Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy nagyon fejlett számítógép...

Egy nagyon fejlett számítógép a jövőben milyen problémákra és kérdésekre tudná a választ és a megoldást?

Figyelt kérdés

Nem feltétlenül mesterséges intelligencia, de egy olyan számítógép, ami nagyon gyorsan lenne képes számolni, illetve logikai számításokat, lépéseket elvégezni. Tudna saját maga tanulni is, de leginkább csak azokra a problémákra, amikre feladatot adtak neki. Kb. hasonlóan, mint a manapság is fellelhető programok, pl. sakkozóprogramok, amik úgy tudnak tanulni, hogy valós játékosok játszanak velük, így fejlődnek. Nem szó szerinti mesterséges intelligencia, de értitek, hogy miről van szó.

Egy nagyon erős számítógépre lenne telepítve ez a program, és bizonyos számítási és logikai feladatokat végezne el, de nem csak fejlődni tudna az adott feladat elvégzésében, hanem egyes logikai lépések kielemzésére is képes lenne. Tehát pl. olyan képleteket (matematikai, fizikai) tudna írni, amire az emberek nem, vagy csak nehezen jöttek volna rá. A matematika, fizika, informatika, és a különböző mérnöki dolgok minden szintjén tudna számolni, amit eddig az emberiség elért. Nagyteljesítményű szimulációra is képes lenne, ahol a program tovább tudná számolni a dolgokat.


Egy ilyen program hogyan tudna segíteni az emberiségen? Milyen problémákra tudná a megoldást? És pusztán számok, amiket kidob a monitorra, miben tudnának segíteni? Mi az, amire az emberiség még nem jött rá, de ez a program tudná rá a választ?


Én valamilyen mérnöki programra gondolok, amiben pár adat megadásával maga a számítógép kiszámol egy csomó mindent. De ezek csak segítő programok, minden mást az emberek végeznének.


2020. jún. 16. 22:12
1 2
 1/14 LeonScottKennedy ***** válasza:
67%

Jönnek a kvantumszámítógépek, amik nagyon durva multitaskingra lesznek képesek több milliószor rövidebb idő alatt, mint a mai bináris számítógépek. Olyan feladatok elvégzésére lesznek képesek milliszekundumok alatt, amik egy mai számítógépnek évtizedekig tartana elvégeznie.

Mivel ezek a számítógépek már nem csak a bináris rendszerben fognak tudni gondolkozni, hanem az 1 és 0 szuperpozíciója által leképzett állapotokkal, amikből végtelen lehet, ezáltal a számítási teljesítmény exponenciálisan megnő.

Ezáltal sokkal komplexebb programokat és AI-kat lehetne írni rá, ahol az AI is sokkal gyorsabban tanul. Lényegében a machine learning forradalmasításáról beszélünk. És ha arra gondolsz, hogy mennyire könnyítheti meg ez az emberek életét, hát ez nagyon is.

2020. jún. 17. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
91%

A szavaknak jelentésük van. Néha többféle, de alapvetően a nagyközönség számára egy adott szó nagyjából ugyanazt jelenti.

Ez akkor válik fontossá, ha a kérdést elemezzük. Egy számtógép semmiféle problémára nem tudja a választ és soha nem is fogja tudni. Kivéve, h annyira fejletté válik, hogy nem megkülönböztethető az embertől.

Ezzel szemben egy számítógép bármit megold, amit beprogramoztak neki, és sok nagyságrenddel gyorsabban az embernél.

A sakkozóprogram egy olyan program, amelybe beprogramozták a logika jól algoritmizálható műveleteit, beleértve bizonyos következtetési algoritmusokat. Aztán pedig elképesztően sok konkrétan lejátszott emberi játszmákat. Egy jobb program már ötven évvel ezelőtt is tűrhető időn belül többnyire megverte az átlagosan kiváló sakkozókat. A sakklegenda Fischeren is kifogott.

