Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan kezdjek el könyvet írni?

Hogyan kezdjek el könyvet írni?

Figyelt kérdés

Rengeteget olvasok és már régebben is írtam kisebb történeteket. Sokan mondták, hogy nagyon szépen és választékosan beszélek, jól ki tudom fejezni a gondolataimat, ötletgazdagon fogalmazok. Sokat gondolkodtam, és szeretnék írni egy könyvet. Nem a híresséválás miatt, nem kifejezetten amiatt, hogy a könyvesboltokban is kapható legyen, hanem hogy kipróbáljam milyen is megírni egy egész könyvet, végigvezetni a cselekményt több fejezeten keresztül, felhasználni a lehető legizgalmasabb gondolataimat, kiélvezni, hogy a képzelet határtalan, és mindent úgy csinálok ahogy szeretném. Van már néhány gondolatom, de nem igazán tudom, hogy lehet egy ilyennek nekikezdeni.

Valaki le tudja nekem írni a lépéseket, tanácsokat, meg a fontosabb gondolatokat ahhoz, hogy hogyan is írjak egy saját könyvet?

A válaszomat előre is nagyon köszönöm :)


Egy 14 éves lány



2018. márc. 30. 09:36
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

**válaszokat

Bocsánat.

2018. márc. 30. 09:39
 2/11 anonim válasza:
54%
Talán fogj egy tollat és a zseniális gondolataidat ird le egy lapra..
2018. márc. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Talán nem fogalmaztam eléggé egyértelműen. Milyen lépései vannak? Írjak vázlatot? Kulcsszavakat? Hogyan építsek fel egy fejezetet, hogyan hagyjam abba egy rész végét, amit aztán a következő fejezetben továbbviszek? Stb ilyen tanácsokra vagyok kíváncsi, ha esetleg valaki jártas a dologban.
2018. márc. 30. 10:01
 4/11 anonim ***** válasza:
67%

[link]


Első lépés, legyél önálló.

2018. márc. 30. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Úgy kezdj neki, ahogy akarsz. De komolyan. :) Lehet különböző módszereket követni, de végül mindenki kialakítja a számára megfelelő, egyedi módot. Tele van a net írási tanácsokkal, kutasd fel őket és szemezgess belőlük. Mi nem tudhatjuk, neked mi válik be.

Például kezdheted itt az olvasgatást: [link]

2018. márc. 30. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
96%

1.)

Gondold át, hogy miről szeretnél írni. Mi lenne a fő téma, ami köré épülnek a szereplők, a cselekmény, a történet világa. Járj utána a dolgoknak, hogy mi hogyan működik. Ha egy '20as években játszódó történetet írsz, a szereplők ne messengeren írjanak egymásnak.


2.)

Karakterek. Kik lesznek a főbb szereplőid, és miért ők? Dolgozd ki őket alaposan, mi a legnagyobb vágyuk, mitől félnek, mik a céljaik, hogy néznek ki, egyes helyzetekben hogyan viselkednek.


3.)

Írj vázlatot! Ha tudod már nagyjából, hogy miről szól a történet, és milyen karakterekkel dolgozol, akkor gondold át az elejétől kezdve, és nagyjából írd le. Ezt később még javíthatod, részletezheted, a lényeg, hogy a sztori körvonalazódjon. Tudd, hogy mikor kezdődik a történet, és mikor ér véget. Kinek mi lesz a szerepe, mi miét történik.


4.)

Írd meg! A vázlatot követve már nem lesz nehéz. Ha ismered a karaktereidet, a történéseket, és a világot, ahol játszódik (akár fantasy, akár nem), akkor már nincsen nehéz dolgod.


5.)

Olvasd át! És megint. És megint. Ha valami nem tetszik, írd át. Ha valami nem kell, töröld ki. Ha valami kell még, írd hozzá. Aztán olvasd át újra meg újra.


Időközben valamikor adhatsz címet is a történetednek, lehet, hogy már az elején tudod, hogy mi lesz az végül, lehet, hogy majd csak akkor jössz rá, amikor az egész történetet sikerült már átolvasnod, és egyben látod az egészet.

2018. márc. 30. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

14 évesen még jópárat ki fogsz dobni, mire könyv lesz belőle, nyugi :)


De hajrá, ügyesen, én is ekkor kezdtem el.

2018. márc. 30. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Legyél készen gondolatban (és ezt le is írhatod) a regény cselekményével, és ezt kulcsszavakban, a fejezeteket egy-két mondatban le is írhatod. De a cselekmény legyen meg végig a fejedben, csak utána érdemes nekikezdeni.
2018. márc. 31. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Keresd meg Miquel nevű felhasználót. Ő szokott regényeket írni, és úgy tudom többet ki is adtak már.
2018. márc. 31. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én is annyi vagyok:D. Mindegy, nem ez a lényeg, én is írok, többnyire hobbiból, Wattpadon már tettem közzé sztori(ka)t, és totál ismerős a helyzet. Egyetértek az előttem szólókkal, legalábbis a lépésekben. Gondold ki, alkosd meg a szereplőket, írj vázlatot, írd le a sztorit, majd írd át újra és újra. Na jó, a vázlat nem szükséges feltétlenül, én legalábbis nem írok vázlatot, mindent a fejemben tárolok, mert a papírok összezavarnak. Nekem ez eddig remekül bevált... vagyis majdnem. A legutóbbi történetemnek már több mint a felét legépeltem (volt vagy 270 A4-es oldal, na azt próbáld elképzelni...), aztán rájöttem, hogy totálisan elrontottam a szemszöget, a főszereplő viselkedése abszolút nincs összhangban a személyiségével meg minden egyéb, szóval épp hogy a célegyenesbe jutottam, leesett, hogy rossz az irány.

Szóval azt ajánlom, ne juss az én sorsomra, szóval először fektesd le a szabályokat: milyen szemszögben írod, HOGY kell úgy írnod, hogy összhangban legyen a szereplők személyiségével, meg minden egyéb. Az általam elkövetett szarvashibák elkerülése végett inkább írd meg először az első két-három bekezdést többféle szemszögben (és figyelj rá, hogy minden egyes szemszögnek vannak alfajai), jó alaposan dolgozd ki a karaktereket, figyelembe véve a furcsa szokásokat, horoszkópot, kedvenc kajáját, és hogy megcukrozza-e a zabkásáját.

Mint mondtam, ha a vázlat számodra nyűg, inkább ne csináld, mert csak rontasz a helyzeten, ha képes vagy mindent fejben rendszerezni, akkor nem szükséges. Mindenki úgy ír, ahogy akar, de ha lehet, építs ki egy rendszert magadnak, például hogy egy hét alatt egy fejezetet írsz (nálam ez vált be), de nem kell ekkora rövidtávú célokat kitűznöd, ez csak a saját tapasztalatom, mert nekem jobban megy a munka, ha határidőre dolgozom. De az írásban az a jó, hogy mindent a saját szájízedre alakíthatsz, és ebbe az írási szokásaid is beletartoznak.

2018. ápr. 1. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!