Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Jól számoltam? (energia meg...

Jól számoltam? (energia meg pénz spórolás Energiatakarékos vs Hagyományos izzók)

Figyelt kérdés

Egy hagyományos izzó 60W-ot, egy energia takarékos 12W-ot, tehát 5x kevesebb áramot használ el (60/12=5)

Ez 48 Watt spórolást jelent 1 izzóra, 1 órára nézve (60-12=48)


Vettem 6 energiatakarékos izzót 1000 ft/db árért és lecseréltem a régieket. A hálószobámban van 3, a fürdőszobámban is 3.


A hálószobámban napi 5 órát világítok átlagosan,

a fürdőszobámban pedig 1 órát 1 izzóval, fél órát 2 izzóval.

Ez napi 7 óra világítást jelent ami 84W. (mert 7x12=84)

1Kw = 1000W ezért 84W = 0,084 Kw.

Ami 0,084 Kw fogyasztást jelent 1 napra nézve.


*48 Ft/Kw/h-s villanyárral számolva ~121 Ft-ra jön ki a világítás 1 hónapra nézve átlagosan.

(mert 0,084 x 30 x48 = 120,96)


Hogy pontosabb adat jöjjön ki ezért az éves költséget így számolom ki: 0,084 x 365 x 48 = 1470 Ft


Mivel egy hagyományos izzó 5x annyi energiát fogyaszt mint a takarékos, ezért: 1470 x 4 = 5880 Ft az az összeg amit egy évben megspóroltam, feltéve, hogy nem éget ki ez idő alatt egy izzó sem, és nem is kellett pótolnom.


5880 az 120 forint híján 6000 Ft. Ami azt jelenti, hogy ha jól számoltam mindent akkor 1 év alatt megtérült nekem az ára ennek a beruházásnak.


Figyelembe véve azt is, hogy egy hagyományos izzó átlagosan 1000 üzemórát képes működni, ami az én hálószobai használatomnak megfelelően ~200 napot jelent a hálószobámra nézve (mert 1000/5=200)


*Egy takarékos izzó átlagosan 4000-8000 üzemórát bír ami kettő átlaga (számtani közepe): 6000 üzemórát jelent ami szintén az én hálószobai igényeimnek megfelelően 1200 napot, 1000-el több nappal többet világít átlagosan mint a hagyományos.


Takarékos izzóknak márkás (Landlite)-ot választottam 1000 ft/db-os áron ahogy már fentebb is említettem.


Hagyományos izzókból szintén márkásat Tungsram/Osram kerekítve 100-300 ft, tehát 200 ft/db-os áron vetek össze.


Élettartamban átlagosan 6x több ideig bírják a takarékos izzók mint a hagyományosok.

Árban 5x jobb a hagyományos izzó. Mert 1000 ft-ból vagy 1 takarékosat, vagy 5 hagyományost tudok venni.


Ha veszek 2000 forintból 1 takarékost meg 5 hagyományost, akkor mire kiég a takarékos, addigra már 5 hagyományost cseréltem ki, hogy beérjem velük az energiatakarékost.


Összegzés:

1200 nap telik el amióta megvettem a takarékos izzókat.

Ezalatt az idő alatt az izzóra eső költség forintban:


690 Ft áramár (mert 0,012 (én fogyasztásom) x 48 (áramár) x 1200 (üzemóra))



1200 nap után a hagyományos izzóra eső költség forintban:


3455 Ft (mert 691 x 5 = 3455, vagy ugyanaz a képlet csak 0,012 helyett 0,060)

+1000 Ft izzó csere mert 5x kevesebb ideig bírják, ezért 5x cseréltem volna ezalatt az idő alatt.



Konklúzió: átlagosan 3765 Ft-ot spórolok egy izzón az élete során.

(mert 3455+1000-690=3765)


Mivel nekem 6 energiatakarékos izzóm van, ezért 6 x 3765 Ft-ot azaz 22590 forintot spórolok 1200 nap (3,3 év alatt)



*-Pontos, ránk érvényes áram árnak nem tudtam utánajárni.

*-A takarékos izzók kapcsolgatásra való kisebb ellenálló képességüket is figyelembe vettem.


Megjegyzés:

-Szeretek mindig a legrosszabbra felkészülni mert akkor csak pozitív csalódás érhet, ezért igyekeztem durva számokkal számolni, illetve mivel sok tényezőt kell figyelembe venni ezért átlagolva számoltam ahol úgy éreztem.

-A forint kerekítési szabályt figyelembe vettem és alkalmaztam azt a számolásaim során.



2011. szept. 27. 23:10
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Tapasztalatom szerint nem bírják addig, mint ami rájuk van írva. Fele időt lehet számolni, az én eddigi izzóim alapján.

Fényben sem adják a hivatalos mértéket. Ha van olyan csillárod, aminek az izzóit külön lehet kapcsolni, akkor kipróbálhatod: aminek hivatalosan egy 60-as izzó fényének kellene megfelelni, az sokkal gyengébben világít, valójában az ad megközelítően annyi fényt, aminek a 75-ös izzónak kellene megfelelni a doboz szerint.


Nem is térül meg olyan hamar, mint gondolod, mivel 365 nappal számoltál.

Nyáron reggel 5-kor már teljesen világos van, este 9-kor még szintén, mi a fenének világítanál 5 órát? A fürdőszobában meg megintcsak nem világítasz nyáron másfél órát.


Régebben én is számítgattam, nálam nem sokat ég a villany, pl. hálószobában télen félórát, nyáron semmit. Mindent összevetve, az izzós módszer olcsóbbra jött ki, a magas beszerzési ár miatt. Igaz, én 49 Ft-os hagyományos izzóval számoltam.

2011. okt. 9. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
én nyáron is este 7-8.tól, éjfél hajnali 1-ig világítok mert dolgozom, azt pedig nem lehet rossz fényviszonyok, vagy sötétben csinálni, ezért számoltam minden nap 5 órával, mert nyáron is 5 órát világítok ugyanúgy mint télen. Az év minden napjában függetlenül az évszakoktól.
2011. okt. 9. 17:44
 13/14 A kérdező kommentje:

A takarékos izzók az ígértnél kevesebb élettartamát én is észrevettem.


Eddig a 6-ból még csak 1 égett ki 1 éven belül, azt viszont blokkal visszavittem a boltba és kicserélték egy újra úgyhogy nem jártam rosszul a boltba fáradáson kívül.


Azt a következtetést lehet csak levonni, hogy takarékos izzót csak oda éri meg venni ahol sok ideig van fényre szükség, és ritkán kapcsolgatják.

És így is érdemes eltenni a blokkot, ha kiég akkor kilehessen cserélni mert 1000 forintos áron vannak és kell egy idő amíg behozzák az árukat.

2011. okt. 9. 19:36
 14/14 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mit dolgozol, de nem lehetne helyi világítással, pl. karos lámpával megoldani? Akkor elég lenne harmada fény, ha nem muszáj, nem kellene az egész szobát világítani.
2011. okt. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!