Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mért kötelező elolvasnom...

Mért kötelező elolvasnom amikor regényre való tekintettel egy nagy nulla? (még ha klasszikus is)

Figyelt kérdés
Ez minden híres és kevésbé híres Jókai regényre vonatkozik. Úgy érzem ő egy olyan író akit csak a kapcsolatai és a származása bírt felhypeolni odáig hogy én a XXI. században is köteles legyek elolvasni azt a bűzölgő betűtengert amit az elfogúltak könyvnek mertek(nek) nevezni. Sablonos történet, minden 2. kötetében látom az előző kötet szereplőit (néhol még a nevet sem változtatja meg...), a karakterei jellemtelenek, ő egy borzalmas dialógus író, az információt javarészt a leírásaiból kapom minden egyes szereplőről, egyszerűen képtelen újdonságot bevinni, fejlődés is csak a fő- fő szereplőnél megy végbe (a többi lúdfing, hogy azt ne mondjam pipepurc). Még arra sem képes hogy szállakat szőjön, egyszerűen csak felhasználja a már megemlített szereplőket itt- ott ahol éppen kell valaki hogy összekuszálja a teljes történtet, aminek csak az lesz a vége hogy egy maroknyi kidolgozatlan jellemmel marad. Minden regényben megemlített személy egy báb ahoz hogy belémerőszakolja a hazafiságot, de mindezt úgy hogy mellőzi a józant észt. Elvégre is... a szegény ámbár gyönyörű lányokat MINDIG mágnások veszik nőül, a jól megfizetett munkás Franciában hazavágyik a nyomorba, és az feleség aki dugába dönti férje tökéletes intézkedéseit a családjának megmaradása érdekében dícséretes... persze ennek ellenére nem kap nagy szerepet, mert nő (és ez Jókainál egyenlő azzal hogy csak szeretőnek kell, gyereket szülni (amint megszüli kiírja és persze fiú születik... mért is ne) és VILÁGSZÉP kell hogy legyen, állandó vonzalmat ad ha művésznő, ezért minden nagyobb szerepet kapó kapható nő művésznő, mivel a felesége is az volt és ez hímsoviniszta más szakmát már nem is bír elképzelni egy nőnek). Egyszerűen utálom, magasról köpök rá. Mért szükséges egy ilyen pocsék, idejét múlt alkotást, a fiatalok agyába tuszkolni?

2017. aug. 14. 16:16
 1/8 anonim ***** válasza:
26%

Ez a te véleményed. Van, aki nem így gondolja.


Ha ennyire nem akarod elolvasni, akkor keress egy rövidebb összefoglalót, én nem foglak kényszeríteni rá, hogy átrágd magad a kötelezőkön. De a helyesírásod alapján igazán nem ártana elolvasnod egy-két könyvet, művelődj egy kicsit. Nem muszáj klasszikusnak lennie, csak valami, amit élvezel, akár egy kézikönyv, teljesen mindegy.

2017. aug. 14. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
55%

Mert ez a magyar oktatás. Az egész úgy ahogy van idejét mult.

Sok teljesen fölöslegs tudást kell felhalmozni aminek a 80%-át soha sem fogod használni.

Ehez kellenek az eszközök akiket iróknak (meg minden másnak) nevezünk.

2017. aug. 14. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Első köszönöm a javaslatot, nem egy IGAZI könyvet olvastam már el (bár Jókai távlatából néve ezzel máris hazaáruló vagyok mert mind külföldi írok bestsellerei voltak). Ha nem jött le, a válaszomat tömhény indulattal írtam ahol is nem az volt az első hogy finom fejezzem ki magam, és még újra is olvassam.


Második, nem a felesleges információval van gond, engem részint az bánt hogy ezt az embert egy nemzet ünnepel a nagy semmiért, és csak ezután jön az hogy ezt még el is kellett olvasnom mert számon lesz kérve...

2017. aug. 14. 16:37
 4/8 anonim ***** válasza:

Szerintem a kötelező olvasmányok többsége nem annak a korosztálynak szól, amire rá próbálják eröltetni. A köszivü ember fiai volt nekünk is kiadva, elolvastam 3 oldalt aztán a többit meghalgattam hangoskönyvben. Jókaival szerintem az a baj, hogy bizonyos értelemben "elavult". Én tőle csak azt az egy könyvet olvastam amit fentebb említettem, szerintem alapjáraton nem egy rossz könyv vannak benne érdekes dolgok. Abban a korban a szokások teljesen mások voltak és a Szabadságharc elvesztése után nem csoda, hogy eröltették a hazafiasságot. A írásmódjától én is a falramásztam, fele ennyi tájleírás és egy sokkal fogyaszthatóbb könyv lenne (egyik volt osztájtársam szerzett valahol egy "felűjított" kiadást értsd: fele annyi melléknév+jelző és a nagyon régies/idegen szavakat lefordították, kb. fele olyan hosszú így a könyv). Az pedig, hogy kötelező csak rátesz egy lapáttal, ha nem erőltetnék... na mindegy. Mondjuk a Légy jó mindhalálig-nál így is jobb.

