Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyire ad pontos képet a...

Mennyire ad pontos képet a Mensa online próba IQ-tesztje?

Figyelt kérdés
Én most töltöttem ki, 93-at írt, ami szeintem kevés. Tudom, benne van az átlagban, de most fáradt is voltam, hosszú napom volt, meg nem is önmagában az IQ számít. Viszont akkor is csalódtam magamban.

2023. jan. 24. 17:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Az alapján hülye vagyok, így a kérdésedre sem tudok válaszolni :)
2023. jan. 24. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
19%

Semennyire. Tekintettel a következőkre:

1) Önmagában egy IQ-teszten elért eredmény nem mutat semmit, ha nem mondják meg, hogy milyen skálán mérik az IQ-t. Az általános gyakorlat az, hogy az IQ-tesztet úgy állítják össze, hogy az azon elért pontszám jó közelítéssel egy 100 várható értékű, és klasszikusan 15, 16 v-agy 24 szórású normális eloszlású valószínűségi változó legyen. Hogy ez mennyire nem mindegy?

Annak a valószínűsége, hogy valaki nálad rosszabb eredményre írta meg a tesztet


-> 15-ös szórású skálán 31,02%

-> 16-os szórású skálán 33,00%

-> 24-es szórású skálán 38,59%


Azért a 31,02% meg a 38,59% között van különbség...


A Mensa azonban tudomásom szerint semmilyen adatot nem közöl arra vonatkozólag, hogy milyen skálára van kialakítva a teszt. Ezért önmagában az a tény, hogy mekkora pontszámot értél el a Mensa teszten, számomra konkrétan semmit nem jelent az értelmi képességeidre vonatkozólag, mert majd akkor fogok adni egy társaság IQ-tesztjére valamit, ha az képes az olyan alapadatok kiadására, melyek alapján egyáltalán az eredmény értékelése matematikailag lehetséges. Ez a 93 így csak egy szám, konkrétan 0 tényleges valószínűségi-statisztikai jelentéssel. Ne adj rá.

2023. jan. 24. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
33%

#2 vagyok. Még annyit... Ha ez egy tisztességes IQ-teszt lenne, akkor sem kellene elkeseredne egyáltalán. Bőven az egyszeres szóráson belül vagy, és tetszőleges X~N(μ,σ) valószínűségi változóra


P(|X-μ|<σ)=2Φ(1)-1=0,6862, ahol Φ(x) a standard normális eloszlás eloszlásfüggvénye.


Ez tehát azt jelenti, hogy bármilyen *helyesen összeállított* tesztet is írtál meg, az igaz, hogy a tesztet megírók eredményeinek kb. 68-69%-a legfeljebb egyszeres szórásban tér el 100-tól, azaz esik pl. 15-ös szórás esetén 85 és 115 közé. A 93 egy teljesen jó eredmény.

2023. jan. 24. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
94%

A Mensas online teszt vegen van egy magyarazo abra amibol vilagisan kitunik hogy 15 szorasu skalan dolgoznak.


A 93-as eredmeny azt jelenti hogy az emberek 47%-anal tobb pontot ersz el ezen a teszten, 53% pesig tobb pontot er el nalad.


Az online teszt 18-19 evesekre van hitelesitve, ha te ebbol a korcsoportbol magyon kilogsz, akkor valoszinuleg rad nezve nem pontos az eredmeny.

2023. jan. 24. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

#4 Ez milyen (100,15) normális eloszlásból jön ki? Sem a valelmélet, sem a statisztikaprofesszorom nem értene egyet... :D


Akkor kicsit segítek. Legyen X (100,15) paraméterű, normális eloszlású. Ekkor


P(X<93)=Φ((93-100)/15)=Φ(-7/15)=1-Φ(7/15)=1-Φ(0,4667)=1-0,6808=0,3102. Ez nekem valahogy még mindig 31%, nem 47%.


De kicsit pontatlan vagyok, akkor nézzük a


P(0<X<93) valószínűséget


P(0<X<93)=Φ(-7/15)-Φ(-100/15)=1-Φ(7/15)-[1-Φ(100/15)].