Egyenletrendszereket nem tudtak megoldani az emberek, míg nem jött Gauss és nem adott algoritmust a monoton kiszámítására. Aztán persze egyre több rafinált algoritmus született az emberi agyakban a legváltozatosabb dolgokra. A vezérléselmélet fejlődésének (robotika) sokáig az volt az akadálya, hogy a visszacsatolás nagyon sok művelet elvégzését igényelte. Egyszerre fejődött a hardver és az algoritmizálható elmélet, ma már ez nem probléma.

A gép semmi egyebet nem tesz, csak amit az ember már jól ismer, átlátja és algoritmizálni tudja. A robot "tanulása" bizonyos értelemben ugyanolyan, mint az iskolában a diáké. A dolog nem működik, ha az iskolában nincs tanár. A diákból később lehet komoly kutató, a gépből is, ha majd olyan bonyolult lesz a hardvere, mint az emberé. Ja és persze, ha előbb az ember megérti a saját hardverének működését. Ezt körülbelül úgy lehet elképzelni, hogy egy jól képzett oktató csodákra képes egy papagájjal (delfinnel). Azonban e jószágok hardvere olyan, hogy sok mindenre megtaníthatók ugyan, amit egy átlag papagáj az életben soha, de "kutatót", önálló gondolatra képes egyedet nem lehet belőle képezni. Nem alkalmas a hardvere rá.

2020. jún. 17. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Kiszámítani-megérteni a nőket, na olyat csináljanak, akkor megemelem a kalapom.
2020. jún. 17. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Wadmalac ***** válasza:

DEVS


Nézd meg. Ugyan sci-fi, de elgondolkodtató.

2020. jún. 17. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de konkrét jelenleg is fennálló problémákra és kérdésekre adott példákat szerettem volna hallani. Hogy egy ilyen számítógép miben tudná elősegíteni a hirtelen fejlődést. Olyanokat mondtak, hogy a jövőben egy ilyen számítógép az emberiség csomó problémájára megoldást tud nyújtani. De amikor rákérdezek nem tud senki konkrét dolgot mondani.


Szerintem az emberi hozzáállás nélkül semmilyen szingularitás nem fog megtörténni.

2020. jún. 17. 13:38
 6/14 A kérdező kommentje:
Az ember tudja megoldani a problémákat, a számítógép csak számokat és képleteket ad ki.
2020. jún. 17. 13:41
 7/14 anonim ***** válasza:

"Olyanokat mondtak, hogy a jövőben egy ilyen számítógép az emberiség csomó problémájára megoldást tud nyújtani."

Ezt így még nem hallottam. Persze nagy segítség lenne pl. kozmológusoknak, akik egy egész galaxis mozgását modelleznék atomi felbontással, vagy meteorológiai jelenségeket, napfizikai folyamatokat, milliónyi paraméterrel. De a mesterséges intelligencia kutatásban is sokat jelentene, elő lehetne venni olyan rendszereket, algoritmusokat, amik eddig csak papíron léteztek, mert nem működtek real-time. (Érdekes analógia a számítógépes grafikában a real-time ray-tracing, ami a 90-es évek elején technikai okok miatt még sci-fi kategória volt.)

Ugyanakkor komoly problémát fog jelenteni például olyan titkosítási eljárás kidolgozása, amit egy számítógép nem tör fel fél nap (vagy fél perc) alatt. De lehet, hogy ebben is a kvantumfizika fog segíteni.

2020. jún. 17. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Wadmalac ***** válasza:

"Olyanokat mondtak, hogy a jövőben egy ilyen számítógép az emberiség csomó problémájára megoldást tud nyújtani. De amikor rákérdezek nem tud senki konkrét dolgot mondani."

Hát esetleg kvantum-informatikai szakembert kéne kérdezned, nem minket.


De amúgy annyit én is mondhatok, hogy a kvantumszámítógép olyan variációs-számítós problémákra tud majd percek alatt megoldást dobni, ami normál számítógépeknek évtizedekbe vagy még több időbe telne.


"Az ember tudja megoldani a problémákat, a számítógép csak számokat és képleteket ad ki."