Személyes tapasztalat/vélemény: elkeztem tőle olvasni a Cigánybárót, ameddig haladtam sokkal jobbnak tűnt mint a Kőszivü, csak elhagytam valahol a könyvet(akit érdekel a Cigánybáró adaptációja a Szaffi).

2017. aug. 15. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Ha hangoskönyvel is úgy vagyok mint a hagyományossal, én szeretek olvasni, az hogy hallgatnám ahogy más teszi csak rátenne egy lapáttal. De Jókait többért lehet gyűlölni. Nábob- Catarani és Mainviele párbaja. Azt várná az ember ha már ilyen nagy szakértelemmmel magyarázza a pompát meg a viseletet itt is valami hozzáértő leírást kapunk az operettből, de neeeem, ez is egy tanító mese a fiatal, női olvasoknak. Fenét sem számít a két nő tudása, hangja erre nem is pazarol leírást, inkább az nyer aki szerényen öltözik és a férjével él, mert... ettől biztos a szakmájában is sikeres (na úgy- e milyen logikus?)
2017. aug. 15. 06:25
 6/8 anonim ***** válasza:
69%

Egyrészt, neked nemcsak Jókai nem jön be, hanem úgy általában a romantikusok (mármint a korszak). Akkoriban mindenki ilyen kidolgozatlan, stilizált szereplőkkel dolgozott, mert... Ez volt a menő, ezt keresték az emberek. Persze lehet, hogy ez neked nem jön be, de ettől még nem lesz irodalmilag értékelhetetlen. Ahogy egy középkori mű sem lesz rosszabb azért, mert mondjuk megvetik benne a világ hívságait, és csak felfelé koncentrálnak, még akkor is, ha te és a világ nagy része ma szögesen másként gondolkodtok. Akkor ez volt a korszellem, mint ahogy Jókai idejében is a romantikus, honfiúi hevület (ahogy már írták, ebben szerepe volt a szabadságharcnak is). Ez már inkább történelem, mint irodalom. Ahogy a "hímsovinizmus" is: ezt a kifejezést miért is emlegetjük egy 19. századi művel kapcsolatban? Nyilván akkoriban ehhez a kérdéshez is teljesen máshogy álltak, pláne Magyarországon. Nem ő nem bírt elképzelni más szakmát egy nőnek, hanem az egész társadalom: csak tíz évvel Jókai halála előtt engedték meg, hogy egy nő egyáltalán egyetemre menjen, de még ezután is az volt az általános, hogy a nő gyereket szül, otthon marad, nem mozgolódik, hanem ül szépen a fenekén. Miért lett volna Jókainak, aki ebben a környezetben nőtt fel, 21. századi gondolkodása?

Mondom ezt én úgy, hogy Jókai egyáltalán nem a kedvenc íróm. A hosszas leírásait kifejezetten unalmasnak tartom, emiatt nem olvastam tőle sokat (és azt is hamar abbahagytam). Kötelezőként főleg emiatt nem adnám fel, pláne 7.-ben... De az biztos, hogy mindenki munkásságát a maga korában kell megítélni, és eszembe nem jutna Jókait amiatt kritizálni, mert a műveiben nem találom meg a gender-ideológiát (oké, ez kicsit durva, te semmi ilyet nem mondtál, de a lényeg ez). És az biztos, hogy irodalmi értékük VAN, és legalább annyira könyvnek nevezhető, mint a mai bestsellerek nagy része (a szadista álompasijukkal és vámpírjaikkal együtt).


(Amúgy respect a mazochizmusodért. Az összes Jókai-könyvet kiolvasni, pedig rühelled... Nekem nem menne.)

2017. aug. 15. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Utolsó... köszönöm :) Te egész más fényt adtál neki (bár a lelkem mélyén még mindig fortyog egy teli üst szurok amiben szívem szerint minden egyes kötet megforgatnék az íróval együtt). És nem vagyok mazo... ezt kérték, ezt meg kell tennem. (és érzem az Alkonyat utalást, hidd el hogy rühellem, úgy propaganda ahogy van)
2017. aug. 15. 15:00
 8/8 Noblesse Oblige ***** válasza:

Én is úgy álltam hozzá, mint egy dokumentumhoz. A leghitelesebb korrajzot az írók hagyták ránk. Benne van az akkor élt emberek hétköznapjai, szokásai, gondolkodása, világnézete, nyelvhasználata, hitte, reménye.

Sokkal inkább azt értékeltem benne, hogy az akkori élet dokumentációja.

2017. aug. 15. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!