Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A műanyag tolómérőnek milyen...

A műanyag tolómérőnek milyen haszna van a gyakorlatban?

Figyelt kérdés
Tudományos oldalról kérdezném, tehát mi az oka annak, hogy valaki műanyagból készít tolómérőt? Bizonyára az eldobhatóság és az olcsóság a fő szempont, de ha egyszer nem lehet vele pontosan mérni, akkor ott ette meg a fene. Van valami, amit nem tudok?

2020. júl. 4. 19:39
1 2 3 4 5 6
 11/54 anonim ***** válasza:
50%

Én is nagyon meglepődtem, amikor először láttam műanyag tolómérőt. Szerintem az kb.csak dísznek jó, jól néz ki egy vitrinben...

A kérdező amúgy jó dolgokat írt. A tolómérőnek számos követelményt kell teljesíteniük, és nemcsak a kínai darabok lehetnek hibásak. Még a fém tolómérőket is időnként kalibrálni kell, sőt ha spec. helyen van alkalmazva ott hitelesítés is szükséges, amit a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) végez a mérésügyi törvény szerint.


Ebből is látható, hogy komoly és igényes feladatokra műanyag tolómérő alkalmatlan.

Logarlécet amúgy tényleg gyártottak műanyagból, bár az igényesebb darabok inkább fából(pl. gamma léc) vagy fémből készültek.

Megjegyzem, a logarlécnek nem kell olyan sok követelményt kielégítenie, mint a tolómérőnek (ill. helyesebben tolómérce).

2020. júl. 5. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/54 anonim ***** válasza:
81%

Az egyik fontos ok, amiért műanyag eszközöket használnak sok helyen, hogy nem tudják megkarcolni a felületet. Nálunk egy csomó eszköz van műanyagból, hogy elkerüljük a bénaságból eredő karcolásokat, amik tömeges selejthez vezethetnek. Ha valami olyan terméket gyártanak, aminek a méreteit nem kell tized mm-re mérni, és könnyen karcolódik, akkor sokkal jobb döntés lehet a műanyag, mint a fém. És a műanyag is lehet pontos.

Az meg, hogy kalibrálni kell, minden mérőeszközre igaz. Akkor is, ha titán ötvözetből van, és japán gyártás, akkor is kalibrálni kell (jobb helyeken). Nem mérünk kalibrálatlan cuccokkal kritikus paramétereket, mert jól megszívathatjuk vele magunkat.

Mondjuk amit látok, abból egyértelműen az látszik, hogy hobbi célra van, nem komoly mérésre.

2020. júl. 5. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/54 anonim ***** válasza:
89%

Elvileg lehet jó minőségű tolómérőt gyártani, hacsak megnézzük a lego kockákat, milyen sokáig tartják a méretüket.

Nyilván nem vetekedhet egy fém tolómérővel, de az előttem szóló nagyon jó példákat hozott fel. Bizonyos helyeken nélkülözhetetlen is lehet.

2020. júl. 5. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/54 anonim ***** válasza:
9%

A gondolatmenet akkor is hibádzik! Alárendeltebb helyekre kerülő munkadaraboknál ahol elég a mm-es pontosság is, oda jó lehet ez is. De ez ellentmondás mert a műanyag tolómérőkre 5százados vagy 2százados nóniuszt tesznek.

Pedig a mérőpofák deformációja, elhajlása is biztosan alapból nagyobb mint 5 század mm, ez a csatlakozó mérőnyomástól függ. Akkor mi más ez mint vitrinbe kitehető dísztárgy?!

"Nálunk egy csomó eszköz van műanyagból, hogy elkerüljük a bénaságból eredő karcolásokat, amik tömeges selejthez vezethetnek."

Hát igen, de azok a szakmák ahol mérésre is szükség van, a rajz után ott kezdődik hogy tanuljunk meg mérni. A laborba be sem szabadna olyat engedni akinek nincs meg a megfelelő méréstechnikai gyakorlata. Így nem lennének bénaságból származó karcollások...

2020. júl. 5. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/54 anonim ***** válasza:
88%
Nem laborban dolgozom, hanem gyárban. Nem én végzem a méréseket, hanem az operátorok, régi nevükön melósok. Na akkor fuss neki még egyszer, hogy miért is fontos hülyebiztos eszközöket beszerezni.
2020. júl. 5. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/54 anonim ***** válasza:
22%
Hát igen, így tényleg más a helyzet. Nyilván olcsóbb a gyárnak a 161 ezres minimálbérért operátort foglalkoztatni (akiknek nincs szakmájuk). Betanított dolgozói feladatkörben mérésközi ellenőrzéshez alárendeltebb munkadarabokhoz így jó lehet. De gondolom a MEO-n meg a TMK-n még nálatok sem általánosan elterjedt a műa.tolómérő...
2020. júl. 5. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/54 anonim ***** válasza:
85%
Nálunk egyáltalán nem elterjedt a tolómérő, csak azt írtam, hogy el tudom képzelni ezért műanyagot venni fém helyett. Egy olyan folyamatban, ahol a terméket tolómérővel ellenőrzik az operátorok, megfontolandó műanyagot venni a bénaságból eredő karcolások elkerülése miatt.
2020. júl. 5. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/54 anonim ***** válasza:
35%
A képzelet meg a szakma az két külön dolog...
2020. júl. 5. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/54 anonim ***** válasza:
41%

Az, hogy a tolómérő amit láttál, vagy kipróbáltál, az silány anyagból készült, no az nem a műanyag hibája.

40 évvel ezelőtt egy apámtól örökölt kisfilmes Leica fényképezőgép filmtovábbító tekerője elkezdte felmondani a szolgálatot. Nem továbbította a filmet, csak egy daráló hang hallatszott, ahogy kattognak egymáson bent a fogaskerekek.

Szétszedtem.

A gép oldalán lévő műanyag tekerő bent is egy műanyagból lévő fogaskerékhez csatlakozott. Ami elette a kapcsolódó fém fogaskereket - a fogak legömbölyödtek. Szóval már a múlt században is tudtak olyan műanyagot gyártani, ami idővel elette a fémet.

Most is tudnak.

Hogy a gyártó nem ezeket a műanyagokat használja - hanem valami silány puhát - arról nem én tehetek. És a műanyag sem. Az kizárólag a gyártó hibája...

2020. júl. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/54 anonim ***** válasza:
42%

Na végre egy normális hozzászólás. (#19)


Ezen kissé elszörnyedtem...

"Még a fém tolómérőket is időnként kalibrálni kell"

Miért kéne kalibrálni? Még sosem hallottam olyanról, hogy fél centivel odébb nyomták rájuk a skálát. Vagy meghúzták volna a nóniusz skálát 20 %-al. Az ember ránéz a pofákra, illetve megkérdezi magától, hogy mértem-e forgó esztergán átmérőt, és kész.

"ha spec. helyen van alkalmazva ott hitelesítés is szükséges" Hát, valóban, mivel akkor kéne hitelesíteni, ha:

A közérdekkel, a közegészségüggyel, a közbiztonsággal, a közrenddel, a környezetvédelemmel, a fogyasztóvédelemmel, az adók és vámok kivetésével, valamint a tisztességes kereskedelemmel kapcsolatosan mérési feladatokra használt

De ha ezekkel foglakozó hatóságok ide járnak mérőeszköz ügyében, hát akkor annyi ennek a világnak. :D

2020. júl. 9. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!