Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » „Miért kellene egy egész...

„Miért kellene egy egész korcsoportnak ugyanazt a kötelező olvasmányt feladni? ”

Figyelt kérdés

[link]



Tényleg nem unják ezt a „digitális világ, okostelefon, digitális világ, okostelefon, digitális világ, okostelefon”-mantrát ezek a nemistudommineknevezzemőket-oktatók?


Mostanában jönnek ki az amerikai tanulmányok, hogy a nagy iskolai digitalizáció semmilyen előrelépést nem hozott. Semmilyet. Mert lehet szórakozni okostáblával, digitális (már a csengése is milyen jó - nem olyan elavult, mint az analóg) oktatással, de ahhoz, hogy a gyerek/felnőtt tanuljon, ahhoz bizony le kell ülni papíralapú könyvvel (mert a digitális eszköz egyből másra csábít, elvonja a figyelmet) hosszú időre, mert bizony nem könnyű dolog a tanulás, a megértés. El is kell tűnődni a matematikán, történelmen, irodalmon stb. - ez sokkal fontosabb a példamegoldásnál, magolásnál.


A kötelező olvasmány egyébként is hülyeség, mert az intelligens gyerek magától is olvas, a buták pedig legfeljebb átfutnak (ha átfutnak) egy összegzést. A kortárs gyerek- és ifjúsági irodalom csapnivaló: nincs egy új Bálint Ágnes, nincs egy új Szabó Magda, nincs egy új Csukás István, Fehér Klára, Gergely Márta, Örsi Ferenc, Tatay Sándor, Ordas Iván, Lengyel Balázs, Balogh Béni, Fekete István, Dékány András, Szombathy Viktor stb., Molnár Ferencet már nem is említem.


De ahogy TGM is írta: semmi gond, nemsokára megoldódik ez a probléma is. Sőt, tudva, hogy a magyar lakosság 72-74%-a büszkén közli, hogy egy könyvet sem olvasott el soha, 14% évi egy könyvet olvas - nevezhetjük ezt még egyáltalán olvasásnak?, plusz évi tíz elolvasott bármilyen könyvvel már könyvmolynak számít valaki, azt mondom, már meg is oldódott...


2018. dec. 30. 10:32
 1/2 anonim ***** válasza:
18%

Egyetértek veled, kérdező.

Egyébként ezt a "kortárs szerzőtől kell olvasni" szöveget teljes mértékben ostobaságnak tartom.

Egy évtizeddel ezelőtt, amikor elolvastam általános iskolában a Kincskeresőt, Árvácskát, A Pál utcai fiúkat, jelentősen megváltozott a világnézetem. Miután egy átlag 21. századi családban nőttem fel, soha nem kellett megtapasztalnom a nyomort, az éhezést, a halálos betegségeket stb. De ezeknek a könyveknek a segítségével bepillantást nyertem egy teljesen különböző életmódba, és megtanultam, hogy milyen hálásnak kell lennem, hogy nekem ilyen jó sors jutott, anélkül, hogy bárki is előadott volna nekem egy "bezzegazénidőmben" szöveget. Na EZ az, ami a mai 10 év körüleikre nagyon is ráférne, akik már 5 évesen százezer forintos okostelefonnal a kezükben mászkálnak és rájuk se lehet szólni semmiért, mert az gyerekbántalmazás (a gyerekbántalmazást én is elítélem, de ami most megy, az már a ló túloldala).

A gyerekek mégis mit tanulnának a kortárs irodalomból? Most vegyük például Leiner Laurát, napjaink legnépszerűbb magyar íróját a fiatalok körében. Ha valaki 10 évesen olvassa el mondjuk a Szent Johanna Gimit, aki még nem ismeri fel, hogy a könyv tele van irreális dolgokkal, azt fogja leszűrni belőle, amit a könyv egész végig erőltet: ha könyvmoly vagy, pláne ha klasszikusokat olvasol, az ciki és unalmas, plusz minél nagyobb parasztként viselkedsz és minél több tantárgyból buksz meg, annál menőbb leszel. Tényleg ez kéne a 14 év alattiaknak? Mutassunk be egy irreális álomvilágot, amit idealizálhatnak, ahelyett hogy megmutatnánk nekik egy olyan életstílust, amiben már nem volt részük, de mindenképpen jó, ha tudnak róla?

2018. dec. 30. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem értek egyet. Szerintem nagyon is jó dolog a digitális tábla, én már ilyenen tanultam felső tagozattól kezdve, sokkal szívesebben, nagyobb élvezettel csináltuk rajta a feladatokat. Rengeteg filmet, ismeretterjesztő videót néztünk rajta, sok interaktív dolgot lehetett vele csinálni. Élveztük, és sokkal jobban megmaradtak ezek a dolgok.

A kötelező olvasmányokkal meg az a baj, hogy csodásan felsoroltad itt az írókat, közülük egy, ismétlem egyetlen egy ember könyvét olvastuk kötelező olvasmányként. Tudod mit olvastunk valójában? Egri csillagokat meg Légy jó mindhaláligot. Tizenegy évesen. Tényleg azt hiszed, hogy ezek majd megszólítanak egy gyereket? Hogy majd ettől megszeret olvasni? Meg gimi első kötelező olvasmánya az Odüsszeia. Szerinted mennyit fogtam fel belőle? Nem a kötelező olvasmányokon múlt, hogy megszerettem olvasni, a legtöbb annyira távol állt tőlem, mint veréb a főnixtől. Meg se próbálnak néha olyan könyveket találni, ami esetleg megszólítaná a gyereket. Csak azért mert klasszikus, nem feltétlenül kell a gyerek kezébe adni, hogy nesze, kulturálódj. Engem pici koromtól hordtak a szüleim könyvtárba, minden este olvasás volt, mikor nagyobb lettem, én olvastam anyumnak, de én választhattam, mit akarok olvasni. És tessék, itt vagyok felnőtt fejjel, és falom a könyveket. Na, már most egy olyan gyerek, akinek a családjában ilyen nincs, az iskolában találkozik először a könyvek világával, és az első könyv, amit a kezébe adnak, az a depresszív Légy jó mindhalálig, szerinted mennyire fog szeretni olvasni. Utálni fogja, eszébe sem jut, hogy esetleg nem minden könyv ilyen, olvasni jó is lehet.

Haladni kell a korral, mert a mai gyerekek teljesen máshogy nőnek fel, mint akár én, aki a kilencvenes években születtem, nemhogy az idősebb generációk, mégis ugyanazzal az elavult módszerrel próbáljuk őket felkészíteni az életre, ami számukra szintén teljesen más lesz, mint a mienk. Nekem ez a véleményem, lehet nekem esni.

2018. dec. 30. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!