Mármost a Φ(x) eloszlásfüggvény már az x=5 helyen 6 értékes jegyre kerekítve 0,999997, tehát a szögletes zárójelben levő kifejezés értéke egész nyugodtan vehető 0-nak, és adódik bizony a fenti 4 értékes jegyes 0,3102 eredmény, sőt ennél több értékes jegyre is pontosabb lenne az eredmény, ha kiírnám. Tehát jogosan voltam pongyola a jelöléssel, annak tudatában tettem ezt, hogy a normális eloszlások jó erősen koncentrálódnak a várható értékük körül.


Azt kétség kívül meg kell adnom, hogy lehet, hogy egész egyszerűen nem olvastam el rendesen anno a magyarázó ábrát, és jogtalanul vádoltam a szervezetet a #2-es kommentemben. Ebben nincs vita közöttünk. A haranggörbe rémlik, rég volt, tényleg lehet, hogy elhamarkodott voltam. De ezek a számok akkor sem jönnek ki. És igen, a normális eloszlás csak közelítés, de jó közelítés, ekkora eltérés nincs a valós adat és az elméleti valószínűség között. Ez nonszensz.


Alapozó valszám kurzus, ha ez nem megy, akkor úgy vágnak meg, mint a huzat.

2023. jan. 25. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:

Mire gondolsz pontosan kérdező?


Mensa tesztje az intelligenciának nagyon kis szeletét méri (logika és mintázat felismerés).


Kutatásaim során eddig, közel 40-féle jellemzőt találtam a már ismert jellemzőkön felül a magas intelligenciára, aminek a közelében még a tudósok, feltalálok sincsenek.


Szóval a kimagasló intelligenciával rendelkező ember nagyon ritka.

2023. jan. 25. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Számít a korod a kérdésben, de aránylag egy jó, karbantartott teszt.

Most nyilván ha elaludtál rajta vagy leszarta és végigtippelted, akkor nem fog komoly eredményt adni, de ha figyelt és komolyan vetted, akkor többnyire korrekt eredményt kellett adnia.


#5

Gyanítom ő számolta el. 32% körül kell lennie.

A honlapon minden szóráshoz oda van írva a százalék, azok pedig pontosak: [link]


#6

"Kutatásaim során eddig, közel 40-féle jellemzőt találtam"

"aminek a közelében még a tudósok, feltalálok sincsenek."

Aha... A tudósok nem, de te igen. :DDDD

Igen, a Föld meg lapos, tudjuk.

2023. jan. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 BringaManó ***** válasza:
100%

#2:

"A Mensa azonban tudomásom szerint semmilyen adatot nem közöl arra vonatkozólag, hogy milyen skálára van kialakítva a teszt."


Természetesen nem igaz, hogy nem közöl, kíváncsi lennék, hogy honnan van ez a "tudomásod", mert én, ha beírom a gugli képkeresőjébe, hogy mensa teszt eredmény, akkor a legkülönfélébb "oklevelek" képe látható (az idők során változott a dizájn), természetesen mindegyiken feltüntetve, hogy a számítás alapja a 100-as átlagú, 15-ös szorású normál eloszlás, pl.:


személyes tesztírás eredménye és oklevele:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


online tesztek:

[link]

[link]


vagy ha esetleg mégsem volna odaírva, hogy 100/15, akkor is egyértelműen következik az adatokból:

[link]


"Azt kétség kívül meg kell adnom, hogy lehet, hogy egész egyszerűen nem olvastam el rendesen anno a magyarázó ábrát, és jogtalanul vádoltam a szervezetet a #2-es kommentemben. Ebben nincs vita közöttünk. A haranggörbe rémlik, rég volt, tényleg lehet, hogy elhamarkodott voltam."


Nagyszerű, ez már majdnem bocsánatkérés – persze csak óvatosan, "aszimptotikusan" közelítve azt. Ügyes!

2023. jan. 25. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Hali

#4 vagyok, valoban elszamoltam es a nepesseg 32%anal irt jobbat a kerdezo.


A standard deviationt es a variance-ot mindig is kevertem, bocsi a felrevezeto valaszomert.

2023. jan. 25. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszát! Akkor, ezek szerint, eléggé retardált lehetek szellemileg.:(

De majd ha friss leszek, hétvégén újra megpróbálom, hátha valami elfogadhatóbb eredményt sikerül majd elérnem.

2023. jan. 26. 21:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!