Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mit hagytam ki a kéziratkiadás...

Mit hagytam ki a kéziratkiadás/könyvkiadás lépéseiből és miket érdemes/kell még tudni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kutatómunkát végeztem, összeírtam magamnak a GyK kérdéseiből, hogy nagyjából miket kell tudni. Kössetek bele abba, amit esetleg nem jól mondanék.


Tehát:

Utak kéziratkiadásra:

-magánkiadás:

bár elméletileg nagyobb bevétel lehetne, de ez nem valósul meg, mert nincs akkora reklám

drága, lehet, hogy vissza sem hozza a befektetett összeget

az olvasók elvből kerülik a magánkiadású könyveket, mert nem megszerkesztettek, nincsenek rajtuk utómunkák.

Itt nagyon sokan kettőről beszéltek (Publio, néhol leszólták és helyette, amit nagyon ajánlottak, az az Underground, több helyen is említették), de a tördelést, lektorálást annál is oldd meg, ahogy akarod. Anélkül meg nem ér az egész semmit. Meg végtére az is magánkiadó, ki tudja, hogy valaki elvből elkerülné-e, vagy egyáltalán elérném-e a bevételből a 0 Ft-ot. Pozitív irányba billenő mérlegben nem merek hinni.


(e-könyvek említésre sem méltóak, ellopják, stb.)


-rendes kiadós kiadás:

ha ér valamit a történet (eleve csak ekkor akarná az ember kiadni, szerintem. Különben minek az egész.), akkor ingyen kiadják, mindenfajta költséget ők vállalnak. Nagyobb marketingje is lesz. Bár kevés rá az esély, de van rá reális esély az alapján, amiket olvastam. Többnek kell elküldeni, valamelyik talán csak kiadja.

Vannak közöttük is gagyik (pl Ulpius-ház, amiről hallottam, az például a Barbibébi címűt is kiadta, csődközelben is voltak már).

A kiadó profiljába bele kell illeszkedni a sztorinak.

Talán a Ciceró jó kiadó.


visszavásárlós szerződést, amiben az el nem adott példányokat meg kell venned, nem szabad aláírni.


-pályázat:

Könyvmolyképző Aranymosás pályázata, évente megrendezik. Itt is eldől, ér-e valamit az egész, amit írtál vagy sem.


-Mit küldjünk el (a kiadáshoz, nem a pályázathoz)?

Ez elvileg le van írva a kiadó oldalán (én nem találtam sehol), vagy megkérdezni.

kézirat (néhány oldal vagy fejezet), szinopszis (1 oldalas összefoglaló), kísérőlevél, melyben karakterszám szóközökkel, cím, szerző.


idegen nyelvű kiadás:

-hiába tanulsz angolt, nem tudsz lefordítani egy regényt. Külföldön sem lesz nagyobb esély arra, hogy kiadd, mert az 1% ott is 1% (a kiadás sikerére). A fordítás költség, előtte úgyis tördelni, szerkeszteni, stb. kéne.

Majd ha sikeres lesz Mo.-on, utána érdemes ilyesmin gondolkodni.


Kérdéseim:

-mit lehet tenni a levédetésért?

azt hallottam, hogy eleve legfeljebb 1-2 fejezetnyit vagy pár oldalt kell küldeni a kiadónak, nem a teljes kéziratot és ők egy átvételi elismervényt írnak, ami igazolja később is, hogy a tiéd a mű. Ez igaz? Van-e más formája azelőtt, hogy megjelent volna?

Bár mintha valahol olvastam volna az ISBN bejegyzést, ez talán csak kiadott dolgokra vonatkozik.

-Az Aranymosás pályázat bármiféle levédetést lehetővé tesz addig, amíg nem nyer?

A teljes kéziratot ide sem küldeném el úgy, hogy nincs kevédetve valahogyan. Csak akkor, ha nincs más lehetőség.

-írói álnév

Ez a dolog hogyan működik? Eleve valamilyen kitalált nevet tüntetünk fel a szinopszisban, kísérőlevélben, kéziratdarabkában és ennyi?

-Minden egyes kézirathoz külön kiadót lehet választani?

Vagy van olyan, amelyik azt mondja, hogy "innentől őt kell szolgálni?"

-Van-e olyan kiadó, ami lekorlátozza a forgalmazást függetlenül a regény színvonalától?

Például megszabja, hogy még egy esetleges siker esetén sem fordíttathatná le a regényt, vagy nem jelenlet meg Alexandrában, csak a Libriben, stb.


Egyébként egy sci-fit írok, DE!!!! nem várok kis bevételt sem, nem merek hinni benne. Ha azt elérem, hogy reklámozva van és a polcokon figyel legalább a megyeszékhelyeken 1-2 hétig, már boldog lennék. Még közel sem vagyok készen, csupán szerettem volna kutatómunkát végezni és valami FAQ-s jellegű kérdést fellőni.