Az AI-k korában ez már teljesen nem igaz.

A legjobb mesterséges intelligenciáknak ma már elég megadni, mit akarsz elérni és azok maguk kísérletezik ki a megoldás módját, sok-sok variációs-kombinációs próbálkozással, ismétléssel.

A kvantumszámítógépek ezen is gyorsíthatnának.

2020. jún. 17. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

"A legjobb mesterséges intelligenciáknak ma már elég megadni, mit akarsz elérni és azok maguk kísérletezik ki a megoldás módját, sok-sok variációs-kombinációs próbálkozással, ismétléssel."


Olyan elektromos autók tervezését megoldja, amelyek nem nagyobbak a jelenlegieknél, de 4x-5x ekkora hatótáv megtételére képesek, az akkumulátor tömegének és méretének növelése nélkül? Az autók legyenek önvezetőek és hangvezérelhetők. Ne beépített rádió legyen bennük, hanem beépített számítógép internettel. Az is hangvezérelhető legyen.

Esetleg lehet az autó össztömege fele a jelenleginél anélkül, hogy könnyebben összetörne vagy szerkezetileg nem lenne ennyire stabil. Könnyebb autók esetén biztos nem lennének akkora balesetek sem.

Le tudja írni olyan napelemek gyártását, amik közel 100%-os hatásfokúak, de legalább 98%-osak?

El tudja készíteni egy olyan gép tervrajzát és elkészítésének módját, ami képes kiszűrni az adott légtérben az emberi szervezet számára káros anyagokat, és az üvegházhatású gázokat?


"A kvantumszámítógépek ezen is gyorsíthatnának."


Azt értem, hogy gyorsíthatnak. De a kérdésem az, hogy konkrétan milyen problémákra tudnák a választ és a megoldást? Eddig amit mondtatok, az a napfolyamatok nyomonkövetése, meteorológia jobb előrejelzése, élethűbb számítógépes játékok, és olyan jelszóvédelem, amit nem lehet feltörni. Ennyi lenne?


" "Olyanokat mondtak, hogy a jövőben egy ilyen számítógép az emberiség csomó problémájára megoldást tud nyújtani."


Ezt így még nem hallottam."


Pedig elég sokan mondogatják, hogy a mesterséges intelligencia milyen magas szintet fog elérni. Lehetetlen, hogy még nem hallottál róla. Itt a Gyk-en is rengeteg ehhez hasonló kérdést tesznek fel. Gondolom nem most regisztráltál az oldalra, tehát kell hogy tudd, hogy hány vészjósló és reménykedő kérdés születik csak itt a mesterséges intelligencia jövőbeni tudásáról.

2020. jún. 17. 16:33
 10/14 Wadmalac ***** válasza:

"Olyan elektromos autók tervezését megoldja, amelyek nem nagyobbak a jelenlegieknél, de 4x-5x ekkora hatótáv megtételére képesek, az akkumulátor tömegének és méretének növelése nélkül? "

A szimulációs modellezős kémia ilyesmit csinál. Orvosságok, de például akkuk terén is.


"Ne beépített rádió legyen bennük, hanem beépített számítógép internettel."

Kész: Tesla.


"Esetleg lehet az autó össztömege fele a jelenleginél anélkül, hogy könnyebben összetörne vagy szerkezetileg nem lenne ennyire stabil."

Rengeteg jövőbeli jármű vázát terveztetik már így AI-vel.


"Le tudja írni olyan napelemek gyártását, amik közel 100%-os hatásfokúak, de legalább 98%-osak?"

Csak ha fizikailag-kémiailag lehetséges, amit kétlek. De jobb hatásfokra ott a szim. kémia, lásd fent.


"El tudja készíteni egy olyan gép tervrajzát és elkészítésének módját, ami képes kiszűrni az adott légtérben az emberi szervezet számára káros anyagokat, és az üvegházhatású gázokat?"

Nem, de ennek sok mérnöki elemét igen.

2020. jún. 17. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!