogy sikered legyen.

Ha komolyan gondolod és nem csak hobbi szinten szeretnéd csinálni, akkor fel kell készülni a megpróbáltatásokra, az esetleges elutasításokra is.

Nagyjából most ennyi jutott eszembe:)

Magam is írok, bár nem mondanám, hogy jó vagyok benne, inkább lelkes:)

Ha van esetleg kérdésed, kérésed van, vagy egyéb, nyugodtan keress meg priviben és megbeszélhetjük :)

2010. márc. 14. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Nem küldenétek el az írásotokból egy-egy részletet? :))
2010. márc. 15. 08:25
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Üdv. Nos, elsősorban azt tanácsolnám, az előttem szólóhoz hasonlóan, hogy semmiképp se erőltesd. Lélekből, szívből kell írni, nem azért mert "muszáj", "kell", stb. A sok információgyűjtés elengedhetetlen, tehát mások műveinek elolvasásával tapasztalatot, ötleteket és máskülönben élményeket is szerezhetsz, amik tovább gazdagíthatják írói világodat, fantáziádat, szókincsedet. Én az írás mellé használok még szinonima szótárt, tudom ajánlani mindenkinek, egyrészt a szóismétlés elkerülése érdekében, másrészt az írás színesebbé tételében. Arra számíthatsz, hogy a közeli barátaid elsősorban azt fogják mondani az elkészült regényre, hogy "húú, de szuper" vagy "ez jó!", de tapasztalataim szerint több az "érdek" vélemény, mint az építő kritika. Az előttem szólóval egyetértve, a negatív kritika akár milyen rossz, leginkább abból lehet építkezni. Ennyi jutott eszembe elsőre. Ha lenne kérdésed, nyugodtan írj privátban :)
2010. márc. 15. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

2. vagyok

az enyémet itt megnézheted

www.tyna-olvasnijo.blogspot.com

2010. márc. 15. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Másodikhoz!


Elolvastam, nekem hagyon tetszett, habár igaz, nem végig!

Jó a nyelvezete, jó a történet. Miért nem próbálod meg könyvbe kiadatni?

Legalább magadnak egy példányt, hogy emlékül szolgáljon;)

www.konyvmuhely.hu Itt 1-1000 példányig akőármennyit megcsinálnak neked.

2010. márc. 15. 18:35
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Általánosságban történetíráshoz adtam tippeket pár napja egy másik kérdéshez, nincs türelmem még egyszer legépelni, szóval remélem nem gond, ha csak linkelem:


http://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__konyvek__713633-ko..

Két válaszom volt ide: A válasz megírásának időpontja: tegnapelőtt 00:39

A válasz megírásának időpontja: tegnapelőtt 20:07


Pontokba szedve a konkrét kérdéseidre:

1. Helyesírás legyen jó, a többire általános tippet nem tudok, sztoritól függ teljesen mi iillik bele.

2. Szóismétlés kerülendő, a többi megint csak sztorifüggő.

3. Mindkettő lehet jó, ahogy a történet megkívánja. Illetve akkor rakj be párhuzamos szálat, ha tényleg ki tudod tölteni, tölteléknek ne!

4. Tökmindegy. Ha vékony, akkor legyezőnek, ha vastag akkor súlyzónak jó még alternatív használatkor. :)

5. Mindegy.

6. Pénzszűkében általában utánanézek blogokon, ismerősöknél, hogy érdemes-e. A szerző származása nekem édesmindegy.

7. Attól függ. Én A/4-esben most járok a 40. oldal körül, de már istentelenül régóta húzom. Legfeljebb nyáron van időm rá nagyobb mennyiségben, ilyenkor semmi. :(


Magam írásai: [link] (V. Gergely)

2010. márc. 15. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

1. nyelvezet: legyen pörgő - vagyis ne legyenek oldalas leírások benne

2. szóhasználat: na, pont ilyen kifejezéseket, hogy "gáz-e", szerintem hanyagolni kéne. Olvass sokat, akkor bővülni fog a szókincsed, és rengeteg szinonimát fogsz ismerni.

3. cselekmény: több szálon izgalmasabb, mert az olvasó tudja, hogy a regény végén a szálak találkozni fognak, esetleg megválaszolják az egyikben feltett kérdéseket. Ráadásul így sokkal színesebb lehet a sztori, több karaktert, több helyszínt, több eseményt tudsz belesűríteni egy regénybe.

4. könyvméret: A/4-esben írj, és hogyha sajátkezűleg akarod kiadatni, akkor tedd át A/5-ösbe, de általában, ha egy kiadóhoz beküldesz kéziratot, az is A/4-es szokott lenni

5. abban a terjedelem: egy átlagos regény A/4-esben 250-350, esetleg 400 oldal, ha ennél hosszabb, akkor már inkább válaszd két regénnyé a történetet.

6. külföldi vagy hazai író: nekem mindegy. Ha elolvasom a hátlapon található aprócska leírást a sztoriról, azt választom (értelemszerűen), ami nekem tetszik.

7. A/5-ös 100 oldalas könyv: mindenkinek más. Én egy 270 oldalas, A/4-es regényt megírtam két hónap alatt, de valaki egy év alatt alkot egy kerek egészt, amit regénynek hívunk. 100 oldalas, A/5-ös regény megírása nekem kb. egy hétbe telne, de hogyha lassabban írsz, akkor akár másfél hónap is lehet.

2010. aug. 6. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

1-2. Kevés szleng, kevés fellengzős szó, amit csak a helykitöltés miatt használsz. Kevés közhely, vagy azok végképp elhagyása. Eredeti ötlet. Magyar nevek vagy magyar fantázianevek.

3. Nem baj, ha több szálon fut a cselekmény, de még követhető legyen, nem szabad nagyon belebonyolódni.

4-5. mindegy. Mármint itt terjedelemre vagy nyomdai kivitelezésre gondolsz? A legjobb a kötött vagy ragasztott A5-ös méret. Nem az oldalak száma fontos, hanem a tartalom.

6. A könyv hátulján lévő ismertető és az első fejezet alapján tájékozódom. Mindegy, ha ismeretlen szerző, mert ha jól ír, megveszem/kikölcsönzöm a könyvét. Nemzetiség nem számít.

7. két hét-egy hónap. De ez nagyon sok dologtól függ, milyen időközönként írod, tudsz-e gyorsan írni, kevés elgépeléssel. (Én harminc A4-es oldalt kilenc nap alatt írtam meg)

2010. szept. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

[link]


Itt sok minden van. :)

2010. szept. 11. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!