Ezek alapján szerintem a logikus döntés a rendes kiadó lesz. Szóval az utolsó kérdésem:

Mely kiadókat ajánljátok sci-fihez? Ezek között mely kiadók regényei terjeszkednek a legtöbb boltban? (Libri, Alexandra, Líra pl)



2016. jún. 12. 19:56
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Az e-könyv egyenlő ellopják egy oltári nagy baromság. Valóban lesznek kalózai, de a fizikai könyveket is folyamatosan szkennelik be (ráadásul egy csomónak alapból van e-könyv verziója) és kalózkodják. Elég csak itt a gyakorin szétnézni, tele van "honnan lehet ingyen leszedni..." kérdésekkel.

A levédés megintcsak hülyeség, nekem annak idején adták ki egy regényemet és semmi ilyen levédetés meg hasonló nem volt. Nem fogja ellopni a kiadó.

Írói álnév: amikor a kiadó úgy döntött, hogy kiadják a regénmyem, ők javasolták, hogy válasszak álnevet.

Nem nem kell külön kiadó minden egyes kézirathoz, de először odáig kellene eljutni, hogy egyet is kiadjon valaki...

Az én kiadóm (Napkút kiadó [link] ) egyáltalán nem érdekelte mit kezdek más írásaimmal.

Ilyen korlátozásos hülyeségről nem hallottam.

Az Agave könyvkiadót ajánlom, vagy a Gabót, vagy az Ad Astrat, illetve a Galaktika kiadóját.

2016. jún. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 PresidentEvil ***** válasza:
84%

Utómunka: az Undergroundnál van korrektúra és szerkesztés, de külön kell fizetni érte, ami nem olcsó, de mint lehetőség, elérhető.


Levédetés: ha megjelenik a könyved, automatikusan védi a szerzői jog, mint bármelyik másik művet. A legegyszerűbb módszer a jogi problémák kikerülésére, hogy mielőtt elküldöd a kiadónak, a kézirat egy példányát borítékba teszed és ajánlottan feladod saját magadnak, amikor pedig megkapod, nem bontod fel. A postabélyegző dátuma hivatalos bizonyíték. Önkéntes műnyilvántartásba is vetetheted, az olyan ~5000 forint körüli összeg, de az, hogy megvan nálad a kézirat különféle verziókban kábé 100 példányban, elég bizonyíték.


Az Undergroundnál, de valószínűleg máshol is, az ISBN ügyintézés benne van az árban.


Írói álnév: a szerződésen a polgári neved van, a könyvön bármi lehet, de a copyright, ami a könyv hátulján szerepel, ismét csak a polgári nevedre szól.


Minden kézirathoz lehet más kiadót választani, kivéve ha a szerződésedben benne van, hogy X könyvre szól. Ez persze csak a hagyományos kiadásra vonatkozik, magánkiadásnál általában a kiadás/újranyomás van kötve bizonyos ideig.

2016. jún. 12. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
34%

"A legegyszerűbb módszer a jogi problémák kikerülésére, hogy mielőtt elküldöd a kiadónak, a kézirat egy példányát borítékba teszed és ajánlottan feladod saját magadnak, amikor pedig megkapod, nem bontod fel. A postabélyegző dátuma hivatalos bizonyíték."


Ezzel az a gond, hogy nem bizonyítod vele, hogy te írtad, csak azt, hogy x-ideje a birtokodban van, hisz elküldted magadnak. Bárki más szerzeményével is megteheted ugyanezt.

2016. jún. 12. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 PresidentEvil ***** válasza:
73%
Ezzel azt bizonyítod, hogy kézirat a kiadónak történő elküldés előtt is a birtokodban volt, tehát a kiadó (vagy más) nem tudja ellopni.
2016. jún. 12. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
82%

Aranymosáshoz a teljes kéziratot el kell küldeni.



Az oldalon csak részleteket közölnek, de a lektoroknak a teljes munka kell.


Ezt a lenyúlás dolgot szerintem azért parázod túl, mert a nagyobb kiadók nem fogják kockáztatni a hírnevüket egy ilyen jellegű perrel ráadásul az emailekkel tudod igazolni, hogy mikor küldted be a kiadónak az anyagot.

2016. jún. 13. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

De a bétaolvasók még lenyúlhatják.


Én csak azt nem tudom, hogy ez a "feladom magamnak és nem tépem le a postabélyegzőt" dolog védene-e engem egy esetleges pernél, ha tényleg perelni kéne valakit.


És tudom azt is, hogy az első regény még nem sokat ér, de attól még tényleg érdekelne. Mindenképpen paranoiás vagyok és az is leszek, amíg nem tudom magam jogilag bevédeni. Ha pedig van rá lehetőség (ráadásul ilyen egyszerűen), akkor mindenképp élnék vele.

2016. jún. 15. 22:48
 7/7 Csicsky ***** válasza:

Ha csak kis példányszámban szeretnéd kiadni egy szűk körű olvasótábor számára (rokonok, barátok, ismerősök), akkor itt is érdeklődhetsz:


[link]

2016. júl. 31. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!