Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A kötelező olvasmányokkal...

A kötelező olvasmányokkal csak szerintem veszik el a gyerek/kamasz kedvét az olvasástól?

Figyelt kérdés
Nem értem,hogy a mai fiataloknal miért kell 17-1800as regényeket olvasni,mikor akkoriban teljesen más szóhasználat,stílus,viselkedés volt jellemző.Miért nem lehet kortárs írók műveit feladni? Én szeretek olvasni,a háziolvasmányokat is általában elolvasom,de eddig csak 1 tetszett:A Pál utcai fiúk.Miért nem olvashat a diák olyan könyvet ami érdekli is őt?

2015. nov. 2. 22:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
81%
Igen, lehetne változtatni a kínálaton. A mi magyartanárunk nem volt hajlandó Kőszívűt olvastatni velünk, helyette sokkal emészthetőbb kötelező olvasmányokkal kezdtük (pl. Harry Potter 1. kötet), maratoni Jókai-regényeket később tanultunk, felsőbb években inkább. Az neccesebb lenne, hogy mindenkinek az egyéni érdekeihez igazodjunk, bár a finnek biztos meg tudnák csinálni, nekik legendásan jó az oktatásuk, annak ellenére (pontosabban épp azért), mert hagyják a gyereket saját módján tanulni. Mindenesetre tény, hogy túl nehezen emészthető olvasmányokat szabadítanak rá fiatalabb tanulókra.
2015. nov. 2. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
70%
Pont ez a baj. Ha valaki csak a kötelezőket ismeri meg, akkor úgy marad meg benne, hogy az összes könyv szar (Van a kötelezőknek is értékük, de ezt egy tini nem látja, és nem is kell neki látnia, mert ahogy írtad, teljesen más kor).
2015. nov. 2. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
26%
Olvashat azon kívül a szabadidejében akármit, nincs megtiltva senkinek. Én kamaszként mondom, hogy ugyan volt egy pár kötelező ami kínszenvedés volt, de volt olyan is, amit nagyon megszerettem és úgy érzem tett hozzám valamit. Amúgy is nem árt szokni, hogy nem mindig csak az van ami jó, meg izgalmas. Másrészt, a kultúra része, hogy ismerjük a régi nagyokat is. Azok ismeretében teljesen másképp tekintünk a modern dolgokra, a kettőt nem vonatkoztathatjuk el egymástól, egy folyamatot vizsgálunk egy-egy pillanatban. Egyáltalán nem baj, ha kulturálódunk egy kicsit.
2015. nov. 2. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
58%

Szerintem a dolog összetett.


Az egyik oldal: igen, változtatni kéne a kötelezőkön.


A másik oldal: számtalan ismerősöm van, aki a kötelezőket utálja, de amúgy olvasni szeret. Sz**r duma, hogy a kötelezők megutáltatták az olvasást. olyan, mintha azt mondanám, hogy egyszer leestem egy lóról, és ezért nem úszok, mert megutáltam a sportot. Vagy azért nem sakkozom, mert nem megy a Monopoly.

2015. nov. 3. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
77%
Nem csak szerinted, hanem ez egy köztudott tény :D Azért vannak jó kötelezők is, de pl 9.-ben az Odüsszeia miatt az élettől is elment a kedvem.
2015. nov. 3. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
56%
Odüsszeia helyett nekünk a Szabó Árpád féle feldolgozást adták. A mi tanárunk arra megy rá, hogy a könyv tartalmát tudjuk, majd órán elemezzük, kibeszéljük.
2015. nov. 3. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
81%

Ezt már rengetegen mondták, vették észre, de a döntéshozókat nem érdekli, elég sok baromságot is kitaláltak már, illetve rengeteg magyartanárnak is az felel meg, ha minimális ráfordítással mindig ugyanazt kell csak elmondaniuk, leadniuk.


Egy csomó felnőtteknek készült könyvet kell elolvasniuk az általános iskolásoknak. Művelődni nem fognak, mivel nincs benne magyarázat, ahogy a szókincsük sem fog javulni, hisz nincs ott se magyarázat, illetve túl sok ismeretlen jelentésű szó lehet benne, melyeket már nem is használunk. Külön poén, amit az egyik lábjegyzetes könyvben láttam, szépen megmagyarázták a dolog jelentését, persze építészeti szakszavakkal, amit egy tíz éves tuti nem értene meg.

