Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Esztergálás, mechanikai kérdés ?

Esztergálás, mechanikai kérdés ?

Figyelt kérdés

Egy célgépet kellene csinálnom 15 - 30 mm átmérőjű műanyagok esztergálásához, alátét, távtartó jellegű termékek készítéséhez.

Kiinduló helyzet: 1 méteres rúd.

Az anyag megfogó szerkezetet (tokmány) kell jól megcsinálnom, hogy gyors legyen a munkavégzés.

Amire gondoltam az egy centrifugális elven működő szorító egység.

Látott e , csinált e már valaki ilyet ?

Vajon mekkora súly kellhet ahhoz, hogy egy 30-as anyagot képes legyen biztonságosan megszorítani mondjuk egy 800-as fordulaton. Kis beleakaszkodó körmök vinnék át a hajtást. Amire gondolok, hogy egy 20 dekás súly erre képes lehet.

Úgy lenne megoldva, mintha egy 3 pofás tokmány lenne, de itt 2 pofa állítható és lefixálható lenne és a harmadik pofa lenne a mozgó pofa, amin egy egyszerű karon keresztül kapcsolódik a súlyhoz. A centrifugális erő a súlyt radiálisan kifelé kényszeríti, aminek hatására a pofa befelé mozdul és megszorítja az anyagot.


Működés közben , csökkentett a fordulatnál, enged a szorítás, így lehet az anyagot továbbítani, ha felpörgetjük magasabb fordulatra, akkor pedig mehet a forgácsolás.



2020. okt. 20. 12:15
1 2 3
 1/24 Wadmalac ***** válasza:

Nem tudom, ez így nekem elég esetleges biztonságnak tűnik.

Patronos fej esetleg?

Szerszámbefogóból kialakítva?

Valami okos gyorskioldással kiegészítve?

[link]

Átmérőváltásnál csak patroncsere.

2020. okt. 20. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:

Nem jó a patron, az teljesen kizárt.

Nem teljesen körkörösek a rudak és emiatt az átmérő hullámzik 1 szálon belül is. A másik rúd meg akár fél mm-el is eltérhet. Mindenképp olyan megoldás kell, ami kb 1mm átmérőváltozást elvisel.


Az 50ccm-es robogók is röpsúlyos kuplunggal rendelkeznek és stabilan viszik a hajtást.


Nagy forgácsolási erők nem lépnek fel. Max 2-3 mm átmérőben , max 2-es leszúrókés, max 15-ös csigafúró.


8-10 ezer darabos rendelések mennek el, mert nincs hatékony megoldásom a munkákra.

2020. okt. 20. 15:53
 3/24 Wadmalac ***** válasza:

Nem tudom, nekem továbbra sem szimpatikus ez a röpsúlyos dolog.

Túlságosan fordulatszám-függő a szorítóerő.

Indulásnál nulla, mire befog, a tokmány pörög, a darab nem, amikor befogódik, a pofa beleesztergál az anyagba, amíg nincs szorítás, anyag be tud rezegni...


Az excenteres megfogás oké lenne, de valahogy a főorsó forgásához kéne kötni, valami akár súrlódó átvitellel, hogy a tengelyforgatás nyomatéka csináljon záróerőt, ne a fordulat.

2020. okt. 21. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

Nem nulla a záróerő indulásnál, egy gyenge rugóerővel állandóan feszíti a pofát az anyagnak, a bemaródásra én is gondoltam. Meg hát ha indulásnál nem áll nagyjából stabilan az anyag akkor hosszirányban elmozdulhat a rázkódástól.

Viszont most eszembe jutott, hogy mi van, ha túlzottan belekapaszkodnak a pofa körmei és a száladagolásnál akadás jöhet létre. Bár, ha a lassabb forgás közben tudok szálat továbbítani, akkor nem tartok ettől.

Gondolkodom még a dolgon, támadt egy másik ötletem is.

Ezt a röpsúlyosat mindenképp megépítem , mivel egy hagyományos esztergába fogva tudom tesztelni, nem annyira vészesen nagy munka.

2020. okt. 21. 10:17
 5/24 Wadmalac ***** válasza:

A két rögzített pofa és egy excenteres szorítós is működhet, egyszerű kis kézi oldással-szorítással.

Csak ha két pofád rögzített, az átmérő-változás elviszi a központosságot.

Ha az átmérő-ráhagyásba belefér, nem gáz.

2020. okt. 21. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:
A kézi működtetés az teljesen kizárt, akkor inkább nem is csinálok semmit. Nem akarok ott állni a gép mellett. CNC vezérlés kerülne rá.
2020. okt. 21. 12:20
 7/24 Wadmalac ***** válasza:
Hát akkor viszont meg kéne venni az automata nyitó-záró patronos tokmányt. Anyag automatikus előtolása darabonként meg van oldva?
2020. okt. 21. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:

Nem szeretnék túlzásokba esni. Mivel csak műanyagokhoz használnám, így a lehető legegyszerűbben kell ezt megcsinálni.

Az adagolást is úgy tervezem, hogy maga a hossz szán kúszik rá az anyagra , nem magát az anyagot tologatom. Az anyag axiálisan egy helyben fog állni, így jár a legkevesebb mechanikával. A hossz szán tetején lesz a rövid főorsó + hajtás és még egy rövidke hossz szán , max 50mm-es mozgástartománnyal és annak a tetején a keresztszám, első + hátsó késtartóval. Még lehet, hogy késtartó sem lesz. A késeket simán nekicsavarozom fixen, mivel mindig ugyanazok a kések lesznek használva.

2020. okt. 21. 14:01
 9/24 Wadmalac ***** válasza:

Van egy ötletem.



Egy forgásirányba engedő, másikban megszoruló csavarrugós tengelykapcsoló elve?

2020. okt. 21. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:

Spirálrugóra gondolsz, amelyik radiálisan szétnyílna az egyik forgásirányban ?

Mert ahhoz elég pontosan kell illeszkednie az anyag külsejéhez.


A Diesel motoroknál alkalmaznak szabadonfutós "csapágyakkal" ellátott ékszíjtárcsákat, az is egyik irányban fog, másikban enged.

2020. okt. 21. 17:39
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!