2015. nov. 3. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
64%

Elnézést, de kivételesen "fent" (azaz a döntéshozók) már észrevették a problémát és elvileg megoldást is kínáltak rá. [Nem mintha túlságonan védeni akarnám őket, egy döntés papíron nem változtat semmit.] Viszont azt átverni a teljes közoktatáson gyakorlatilag lehetetlen, és ebben tényleg nem tettek semmit.

Itt a tanárok felelőssége óriási - ha nem szerettetik meg az amúgy unalmas kötelezőket sem, nem tekintenek túl az alap listán sem a kortársak, sem az igényesebb ifjúsági irdalom felé (nem feltétlenül kortársra gondolok, hanem mondjuk Verne), a diáknak nem sok esélye van. Ha otthonról olyan mintát hozott, hogy az olvasás érték, rendszeresen lát a szülők kezében könyvet, akkor magától is rá fog szokni, legyenek akármilyenek a kötelezők. Ha nem, akkor feladhatnak bármit, nem kap rá. (Itt is volt jópár kérdés Rejtővel kapcsolatban, olvasónapló - azért Rejtőt ne nevezzük érthetetlen, unalmas kötelező olvasmánynak. De még az ő regényeit sem akarják sokan olvasni, hiszen "kötelező", tehát nem lehet jó.)

Persze valakitől, aki negyven éve mindennap ugyanúgy leadja az anyagot, kikérdezi, "itt a költő arra gondolt, hogy", memoriter, frontális tanítás formában oktat, annál alapvető szemléletváltást ennyi idő után elvárni hát... nehéz. Utánpótlás, lelkes fiatal tanárok meg nincsenek (oktatás színvonala, tanárok megbecsültsége, a szakma hírneve, túl nagy teher, nem is fizet, soroljam?), vagy ha vannak, két hónap után kiégnek. (Ha nem, akkor elmennek HR-esnek valahová, ahol pénzt is kapnak.) Nagyon kevés elhivatott tanár meg nem elég, főleg, hogy ők általában az elit gimnáziumokban dolgoznak, ahol a diákok hozzáállása (és a szülők hozzáállása) eleve más, mint a nagy átlagnál. A szélesebb közoktatásban a probléma ugyanaz marad, mindig is ugyanaz volt.


Elvileg az egészet egy átfogó reformmal meg lehetne oldani, de ahhoz a tanárokat kéne motiválni, mert csak ők tudják motiválni a diákokat. Ha ez nem megy, új, motivált kollégákat felvenni. Viszont ehhez pénz kell, átszervezés kell, és visszatértünk a döntéshozókhoz. Innentől meg nem akarok politizálni. :)


De a kérdésre: nem feltétlenül kortársakat, de fel lehetne adni könnyebb olvasmányokat is. Legalább ajánlott irodalom szintjén. Illetve a kötelezőket is lehet úgy tárgyalni, hogy az érdekelje az embert - ha pedig semmi nem megy, a kötelező olvasmányok listájának átszervezése a végső lehetőség. Viszont csak azért kihagyni pl. Jókait, mert "mai szemmel nehéz", marhaság. Elvileg alapműveltséget ad az érettségi, szóval azért elvárható, hogy addig halljon ilyenről is az ember gyermeke, és néha a komfortzónán kívül is kell létezni. De pl. a Harry Pottert beemelni a tantervbe nem hülyeség.

2015. nov. 3. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
22%
Ha egy gyerek mindig sz@r olvasmányokat kap kötelezőnek, akkor az összes többi kötelezőhöz úgy fog hozzáállni, hogy az se lehet jó. És amik általában a kötelezők szoktak lenni, azoknak semmi értelmük sincs és úgyis csak az öregek ismerik. És tényleg olvashatnának normális 21. századi könyveket.
2015. nov. 3. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
56%
Én magyar szakot végeztem, hozzászólnék a kérdéshez: annak a válaszolónak igaza van, aki azt mondta, nehéz keresztül vinni. Én ismerek pár ifjúsági regényt, ami szerintem élvezhető és jó, de ezek is inkább a 90-es években íródtak. Én akkor voltam gyerek. És a magyar szakon modern mai irodalmat nagyon keveset oktattak nekünk. Gyermekirodalmat pedig egyáltalán nem. N most akkor mit tanítson a tanár?
2015. nov. 3. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!